Relacja z Pikniku Jubileuszowego 2022

Zabawy we wgłębniku podczas Pikniku Jubileuszowego 2022
Oficjalne otwarcie Pikniku przez dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawei prof. Wojciecha Fałkowskiego
Oficjalne otwarcie Pikniku przez dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawei prof. Wojciecha Fałkowskiego
Publiczność zgromadzona podczas Pikniku Jubileuszowego 2022
Urządzenia sportowe dostępne  podczas Pikniku Jubileuszowego 2022
Daniel Olbrychski na scenie podczas Pikniku Jubileuszowego 2022
Pokaz fechtunku podczas Pikniku Jubileuszowego 2022
Pokaz fechtunku podczas Pikniku Jubileuszowego 2022
Kolejka do bezpłatnego zwiedzania pałacu Pod Blachą
Gry i zabawy podczas Pikniku Jubileuszowego 2022
Gry i zabawy podczas Pikniku Jubileuszowego 2022
Teatr akt podczas happeningu "Pudernice i pantalony"
Teatr akt podczas happeningu "Pudernice i pantalony"
Zajecia plastyczne podczas Pikniku Jubileuszowego 2022
Występ zespołu Gang Tango podczas Pikniku Jubileuszowego 2022

Relacja z Pikniku Jubileuszowego 2022

29 maja 2022 r. w Ogrodach Królewskich odbył się drugi już Piknik Jubileuszowy, a więc radosna rodzinna impreza na świeżym powietrzu, w ramach której po raz kolejny wspólnie mogliśmy celebrować Jubileusz 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Frekwencja ponownie dopisała – blisko 20 tysięcy osób odwiedziło ogrody zamkowe, a także Apartamenty Królewskie i Apartament księcia Józefa Poniatowskiego w ramach bezpłatnego zwiedzania. Warunki pogodowe i tym razem nie pokrzyżowały nam planów i wszystkie przewidziane na ten wyjątkowy dzień atrakcje mogły odbyć się zgodnie z harmonogramem.

Warto na wstępie wspomnieć, że impreza odbyła się w dokładną 50. rocznicę ustawienia na placu Zamkowym wielkiej skarbonki z syrenką. Artefakt ten stał się symbolem wielkiego społecznego zrywu, w ramach którego wspólnymi siłami udało się odbudować Zamek Królewski w Warszawie – ten tak brakujący na mapie stolicy symbol polskiej suwerenności.

Już od godziny 11.00 okolice wgłębnika Ogrodu Dolnego rozbrzmiewały radosnym gwarem gier i zabaw, w których uczestniczyli głównie najmłodsi z naszych gości. Przeciąganie liny, skoki w workach i inne atrakcyjne formy aktywności odbywały się pod czujnym okiem animatorów.

Punktualnie o godz. 12.00 dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski serdecznie powitał zgromadzonych gości, tym samy oficjalnie otwierając imprezę. W swojej krótkiej przemowie podkreślił: „Zamek ze swoją przestrzenią historyczną to nie tylko powaga, celebra, prestiż i wielkie skupienie. To jest również część ludyczna – jak ten piękny, luźny, zabawowy piknik, na którym można zarówno posłuchać pięknej muzyki, jak i uczestniczyć w grach i igrcach – tych współczesnych i tych historycznych. Zamek jest bowiem, proszę Państwa, tworem żywym! Po prawie pół wieku nieistnienia, wydobyty z niepamięci, jako symbol narodowy, a także jako muzeum, teraz tworzy swoją trzecią, społeczną część”.

Zaraz po przemowie dyrektora rozbrzmiały harmonijne dźwięki instrumentów dętych i smyczkowych – to zespół Amabile rozpoczął swój koncert, którego repertuar wypełnił program pt. Melodie wiedeńskie. Dobrze znane „szlagiery” muzyki klasycznej, wśród których znalazły się choćby utwory Mozarta, Brahmsa czy Straussa, wprowadziły gości Ogrodów Królewskich w uroczysty, radosny nastrój i przygotowały na jedną z atrakcji dnia, jaką był pokaz fechtunku z udziałem gościa specjalnego Daniela Olbrychskiego.

