Andrea De Carlo


Andrea De Carlo
karierę muzyczną rozpoczął jako kontrabasista jazzowy przez wiele lat koncertując intensywnie na całym świecie jako pierwszy kontrabasista.

Równolegle ukończył fizykę na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie, uzyskując najwyższe noty. Poświęcił się wtedy grze na violi da gamba pod kierownictwem Paola Pandolfiego. Współpracował z najważniejszymi zespołami muzyki dawnej występując z nimi na najważniejszych festiwalach międzynarodowych i  realizując ponad czterdzieści nagrań.

W 2005 r. stworzył Ensemble Mare Nostrum, z którym w 2006 r. nagrał w oryginalnej aranżacji Orgelbüchlein J. S. Bacha dla MA Recordings (USA). Otrzymała nagrodę Diapason „Découverte” (maj 2011 r.) a w 2009 r. Le concert des violes, zbiór francuskiej polifonii dla wytwórni płytowej Ricercar (Belgia, grupa OUTHERE), nagrodzonej 5 Diapason przez francuski magazyn DIAPASON i Coup de Coeur 2010 przez Academie Charles Cros z Paryża.

W 2012 r. dla wytwórni RICERCAR (Belgia) wydał Il Concerto Delle Viole Barberini, płytę CD z madrygałami i rzymską muzyką instrumentalną z XVII w. i dla wytwórni ALPHA (Francja)  Nueva España, płytę CD z muzyką hiszpańską i meksykańską. W 2013 r. nagrał Occhi Belli, Occhi Neri, płytę CD z dotąd niewydanymi pieśniami Marco Marazzoliego dla ARCANA (Włochy), inaugurując projekt dotyczący muzyki rzymskiej, który zaowocował stworzeniem serii The STRADELLA PROJECT - kolekcji płyt poświęconej dziełom Alessandra Stradelli. Pomysł ten zrodził się w ramach Festiwalu Barokowego Alessandra Stradelli w Viterbo, którego Andrea De Carlo jest dyrektorem artystycznym. Pierwsze pięć części, serenada La Forza Delle Stelle i oratoria S.G. Crisostomo, Santa Editta, Santa Pelagia (pierwsze nagrania na świecie) zostały wielokrotnie nagrodzone przez międzynarodowych krytyków i ponownie wyróżnione nagrodą 5 Diapason.

Od 2017 roku poświęcił się dziełom Alessandra Stradelli. Dyrygował zespołem Il Pomo d’Oro w Parco della Musica w Rzymie w pierwszym dziele kompozytora La Doriclea.

W 2018 r. dyrygował w Warszawie pierwszym w czasach nowożytnych wykonaniem dzieła A. Stradelli Il Trespolo Tutore, które ukazało się w styczniu 2019 r. na DVD nakładem firmy DUX. W listopadzie 2018 r. dyrygował podczas 43° Tage Alter Musik in Herne organizowanego przez WDR (Westdeutscher Rundfunk), nieznanym dziełem Stradelli Amare e Fingere, które od razu znalazło się na longliście do nagrody Preis der deutschen Schallplattenkritik 2022.

W 2020 r. pierwsze kompletne nagranie dzieła A. Stradelli Il Trespolo Tutore z zespołem Mare Nostrum otrzymało nagrodę Diapason „Découverte” francuskiego magazynu DIAPASON i znalazło się na longliście do nagrody Preis der deutschen Schallplattenkriti 2021.

W 2019 r. został zaproszony jako dyrygent Orchestra Arturo Toscanini w Parmie, a w 2020 r. dyrygował orkiestrą Teatru Carlo Felice z Genui przy okazji wydarzenia La notte di S. Giovanni dla RAI i otwarcia sezonu lirycznego 2020-21 z dziełem A. Stradelli Il Trespolo Tutore. W grudniu 2021 r. dyrygował w Teatrze Carlo Felice oratorium S. G. Battista A. Stradelli w ramach zakończenia sezonu koncertowego 2021 r..

Jako dyrygent zespołu Mare Nostrum występował na wielu istotnych festiwalach międzynarodowych.

W 2011 r. stworzył projekt edukacyjny i badawczy STRADELLA Y(oung)-PPROJECT, narzędzie kształcenia i rozwoju młodych włoskich i zagranicznych artystów, które zyskało uznanie międzynarodowej krytyki.

Jest dyrektorem Festiwalu Barokowego Alessandra Stradelli w Viterbo i Nepi, członkiem zarządu REMA i zarządu Fundacji Pietà de’ Turchini w Neapolu oraz Reseau Européen de la Musique Ancienne. Uczy gry na  violi da gamba w Konserwatorium św. Cecylii w Rzymie.