Caravaggio i inni mistrzowie

Caravaggio i inni mistrzowie
Caravaggio i inni mistrzowie
Caravaggio i inni mistrzowie
Caravaggio i inni mistrzowie
Caravaggio i inni mistrzowie

Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego

10 listopada 2021 r.–13 lutego 2022 r.

 

Ostatnie dni wystawy:

wtorek–piątek: 10.0017.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00)
sobota–niedziela: 10.0020.00 (ostatnie wejście o godz. 19.00)

Chłopiec gryziony przez jaszczurkę pędzla Michelangela Merisiego, zwanego Caravaggiem, jednego z najwybitniejszych malarzy w dziejach, a także ponad czterdzieści płócien artystów  z Włoch i Europy Północnej XVI i XVII w. będzie można podziwiać w ramach wystawy Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Wśród prezentowanych obrazów znajdą się dzieła takich twórców jak m.in. Lorenzo Lotto,  Battista del Moro, Domenico Fetti, Dirck van Baburen, Matthias Stomer czy Jusepe de Ribera.

Wszystkie płótna pochodzą z kolekcji zgromadzonej przez Roberta Longhiego (1890-1970), włoskiego historyka sztuki, autora fundamentalnych opracowań na temat twórczości Caravaggia i kuratora wystaw jej poświęconych, jednego z najwybitniejszych znawców tematu. Obecnie kolekcja jest własnością Fundacji Roberta Longhiego (Fondazione di Studi di Storia dell’Arte Roberto Longhi) z siedzibą we Florencji.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który zwiedzał wystawę 9 listopada powiedział:

„Dzieła Caravaggia to jest najlepsze światowe malarstwo. Dobrze, że takie wystawy są organizowane. Bardzo się cieszę, że nasze instytucje muzealne, dyrektorzy, pracownicy stają się coraz bardziej odważni w planowaniu wystaw, które są wystawami światowymi. To dzieło tam, gdzie ono jest wystawiane, we Florencji, jest trudno zobaczyć, ponieważ zawsze ustawiają się do niego kolejki. Tutaj, na Zamku Królewskim w Warszawie, mamy na miejscu Chłopca gryzionego przez jaszczurkę. To niesamowity temat i ekspresja tego obrazu wielkiego Caravaggia. A obok niego 40 obrazów wielkiej klasy! Zapraszam bardzo serdecznie!”

Bilety na wystawę dostępne są w kasach Zamku i online.

Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem

Ceny biletów>
 

Zobacz pełny opis wystawy
 

Zapraszamy na projekcje filmowe na zakończenie wystawy Caravaggio i inni mistrzowie...
 

Filmy dotyczące wystawy:

"Caravaggio i inni mistrzowie" / filmowy spacer po wystawie
"Caravaggio i inni mistrzowie" / Jusepe de Ribera (sylwetka jednego z najwybitniejszych caravaggionistów)

"Caravaggio i inni mistrzowie..." – tajemnice geniusza

Animacja edukacyjna dotycząca obrazu Chłopiec gryziony przez jaszczurkę:

Animacja edukacyjna dotycząca obrazu Narcyz przy źródle:
Materiał filmowy z otwarcia wystawy:

Zaproszenie na wystawę:


Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń, w tym spotkań, wykładów oraz zajęć edukacyjnych, a także naukowy katalog zawierający eseje i noty opracowane przez badaczy związanych z Fundacją Roberta Longhiego (nakład katalogu wyczerpany).


10 listopada 2021 r., godz. 18.0020.30 (Sala Koncertowa) – spotkanie z kuratorkami wystawy z Fundacji Roberta Longhiego (Fondazione di Studi di Storia dell’Arte Roberto Longhi), Florencja

Roberto Longhi – uczony i kolekcjoner
Prowadzenie: Maria Cristina Bandera – Fundacja Roberta Longhiego (Fondazione di Studi di Storia dell’Arte Roberto Longhi), Florencja

Caravaggia Wieczerza z Emaus z 1606 r: pomiędzy realizmem a sacrum
Prowadzenie: Sandrina Bandera – Fundacja Roberta Longhiego (Fondazione di Studi di Storia dell’Arte Roberto Longhi), Florencja

Zapis spotkania:


Wykłady

W ramach serii wykładów towarzyszących wystawie polscy i zagraniczni specjaliści przybliżą złożoną tematykę związaną z twórczością Caravaggia. Zapraszamy też na prelekcje poświęcone sylwetce Roberto Longhiego – uczonego i kolekcjonera, znawcy twórczości Caravaggia.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie Zamku

Zobacz pełną listę wykładów


Program edukacyjny

Wystawie Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego towarzyszy program edukacyjny realizowany poprzez przestrzeń działań twórczych na wystawie, a także w ramach stałych cykli zajęć, adresowanych do różnych grup wiekowych.

Zobacz pełną listę zajęć


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

z

CARAVAGGIO-plansza-loga-ultra-hd