Piękno utkane w promieniach lata

Czasowa prezentacja letnich kwiatów.

Druga odsłona projektu pn. „Muzeum w zgodzie z naturą” skupia uwagę widza na rabatach kwietnych w Ogrodach Dolnym i Górnym, które łączy formuła: wielobarwność i bioróżnorodność. Odmiany kwiatów dobierane są pod kątem walorów kolorystycznych  i kompozycyjnych. Istotne są tu intensywne kolory, różne wysokości i zmienne faktury, ale też   wartości dla owadów zapylających – pszczół, bzygów i motyli. W Dolnym Ogrodzie rabaty kwietne podkreślają jego oś poprzeczną. Geometryczny rysunek na kwietnikach utkany jest z kontrastowo dobranych barw letnich kwiatów sezonowych posadzonych w geometrycznych wzorach. Dominantę stanowią tu okazałe bananowce, które z każdym ciepłym dniem nabierają rozmiaru i zachwycają soczystą zielenią wielkich liści. Znakomitym towarzystwem dla nich są pachnące słodko heliotropy, szałwie w kilku odmianach, tworzące jaskrawe poduchy niecierpki i uczepy oraz wyraziste w formie pacioreczniki. Kompozycję uzupełniają aksamitki wyniosłe o dużych podobnych do pomponów kwiatach i ognistoczerwone pelargonie.

 

lato w ogrodzie

 

Jasna zieleń grabowych labiryntów przyciętych w regularne bloki jest doskonałym tłem dla rabat kwiatowych. Wysokie labirynty – czyli boskiety są nie tylko elementem kompozycji, nawiązaniem do historii, ale  także miejscem, gdzie w przyjemnym cieniu można schronić się od zgiełku miasta. 

 

lato w ogrodzie

 

Letnią ekspozycję kwiatową w Ogrodzie Górnym tworzą prostokątne rabaty ujęte w ramy z formowanych niskich krzewów bukszpanu, wypełnione kolorowymi kwiatami.  Osobną kwietną dekorację tworzą róże wraz z towarzyszącym im sezonowymi kwiatami rosnące w długich pasach przy krańcu tarasu. Kwiaty są piękną oprawą dla rokokowej elewacji Zamku od strony wschodniej i wdzięcznym towarzystwem dla odpoczywających na ławkach czy spacerujących alejkami.

W kolekcji letniej w Ogrodzie Górnym zobaczyć można wabiące pszczoły i motyle szałwie w kilku różniących się kolorem odmianach, cynie, pacioreczniki, niecierpki, wyżliny zwane popularnie ,,lwimi paszczami”, uczepy i tytoń ozdobny.

lato w ogrodzie

 

Niewątpliwą atrakcją Górnego Ogrodu są kwitnące w lipcu lilie z grupy odmian Roselily. Do tegorocznej kolekcji wybraliśmy dwie odmiany – różową ESRA i białą ZETA. To wysokie, blisko  metrowej wysokości rośliny o pełnych kwiatach i delikatnym, słodkim zapachu, który unosi się w powietrzu. W upalne dni zapach jest silniejszy. W połowie lata na ich miejscu pojawią się w tym roku rudbekie i jeżówki.

 

lilie w ogrodzie

 

Królewska kolekcja róż  w Ogrodach Zamku

Pierwszeństwo w prezentacji naszej kolekcji róż przyznajemy ‘Królowej Warszawy’®. To odmiana, która jest własnością Zamku Królewskiego i została wyhodowana przez polskiego hodowcę Łukasza Rojewskiego dla uczczenia kolejnej rocznicy otwarcia odtworzonego Ogrodu Dolnego. Uroczyste nadanie imienia odbyło się w czerwcu 2021 r. podczas KRÓLEWSKIEJ WYSTAWY KWIATÓW. Krzewy tej róży posadziliśmy w Ogrodzie Dolnym. na rabatach przy osi poprzecznej.

'Królowa Warszawy ®' syn. Queen of Warsaw’,’Reine de Varsovie’

Ma duże, eleganckie kwiaty w kolorze perłowym. Uwagę przyciągają wydłużone pąki w odcieniu magnolii. W miarę otwierania się płatków 'Królowa Warszawy' zmienia barwę na kolor porcelanowo - perłowy. Kwitnie w wiechach otwierając kwiaty stopniowo, dzięki czemu, róża prezentuje wszystkie fazy kwitnienia jednocześnie. W pełnym stadium rozkwitu, łagodnie pofalowane płatki odchylają się na zewnątrz. Ich symetria  tworzy  kompozycję przypominającą koronę, koncentrując uwagę na radosnych, żółto-pomarańczowych pręcikach. Kwiaty o średnicy ok. 8-10 cm. Wydają korzenny zapach.

