Wchodzę! Karty do gry z kolekcji Andrzeja Rzepkowskiego

zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3

Wchodzę! Karty do gry z kolekcji Andrzeja Rzepkowskiego

10 kwietnia 17 czerwca 2018 r.

Galeria Wystaw Czasowych (II p.)

Wystawa Wchodzę!... jest próbą zarysowana historii kart do gry (i nie tylko) od czasu wynalezienia prasy drukarskiej, kiedy były jednym z popularniejszych produktów powstających oficyn wydawniczych, po dzisiejsze projekty znanych artystów wykorzystujących w swoich pracach karcianą estetykę. Na wystawie będzie można obejrzeć zarówno talie klasyczne, służące egalitarnej rozrywce, jak i karty edukacyjne, satyryczne czy służące magicznym praktykom.

Eksponowane przedmioty, pochodzące z kolekcji Andrzeja Rzepkowskiego, nierzadko w swojej treści i estetyce odnosiły się do zdarzeń współczesnych okresowi ich powstania. Momentami historycznymi inspirującymi projektantów były m.in.: angielska wojna domowa, dzieje Szwajcarii czy epoka napoleońska. Wśród eksponatów znalazły się także talie prezentujące ważne osobistości jak poczet papieży czy najważniejsze postacie z okresu pierwszej wojny światowej (1914 – 1918).

Prezentowane karty służyły przede wszystkim do gry, jednak na wystawie nie zabrakło też kart edukacyjnych, zawierających informacje o geografii Europy i świata czy astronomii oraz kart wróżbiarskich, służących do stawiania tarota. W kulturze europejskiej tzw. czarostwo do dzisiaj kojarzy się silnie z kartami.

Karciarstwo inspirowało także artystów. Na ekspozycji znajdują się projekty Salvadora Dali, Piotra Młodożeńca, Romaina „Erté” de Tirtoffa czy Tony’ego Meeuwissena. Często podejmowali oni w swoich realizacjach tematy zaczerpnięte ze sztuk teatralnych, opery czy literatury pięknej. Podobnie inne dziedziny sztuki nawiązywały do karcianej estetyki czy symbolicznych znaczeń przypisywanym kartom. W jednej
z sal wystawowych prezentowane będą plakaty teatralne i kinowe oraz filmowe fotosy reklamujące dzieła odnoszące się do tych znaczeń.

Ekspozycję uzupełniają przedmioty związane z karciarstwem – praski, przyrządy do rozgrywki, czy nawiązujące do karcianej estetyki – m.in. porcelanowe serwisy, pocztówki, grafiki czy dziecięce zabawki.

Ekspozycję uzupełniają przedmioty związane z karciarstwem – praski, przyrządy do rozgrywki – czy nawiązujące do karcianej estetyki – porcelanowe serwisy, pocztówki, grafiki, dziecięce zabawki i inne.


Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Zamku.

16 czerwca 2018 r. – Finisaż wystawy

Bezpłatne bilety wstępu do odbioru w kasie Zamku.

Archiwum wydarzeń:

15 kwietnia 2018 r. – Dzień Atrakcji na wystawie "Wchodzę!"

Załączniki