Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza

Bernardo Bellotto, A View at the Entrance of the Grand Canal with S. M. della Salute and the Dogana from Campo Santa Maria Zobenigo, J. Paul Getty Museum
Bernardo Bellotto
Bernardo Bellotto

Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza

23 września 2022–8 stycznia 2023

 

Dla uczczenia jubileuszu 300. rocznicy urodzin Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie oraz Zamek Królewski w Warszawie – dwie placówki muzealne, które posiadają w swoich kolekcjach najwięcej dzieł artysty – wspólnie organizują wystawę przedstawiającą drogę twórczą i dorobek jednego z najsłynniejszych weducistów XVIII w.

Kup bilet>

Odsłony wystawy, która zostanie pokazana najpierw w Gemäldegalerie Alte Meister w Dreźnie (od maja do sierpnia 2022 r.), a później w Zamku Królewskim w Warszawie (od 23 września 2022 do stycznia 2023 r.), będą różniły się zawartością, jakkolwiek przygotowany został wybór dzieł, które zostaną pokazane w obu muzeach.
 

Na wystawie znajdą się obrazy, grafiki i rysunki najbardziej charakterystyczne dla poszczególnych okresów twórczości Canaletta. Pierwszą ich część stanowić będą prace z czasu młodości spędzonej w Wenecji i z okresu podróży do innych miast włoskich: Florencji, Mediolanu, Rzymu, Werony. Druga poświęcona będzie pobytowi artysty w Dreźnie, gdzie pracował dla dworu Wettinów ponad dwadzieścia lat – z przerwą, kiedy po wybuchu wojny siedmioletniej w Europie musiał szukać zatrudnienia w Wiedniu i Monachium. Ostatni okres życia i twórczości malarza przypadł na Warszawę, gdzie artysta pracował dla króla Stanisława Augusta i przedstawicieli arystokracji. W Zamku Królewskim w Warszawie, w sali zaprojektowanej na zamówienie polskiego króla, do dzisiaj można podziwiać zespół 22 wedut Warszawy i okolic, stanowiący największą istniejącą serię obrazów Bellotta.

Na wystawie w Warszawie znajdą się dzieła Bernarda Bellotta między innymi z National Gallery i British Museum w Londynie, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, J.P. Getty Museum w Los Angeles, Fitzwilliam Museum w Cambridge, Manchester Gallery of Art, Museo Capodimonte w Neapolu, Pinacoteca del Castello Sforzesco w Mediolanie, Musei Reali w Turynie oraz Gemäldegalerie Alte Meister w Dreźnie.

Wystawie będzie towarzyszył obszerny naukowy katalog, na który złożą się eseje przygotowane przez najlepszych znawców twórczości Bellotta, a także noty omawiające poszczególne dzieła, przygotowane przez kuratorów/właścicieli. Katalog zostanie opublikowany w jęz. angielskim, niemieckim i polskim.

Kuratorzy wystawy: dr Artur Badach, Magdalena Królikiewicz, Zamek Królewski w Warszawie

Wystawie towarzyszą:

 

Kup bilet>

Uwaga! W ramach biletu na wystawę możliwe także zwiedzenie Gabinetu Numizmatycznego.

 

Wystawa Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza została zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

z

Plansza z logotypami