Wybitny aktor w krótkim wywiadzie podzielił się barwnymi wspomnieniami z czasów, gdy wcielał się w rolę Kmicica w ekranizacji Potopu Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana, a więc jednym z najsłynniejszych filmów kostiumowych w historii polskiej kinematografii. Opowiedział także co nieco o kulisach kręcenia pamiętnych pojedynkowych scen. W ramach pokazu odtworzone zostały dwie główne z nich: a więc walka Michała Wołodyjowskiego, granego przez Tadeusza Łomnickiego, z Kmicicem oraz Kmicica z księciem Bogusławem, w którego wcielił się Leszek Teleszyński. Filmowe sceny zostały wyświetlone na ekranie. Następnie za broń białą chwycili Tomasz Mleczek, kustosz kolekcji militariów Zamku Królewskiego, wieloletni rekonstruktor historyczny i kaskader filmowy, oraz Mikołaj Kołodziej, mistrz Polski w fechtunku szablą. Spektakularna wymiana ciosów, która miała miejsce na ogrodowym wgłębniku, śledzona była przez publiczność z zapartym tchem, a szczęk oręża niósł się po historycznych ogrodach. Całość punktu programu nagrodzona została rzęsistymi oklaskami.

Barwny i dynamiczny happening pod tytułem Pudernice i pantalony wykonali w ogrodowej przestrzeni artyści z Teatru Akt. Paradując w widowiskowych, nieco surrealistycznych kostiumach, nawiązujących do mody XVIII-wiecznej, zachęcali publiczność do interakcji i wspólnej zabawy.

Rąbka tajemnicy na temat tego, jak wygląda praca radiowca, uchylili przed najmłodszymi profesjonaliści ze strefy Polskiego Radia Dzieciom w ramach warsztatów reporterskich. Przez cały czas trwania Pikniku dostępne były także rozliczne atrakcje w przestrzeni edukacyjnej: m.in. zajęcia plastyczne i sportowe czy zabawy puzzlami i klockami w wymiarze XXL. W powietrzu zaś unosiły się gigantyczne bańki mydlane.

Spragnionych wiedzy podanej w ciekawy i barwny sposób z pewnością nie zawiódł wykład dr. Tomasza Rożka, znanego popularyzatora nauki, na temat polskich naukowców, których badania i wynalazki zmieniły świat.

Jedną z głównych atrakcji Pikniku, podobnie jak rok temu, były loty balonem. I tym razem warunki pogodowe pozwoliły wzbić się w powietrze, dzięki czemu grupa chętnych mogła podziwiać widoki Warszawy z niecodziennej perspektywy pokładu kosza balonowego zawieszonego wysoko nad ziemią.

Po godzinie 20.00 przyszedł czas na danie główne, wieńczące ten pełen wrażeń dzień. Na scenie pojawił się zespół Gang Tango, a z głośników popłynęły gorące rytmy i porywające melodie dobrze znanych przedwojennych szlagierów w ramach programu Tango jak za dawnych lat. Usłyszeliśmy zarówno utwory argentyńskie, a więc wywodzące się prosto z ojczyzny tej muzyczno-tanecznej tradycji, jak i rodzime klasyki w rodzaju nieśmiertelnego Tanga Milonga. Artystom udało się porwać publiczność do żywiołowego tańca. Widok licznych wirujących par w szerokim przedziale wiekowym był dowodem na to, że doskonała muzyka i taniec to rzecz absolutnie ponadczasowa i ponadpokoleniowa. Można powiedzieć, że przez kilkadziesiąt minut mieliśmy w Warszawie Buenos Aires!

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy spędzili tę piękną i pogodną niedzielę z nami w Ogrodach Królewskich. Było to wyjątkowe, ale na pewno nie ostatnie wydarzenie plenerowe. Zachęcamy do śledzenia nadchodzących kolejnych atrakcji związanych z Jubileuszem 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. W szczególności polecamy Państwa uwadze cykl wykładów Wielcy ludzie odbudowy Zamku Królewskiego oraz konferencję naukową Odbudowa, restytucja czy trwała ruina? Nowe życie rezydencji królewski magnackich, która odbędzie się 27-28 października.

Obchody Jubileuszu 50-lecia Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie zostały zaplanowane na cztery lata i potrwają do 2024 roku, na który przypada 40. rocznica udostępnienia Zamku publiczności.