Jest niezawodną, współczesną różą rabatową o długim i obfitym kwitnieniu. Krzew jest wybitnie zimotrwały i bardzo odporny na choroby grzybowe. Deszcze nie uszkadzają kwiatów,  a po przekwitnięciu kwiaty same się oczyszczają.

Krzewy osiągają wysokość ok. 80-100 cm przy szerokości 60-70 cm.

Rodzice: [ (Morgengruss Constance Spry) x (Morgengruss Comte de Chambord) ].

róże

 

Róże na rabatach w Ogrodzie Górnym

Na podłużnych rabatach na górnym tarasie posadzone są odmiany o wysokiej atrakcyjności, zdrowotności i  długim okresie kwitnienia. Odmiany róż zostały posadzone na podłużnych rabatach symetrycznie względem fontanny ustawionej na osi głównej. Najbliżej niej rośnie  tworząca niewysokie ok. 80 cm krzewy odmiana ‘Leonardo da Vinci’ o licznych, pełnych ,,pomponowych” i intensywnie różowych kwiatach. To odmiana serii Romantica inspirowanej odmianami historycznymi, stworzona w Francji przez Alaina Meillanda w 1983 roku. Róża pachnie bardzo delikatnie.

róże

 

Na kolejnej rabacie posadziliśmy wyższą odmianę o kremowo-białych kwiatach.  To 'Madame Anisette' z kolekcji KORDES SOHNE 2013. Buduje co roku dość silne krzewy osiągające wysokość ok 100 -120 cm. To wielkokwiatowa róża w typie Grandiflora, a jej kremowe z morelową mgiełką kwiaty zebrane są w baldachy. Wydziela mocny anyżowo-korzenny zapach – intensywny zwłaszcza o poranku, po południu i wieczorem.  Odmiana bardzo zdrowa i  dobrze znosząca upały. 

róże

 

Kolejna w kolekcji to 'Gospel' należąca do grupy tzw. nostalgicznych.  Wyhodowana w niemieckiej hodowli Rosen TANTAU w w 2002 roku, wprowadzona na rynek  w 2012. Wyróżnia się okazałymi kwiatami o barwie ciemnej purpury z aksamitnym efektem na płatkach i bardzo intensywnym korzennym i wytwornym zapachem. Tworzy wysokie ponadmetrowe krzewy. Bardzo zdrowa i obficie kwitnąca. 

róże

 

Róża nostalgiczna 'Chippendale' posadzona jest na obu końcach różanych rabat  i w narożnikach tarasu. Najwcześniej kwitnąca róża w naszej kolekcji. Pochodzi z hodowli Rosen Tantau (Niemcy) z 2005 roku. Kwiaty są liczne i rozwijają się stopniowo zmieniając także  kolor od intensywnie brzoskwiniowo-żółtego po jaśniejszy morelowo różowy. Róża kwitnie od maja aż do mrozów. Kwiaty są pełne i delikatnie pachną – słodko-owocowo. Krzewy mają zwarty pokrój, a liście są błyszczące, ciemnozielone i odporne  na choroby grzybowe. Krzewy osiągają wielkość ok. 80-100 cm

róże

 

Róża ‘Laguna’ to okazała pnąca odmiana posadzona na krańcach tarasu przy ogrodzeniu. Wysoka (ok. 2,5m ) o intensywnie ciemnoróżowych, pełnych kwiatach, które zakwitają na przewieszających się pędach. Ich silny korzenny z domieszką cytrusową zapach otula przechodzących ścieżką. Odmiana wyhodowana w firmie Kordes w 1994 roku cieszy się certyfikatem ADR świadczącym o wysokiej zdrowotności i tolerancji na trudne warunki. 

róże

 

Kolekcja róż w ogrodzie od strony południowej

Zamkowe wzgórze od strony południowej Zamku tworzy prosty w formie układ niewielkich trawiastych skarp ujętych w strzyżone iglaste żywopłoty. Granitowe ścieżki przecinają skarpę w poprzek nadając rytm kompozycji. Wschodnią części w pobliżu wjazdu do Pałacu pod Blachą porasta gęstwina niskich krzewów i bylin  – sosny  kosodrzewiny, kocimiętki i liliowców i róż okrywowych w kilku odmianach. Posadzone tu w 2017 roku róże pokryły stromą skarpę szczelnymi i obficie kwitnącymi poduchami, które są nie tylko dekoracyjne, ale też utrzymają stromy skłon w ryzach zapobiegając osuwaniu się ziemi. Róże okrywowe kwitną od końca maja do późnej jesieni – przez cały sezon zawiązując nowe kwiaty. Wszystkie wybrane odmiany pochodzą z hodowli KORDES i posiadają certyfikat ADR, który świadczy o ich wysokiej odporności. Znakomicie znoszą upał, bezpośrednie nasłonecznienie i spaliny z sąsiadującej ulicy. Możemy tu dostrzec odmiany:

