Osoby ze spektrum autyzmu

Zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem po Zamku Królewskim przed wizytą w naszym muzeum. Można go pobrać tu:

Okładka podręcznika dla dzieci ze spektrum autyzmu

 

Strażnicy stojący w bramie mogą udzielić informacji dotyczących dojścia do kas, głównego wejścia do Zamku lub godzin otwarcia muzeum.

W punkcie informacji można wypożyczyć plecaki sensoryczne, w których znajdują się m. in. słuchawki wygłuszające.

Zdjęcie słuchawek wygłuszających i innych akcesoriów przydatnych dla osób w spektrum.

W razie problemów na ekspozycji państwo strażnicy służą pomocą. Wskażą m.in. najbliższą toaletę i najkrótszą drogę do szatni.

Największy ruch turystyczny w Zamku jest w sezonie wiosennym, zwłaszcza w miesiącach maj–czerwiec. Zwiększoną liczbę zwiedzających odnotowujemy również w listopadzie oraz w dzień bezpłatnego wstępu tj. w środę.

W ciągu dnia mniej osób na ekspozycji jest od ok. godz. 12.00–13.00, ponieważ kończą się wtedy lekcje muzealne. Ze względu na grupy szkolne i dużą liczbę turystów w szatni i w pomieszczeniu obok toalet może być zwiększony hałas.

Miejscem, gdzie zazwyczaj znajduje się mniej zwiedzających, a przez to jest dużo ciszej, są sale parteru. Jest tam również ciemniejsze oświetlenie niż na I piętrze.

Na wystawach czasowych w wybrane dni obowiązują tzw. ciche godziny. Zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą wystaw i godzinami ich otwarcia.

W Zamku Królewskim w Warszawie można zwiedzić sale o historycznym wystroju, przyjrzeć się wielu oryginalnym eksponatom, takim jak: rzeźby, obrazy, przedmioty codziennego użytku. Ich kształty, kolory i w przypadku dzieł sztuki treści, jakie przedstawiają, mówią o guście i obyczajach ludzi w dawnych wiekach. To sprawia, że wizyta w naszym muzeum może poszerzyć wiedzę o przeszłości, wzmocnić umiejętność „oswajania” nowych, jakże innych od współczesnych, wnętrz i przy tym być ciekawą przygodą.

 

Załączniki