XX Targi Wydawców Katolickich

1
2

Święto Dobrych Książek

coraz bliżej
 

 

1 kwietnia, godz. 12.00, Arkady Kubickiego - konferencja prasowa XX Targów Wydawców Katolickich

 oraz

Dzień Młodzieży i

„Rodzinne czytanie książek”

 

 

Program Arkady Kubickiego >

 

Program Sala Koncertowa >

 

Program Sala Odczytowa  >

 

 

CZAS TRWANIA TARGÓW

3 kwietnia 2014 r. – 10.0018.30
4 kwietnia 2014 r. – 10.0018.30
5 kwietnia 2014 r. – 10.0018.30
6 kwietnia 2014 r. – 10.0017.00
 

WSTĘP NA TARGI

Dzieci i młodzież w wieku 8-18 lat, emeryci i renciści – 1
Dorośli – 3 zł
Bilet rodzinny (Rodzice z dziećmi do 18 lat) – 5 zł
Karnet na wszystkie dni targowe – 6

 

Wstęp wolny (bezpłatny) na Targi:
Bibliotekarze i księgarze – po wypełnieniu formularza rejestracyjnego
Dziennikarze za okazaniem legitymacji prasowej
Dzieci do lat 7 wyłącznie (pod opieką dorosłych)
 


 

Od 3 do 6 kwietnia br. w Arkadach Kubickiego odbywać się będą XX Targi Wydawców Katolickich. W ciągu czterech targowych dni na przeszło 120 stoiskach swoją wydawniczą ofertę zaprezentuje ponad 160 wystawców z Polski i pięciu innych krajów (Watykanu, Włoch, Słowacji, Francji i Niemiec).

 

Organizatorzy Targów – Stowarzyszenie Wydawców Katolickich – do Arkad Kubickiego zapraszają jednak już we wtorek, 1 kwietnia o godz. 12.00 na konferencję prasową. W jej trakcie zaprezentowany zostanie program jubileuszowej edycji Targów, a także nastąpi ogłoszenie listy laureatów nagrody MAŁY FENIKS 2014, którą uhonorowane zostaną osoby i instytucje promujące w mediach książkę katolicką i wartości chrześcijańskie.

Jak twierdzi ks. Roman Szpakowski SDB, dyrektor Targów i prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Mamy za co dziękować Bogu, za wszelakie łaski i Opatrzność w naszej misji ewangelizacji na płaszczyźnie Środków Społecznego Przekazu, w mediach różnego formatu i kształtu. Ze względu na rok Kanonizacji Jana Pawła II rozpoczynamy, co prawda, nasz jubileusz już teraz, ale podkreślimy go w sposób szczególny w 2015 roku, ufając, że uda nam się zorganizować nasze Święto Dobrej Książki o jeszcze szerszym i większym oddziaływaniu.

W czwartek, 3 kwietnia o godz. 10.00 nastąpi otwarcie w Arkadach Kubickiego ekspozycji dla zwiedzających. Natomiast uroczystość otwarcia Targów rozpocznie się o godz. 12.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. Wydarzenie to uświetnią swoją obecnością m.in.: J. E. Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz – Arcybiskup Metropolita Warszawski, J. E. Ksiądz Arcybiskup Celestino Migliore – Nuncjusz Apostolski w Polsce, J. E. Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser – Ordynariusz Warszawsko-Praski oraz J. E. Ksiądz Biskup Wojciech Polak – Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Jednym z głównych punktów uroczystości będzie niewątpliwie ogłoszenie laureatów Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2014. W tegorocznej edycji, do dziesięciu konkursowych kategorii („literacka”, „nauki kościelne”, „edytorstwo”, „książka dla dzieci”, „książka dla młodzieży”, „książka autora zagranicznego”, „seria wydawnicza (dzieła zebrane)”, „publicystyka religijna”, „multimedia” i, po raz pierwszy w historii, „muzyka chrześcijańska) nadesłano ponad 220 tytułów. Jednak o ile w 2013 roku o wyróżnienia SWK ubiegały się publikacje ponad 40 wydawnictw, w 2014 roku swoje tytuły zgłosiło aż 68 oficyn, co czyni Nagrodę FENIKS jeszcze bardziej reprezentatywną dla całego rynku wydawnictw religijnych niż dotychczas.