'Sunny Rose'® – o licznych kwitnących cały sezon półpełnych kwiatach w kolorze jasnożółtym.

'Gartnerfreude'®– ma malinowo-czerwone pełne kwiaty zebrane w gęste bukiety.

'Bad Birnbach'® – odmiana o półpełnych łososiowo-różowych niedużych kwiatach zebranych w  bukiety.

'Topolina’® – ma otwarte, pojedyncze różowe kwiaty ze złocistym środkiem. Dzięki swej budowie stanowi znakomite źródło pokarmu dla owadów. Kwitnie obficie powtarzając kwitnienie przez cały sezon.

'Fortuna'® – odmiana o liliowo-różowych pojedynczych kwiatach z żółtym środkiem. Kwitnie bardzo obficie od połowy czerwca aż do mrozów. Znakomita ze względu na wysoką zdrowotność i  atrakcyjność dla zapylaczy.

róże

 

Wisienką na różanym torcie w tej części jest odmiana ‘Gräfin Diana’®.  Posadzona na szczycie skarpy tuż przed południowym skrzydłem Pałacu pod Blachą kępa róż przykuwa uwagę szlachetną budową kwiatów i piękną purpurowo-aksamitną barwą płatków. Odmiana hodowli szkółki KORDES należy do cenionej grupy PARFUMA i wyróżnia się wyjątkowym zmysłowym zapachem. Różane ,,nosy” identyfikują tu woń cytrusów, szampana, czarnego bzu, burbońskiego geranium oraz liczi. Odmiana jest bardzo odporna na choroby grzybowe, co zostało potwierdzone certyfikatem ADR.

Kolekcję róż zamykają dwie okrywowe odmiany róż posadzone w niewielkich kwadratowych rabatach na tarasie tuż przy zabytkowych kolumnach przy południowej elewacji Zamku. Jest to Aspirin Rose® silnie rosnąca róża o białych, lekko różowych w centrum kwiatach oraz intensywnie jasnoczerwona  ‘Sorrento’. Obydwie kwitną bardzo obficie – nieprzerwanie od końca maja aż do mrozów.

Łąka bioróżnorodna

W 2021 roku kolekcja roślin w Ogrodach rozszerzona została o zupełnie nowy zestaw gatunków i kompozycji odmiennej od formalnej części na skarpie Ogrodu Górnego czy modernistyczno-barokowego układu w Ogrodzie Dolnym. Tuż przy Bramie Grodzkiej, na tarasie z ekspozycją zabytkowych kolumn z pomnika Zygmunta III Wazy stworzona została swobodna łąka wielogatunkowa. Wysianych tu zostało około 50 gatunków roślin zielnych wieloletnich i jednorocznych. Rosną tu głównie gatunki rodzime takie jak: cykoria podróżnik, ślaz piżmowy, len trwały, wrotycz pospolity, dzika marchew, farbownik lekarski, chaber bławatek, mak polny, kilka gatunków szałwii, koniczyna czerwona, goździk kropkowany i inne. Ta niewielka enklawa bioróżnorodności pełni istotne w tym miejscu funkcje. Dzięki złożonej i wielowarstwowej  strukturze i bogatemu składowi gatunkowemu jest miejscem pokarmu dla licznych owadów i ptaków, a zwłaszcza chronionych jaskółek oknówek, które od kilku lat zasiedlają naturalne i sztuczne gniazda na elewacji budynku Zamku. Jest małym, ale potrzebnym rezerwuarem wilgoci – zatrzymuje i magazynuje wodę opadową spływającą z kamiennych nawierzchni Placu Zamkowego. Miejsce to także pełni rolę edukacyjną – można obserwować tu naturalną zmienność zbiorowiska i bogate życie przyrody. Jest też stałym punktem podczas oprowadzania po Ogrodach i pozwala na wskazanie dobrych praktyk i działań proekologicznych, które można realizować małym nakładem sił i środków nawet na niedużej powierzchni.

 

łąka