- Strona główna
- Edukacja
- Uczniowie i nauczyciele
- Przedszkola i szkoły 2024–25
- Szkoły specjalne i ośrodki szkolno-wychowawcze
Szkoły specjalne i ośrodki szkolno-wychowawcze
TEMATY LEKCJI DLA KLAS SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH
Koszt lekcji 160 zł od klasy
> Regulamin rezerwacji lekcji muzealnych
1. WIZYTA U KRÓLA, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe
Wędrówka po najpiękniejszych salach zamkowych jest okazją do rozmowy o życiu codziennym i prerogatywach władzy królów polskich. Podczas lekcji uczniowie poznają życie dworskie i znaczenie ceremoniału, dyskutują o różnych rodzajach wizyt (audiencja, wizyta prywatna). Zastanawiają się również nad symboliką wystroju sal zamkowych.
2. KRÓL I JEGO DWÓR kl. I - III szkoły podstawowe
Lekcja o czasach króla Stanisława Augusta. Król żył w otoczeniu wielu ludzi. Jego pracownikami byli zarówno dostojni urzędnicy, jak i zwyczajni służący. Ile osób zatrudniał władca naszego kraju? Kim były i czym się zajmowały te osoby? Jak żyły, pracowały i mieszkały? Czy pracownicy dworu otrzymywali wysokie wynagrodzenie? Z dworem królewskim związanych jest dużo ciekawych i zabawnych ploteczek. Podczas zajęć dzieci poznają podstawy XVIII-wiecznego ceremoniału i zwyczajów, poznają postać ostatniego króla Polski, symbolikę insygniów, dowiadują się, jak ważna jest zawsze umiejętność dobrego zachowania.
2. PORTRET KRÓLA JEGOMOŚCI, kl. I - III szkoły podstawowe
Oglądając reprezentacyjne i prywatne wizerunki królewskie, uczniowie poznają insygnia władzy królewskiej, symbolikę kolorów i znaki króla (korona, berło, jabłko). Uczą się rozpoznawać różne rodzaje portretów i ich znaczenie, świadomie posłużyć się słowami związanymi z tematem (np. król, królewicz, książę, koronacja, insygnia). Rozumieją symbolikę insygniów i stroju koronacyjnego oraz kolorów związanych z władzą. Biorą również udział w krótkich zajęciach plastycznych.
Zapraszamy do śledzenia naszego profilu Edukacja w Zamku Królewskim w Warszawie