Poznamy też zdobywców Nagrody FENIKS Główny oraz FENIKSÓW Specjalnych. Uroczysta gala wręczenia Nagród FENIKS 2014 odbędzie się w sobotę, 5 marca o godz. 19.30 w Bazylice Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53. Towarzyszyć jej będzie koncert Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego, która zaprezentuje  Oratorium „Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu” Josepha Haydna.


Piątek, 4 kwietnia to na Targach Wydawców Katolickich „Dzień Młodzieży: Papież i młodzież – razem”. Tego dnia w programie towarzyszącym nie zabraknie punktów poświęconych kontaktom Ojca Świętego Jana Pawła II z młodzieżą.

Kolejny dzień targów – sobota 5 kwietnia, upłynie pod hasłem „Rodzinne czytanie książek”, a być może najmocniejszą motywacją takiego spędzenia tego dnia będzie wydarzenie pod nazwą „Poczytaj mi, synu” (godz. 11.0015.00). Na trzy tygodnie przed kanonizacją Papieża z Polski organizatorzy Targów zapraszają na Wielkie Czytanie „Quo vadis”, podczas którego uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum dla chłopców „Żagle” Stowarzyszenia Sternik wraz ze swoim ojcami będą czytać fragmenty wielkiej powieści Henryka Sienkiewicza. W imprezie będą mogli także wziąć udział ojcowie z synami spoza szkoły. Bł. Jan Paweł II już w homilii „Nie lękajcie się!” na inaugurację pontyfikatu (22 października 1978 roku) nawiązywał właśnie do powieści „Quo vadis”.

Celem imprezy jest promocja aktywnego czytania wśród mężczyzn. W ciągu roku około 60 proc. mężczyzn w Polsce nie przeczytało ani jednej książki. Tylko 30 proc. 15-letnich chłopców odpowiada pozytywnie na pytanie: „Czy lubisz czytać książki?”. 25 proc. chłopców w gimnazjum nie czyta żadnych książek. Dzieje się tak, dlatego, że nawyki czytelnicze kształtują się we wczesnym wieku.  W Szkole „Żagle” czytanie stało się pasją wielu chłopców, dzięki intensywnemu wykorzystaniu okresu sensytywnego, sprzyjającego rozwojowi i utrwaleniu nawyku czytania.

Po zakończeniu Wielkiego Czytania „Quo vadis”, o godzinie 13.00, gimnazjaliści ze  szkoły „Żagle” wystawią fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a następnie, o 14.00 ich młodsi koledzy zaprezentują sztukę „Porwanie kaczątek” węgierskiego autora Gyuli Urbana.

W dniach 46 kwietnia, przez cały dzień targowej imprezy, w Sali Odczytowej (Kinowej) Zamku Królewskiego wyświetlane będą dokumentalne produkcje filmowe o tematyce religijnej. Na repertuar ten złożą się m.in. filmy poświęcone życiu i dokonaniom papieża Jana Pawła II.

W niedzielę, 6 kwietnia o godz. 9.30 w Katedrze Świętego Floriana i Świętego Michała Archanioła w Warszawie odbędzie się uroczysta Msza św. w intencji Wydawców, Autorów i Mediów w Polsce. Celebrans: J.E. Ksiądz Biskup Wojciech Polak – Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Kontakt:
Paweł Waszczyk
rzecznik prasowy XX Targów Wydawców Katolickich
tel. kom. 503 043 267
e-mail: rzeczniktargow@swk.pl

Profil Targów na Facebooku: www.facebook.com/targikatolickie