Galeria Arcydzieł

Obrazy Rembrandta. Fot. Maciek Jaźwiecki
Galeria Arcydzieł. Fot. Maciek Jaźwiecki
Galeria Arcydzieł. Fot. Maciek Jaźwiecki
Galeria Arcydzieł. Fot. Maciek Jaźwiecki
Galeria Arcydzieł. Fot. Maciek Jaźwiecki
Galeria Arcydzieł. Fot. Maciek Jaźwiecki
Galeria Arcydzieł. Fot. Maciek Jaźwiecki
Galeria Arcydzieł. Fot. Volatus Media
 
Galeria Arcydzieł

W pomieszczeniach na parterze wyeksponowane są zbiory europejskiego malarstwa, rzeźby i sztuki zdobniczej, a także cenne okazy historycznego uzbrojenia. Łącznie ponad 600 eksponatów.

Najważniejszą część Galerii Arcydzieł stanowi Galeria Lanckorońskich. Wyeksponowanych w niej 37 obiektów wchodziło w skład daru złożonego w 1994 r. Zamkowi Królewskiemu w Warszawie przez prof. Karolinę Lanckorońską, ostatnią spadkobierczynię arystokratycznego rodu, który na przestrzeni dwóch stuleci zgromadził w swym wiedeńskim pałacu jedną z największych prywatnych kolekcji dzieł sztuki w Europie. Szczególne znaczenie w ramach tego zbioru ma 15 dzieł będących w XVIII w. własnością króla Stanisława Augusta, po śmierci monarchy rozsprzedanych przez jego spadkobierców.

Niekwestionowaną perłą tego zbioru są dwa portrety autorstwa Rembrandta van Rijna, jednego z najwybitniejszych malarzy w historii sztuki europejskiej, są to: Dziewczyna w ramie obrazu i Uczony przy pulpicie. Należą one do kilku najcenniejszych obrazów znajdujących się na stałe w Polsce.

Na wyróżnienie zasługują także inne wyeksponowane w Galerii Arcydzieł dzieła malarskie: Adam i Ewa z warsztatu Lucasa Cranacha St., Palacz i pijak Adriaena van Ostade, Święta Maria Magdalena Petera van Lindta, Burza morska Ludolfa Backhuysena czy Martwa natura ze skrzypcami, przyborami malarskimi i autoportretem Corneliusa Norbertusa Gysbrechtsa.


Oprowadzanie po galerii Mariusza Szczygła przez kustoszkę Alicję Jakubowską


Osobną partię eksponatów stanowią zgromadzone w Galerii dzieła sztuki zdobniczej wybrane z kolekcji Zamku i Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich: lichtarze, puchary, kufle, elementy zastawy stołowej, zegary, bibeloty czy biżuteria. Jednym z najcenniejszych obiektów spośród tej grupy jest szafirowo-brylantowy medalion z wizerunkiem Stanisława Augusta  jeden z podarków królewskich doby ostatniego króla Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Ważnym segmentem Galerii jest także stała ekspozycja militariów historycznych  – broni białej i palnej, a także uzbrojenia ochronnego z XVII i XVIII w. Więcej informacji>

Kolekcja dzieł sztuki Zamku Królewskiego stale się poszerza, do najnowszych nabytków należą obrazy: Matka Boska Tronująca z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych Taddea Gaddiego, Matka Boska z Dzieciątkiem i aniołami Rossella di Jacopo Franchi, Matka Boska z Dzieciątkiem na tronie, ze św. Katarzyną Aleksandryjską i św. Janem Chrzcicielem Pietra Lorenzettiego (przypisywany), Madonna z Dzieciątkiem Andrei di Neria, a także Św. Jan Chrzciciel Giovanniego Battisty Carraciola.

Galeria Arcydzieł pełni rolę także przestrzeni wystawienniczej dla ekspozycji czasowych. Obecnie ma w niej miejsce pokaz obrazu Paola Uccella Madonna z Dzieciątkiem, wyeksponowanego pośród pięciu pochodzących z zamkowej kolekcji wizerunków Madonn autorstwa włoskich mistrzów z okresu średniowiecza i wczesnego renesansu. 
Więcej informacji>

Kup bilet>

Godziny otwarcia i ceny biletów>