- Strona główna
- Wykłady, konferencje naukowe, debaty
- Archiwum debat i konferencji
- Srebrny wiek polskiej kultury? Ile zawdzięczamy w polskiej kulturze epoce PRL? – debata historyczna
"Srebrny wiek polskiej kultury? Ile zawdzięczamy w polskiej kulturze epoce PRL?" – debata historyczna
Srebrny wiek polskiej kultury? Ile zawdzięczamy w polskiej kulturze epoce PRL?
debata historyczna
17 kwietnia 2023 r. (poniedziałek), godz. 18.30
Wydarzenie transmitowane będzie na zamkowych kanałach Facebook i Youtube
Wielu Polaków z nostalgią lub nawet z uwielbieniem podchodzi do muzyki jazzowej Stańki czy Urbaniaka, twórczości poetyckiej Miłosza i Herberta, filmów Wajdy i Zanussiego, Kabaretu Starszych Panów czy na innym poziomie - piosenek Wojciecha Młynarskiego lub dorobku Czesława Niemena. Cała ta twórczość powstała jednak w warunkach totalitarnego państwa komunistycznego, które starało się kontrolować przestrzeń twórczości kulturalnej ze szczególną uwagą, a także wykorzystywało wielu twórców jako narzędzia swojej propagandy. Komuniści kreowali artystyczne kariery i niszczyli wiele twórczych osobowości. W tych nienormalnych warunkach, jak wiele swobody twórczej udało się ocalić i a twórczość z tego okresu, jaką właściwie rolę pełni w dziejach polskiej kultury?
Czym natomiast była kultura polska na emigracji – może tylko nostalgicznym reziduum wspomnień o międzywojennej Polsce niepodległej? A może raczej ostoją prawdziwej polskiej twórczości?
A jak oceniać tzw. drugi obieg kulturalny, powstały w końcu lat 70. XX wieku? Czy tzw. kultura niezależna była jedynie doraźnym fenomenem towarzyszącym oporowi społecznemu, czy może zostawiła po sobie jakieś trwałe wartości?
Z tymi problemami zmierzą się:
Prof. Dariusz Gawin, Instytut Filozofii i Socjologii PAN i Muzeum Powstania Warszawskiego
Dr Łukasz Michalski, dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego
Dyskusję poprowadzi:
Prof. Paweł Skibiński, Uniwersytet Warszawski.