Opis dostępności architektonicznej Zamku Królewskiego w Warszawie

 

Dojście do budynku

Dojść do dziedzińca budynku można na dwa sposoby – bezpośrednio z Placu Zamkowego Bramą Zegarową lub też od strony ulicy Grodzkiej Bramą Grodzką.

Dojście do Bramy Zegarowej prowadzi przez Plac Zamkowy wyłożony kostką brukową. Dojście to jest nierówne i może być śliskie w stanie mokrym. Do przejścia przez Bramę Grodzką można dostać się idąc wzdłuż muru zamkowego. Ta droga również wyłożona jest kostka brukową co powoduje jej nierówność i śliskość w stanie mokrym. Nawierzchnia przejścia w bramach jest szeroka, równa i nieśliska. Dzieciniec Zamku Królewskiego wyłożony jest nierówną, śliską w stanie mokrym kostką brukową. W jego ramach zagwarantowano równe ciągi piesze wzdłuż ścian Zamku a także przecinające dziedziniec i łączące bezpośrednio ze sobą istotne punkty np. Bramę Grodzką i bramę Senatorską. Główna arteria ma szerokość 200 cm a pomniejsze 145 cm.

Wejście główne i do Kas biletowych

Dla osób zwiedzających wejście główne znajduje się w Bramie Grodzkiej. Jest to również wejście prowadzące do Kas biletowych. Do wejścia do Kas biletowych prowadzą schody składające się z 3 stopni. Do wewnątrz prowadzą dwie pary drzwi. Osoby o ograniczonej mobilności mogą skorzystać z wejścia dedykowanego z pochylnią od strony Dziedzińca Zamkowego. Od strony Dziedzińca zamontowany jest przycisk przyzywowy po naciśnięciu którego pracownik ochrony może pomóc w skorzystaniu z wejścia dedykowanego.

W Kasach biletowych można skorzystać z pętli indukcyjnej i tłumacza Polskiego Języka Migowego online. Kasy biletowe to 3 stanowiska z ladą o wysokości 122 cm.

Bilety na wystawy można zakupić również w biletomacie, który znajduje się na Dziedzińcu Zamkowym.

Wejście na ekspozycje znajdujące się w Galerii im. Lanckorońskich, wnętrza i ekspozycje stałe i wystawy czasowe na 2 piętrze znajduje się w Bramie Senatorskiej (po zakupieniu biletów rekomendujemy przejście Dziedzińcem Zamkowym i skierowanie się do Bramy Senatorskiej aby wejść na wymienione ekspozycje). Przed wejściem zamontowany jest cokół, który można pokonać ze wsparciem osoby trzeciej korzystając z zamontowanej na stałe pochylni. Do wnętrza prowadzą dwie pary drzwi manualnych, dwuskrzydłowych, pełnych, drewnianych, otwieranych na zewnątrz.

Wejście na wystawę czasową znajdującą się w Bibliotece Królewskiej zlokalizowane jest w Bramie Grodzkiej (na wprost wejścia do kas biletowych). Do wejścia można się dostać pokonując 2 stopnie oraz 1 parę drzwi.

W Punkcie informacyjnym znajdującym się na poziomie 0 jest możliwość skorzystania z pętli indukcyjnej i Tłumacza Polskiego Języka Migowego online. Lada punktu informacyjnego ma wysokość 100 cm i nie zapewnią miejsca na podjazd dla osoby poruszającej się na wózku.

Szatnia główna znajduje się na poziomie -1. Aby skorzystać z szatni głównej należy użyć schodów lub windy, która zlokalizowana jest za Punktem informacyjnym. Szatnia ma postać lady, która znajduje się na wysokości 81 cm i nie zapewnia miejsca na nogi dla osoby poruszającej się na wózku. W szatni głównej nie ma pętli indukcyjnej i opcji tłumacza polskiego języka migowego.

Punkt wydawania audio przewodników znajduje się na poziomie -1. Punkt ma postać lady. Lada znajduje się na dwóch wysokościach 110 cm i 84 cm. Obniżenie występuje na długości 106 cm. Lada nie zapewnia miejsca na nogi dla osoby poruszającej się na wózku. W punkcie nie ma pętli indukcyjnej i opcji tłumacza polskiego języka migowego.

Toalety dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się na poziomie -1. Parametry przestrzeni manewrowej w toaletach dedykowanych to 95 na 154 cm.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym.

Miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością znajdują się przy ul. Podwale.

Wejście do Sklepu Muzealnego i Kawiarni znajduje się przy Bramie Senatorskiej. Wejście usytuowane jest na cokole o wysokości 8,5 cm, głębokości 36,5 cm, szerokości 143 cm. Do wejścia prowadzi jedna para drzwi manualnych, dwuskrzydłowych, szklanych z metalową kratką, otwieranych do wewnątrz. Osoby poruszające się na wózkach mogą potrzebować wsparci osoby trzeciej aby skorzystać z tego wejścia.

Z Kawiarni jest możliwość skorzystania z wejścia do Ogrodu Górnego. Wejście to pojedyncze drzwi manualne, dwuskrzydłowe, szklane, skontrastowane granatową kratką z metalu, otwierane do wewnątrz. Przed wejściem nie zagwarantowano prawidłowej powierzchni manewrowej o wymiarach 150 cm na 150 cm. Przestrzeń manewrowa za wejściem jest prawidłowa. Do Ogrodu Górnego prowadzi ciąg schodów składający się z 3, 8 i 6 stopni; balustrada zamontowana jest w górnej części biegu schodów i tylko po jednej stronie.

Do Ogrodu Dolnego można dojść od strony Placu Zamkowego kierując się ulicą Grodzką w stronę Wybrzeża Gdyńskiego.

Komunikacja pozioma:

Korytarze na poziomie -1 i 0 mają prawidłową szerokość i wysokość.

Na poziomie -1 znajduje się wystawa Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie. Prowadzą do niej szklane, w większości mleczne, automatyczne drzwi o szerokość 140 cm. Za drzwiami znajduje się pochylnia o nachyleniu 6 % i długości 300 cm, ale nie towarzyszą jej pochwyty. Pomiędzy pierwszą i drugą salą ekspozycyjną znajduje się stopień o wysokości 20 i szerokości 86 cm. Korytarzem o szerokości 150 cm można przejść do schodów prowadzących w dół do ostatniej, trzeciej sali wystawy. Schody to dwa ciągi o liczbie stopni 8 i 5. W ramach ostatniej z sal ustawiono specjalnie wyodrębnione kapsuły wystawowe. Wejście do nich ma szerokość 72 cm i próg poniżej 2 cm. Oświetlenie wystawy może być niewystraczające dla osób niedowidzących. Na wystawie znajdują się siedziska, ale są pozbawione podłokietników. 

Na poziomie -1 znajduje się również Sala kinowa do której można się dostać korzystając z windy lub schodów. Do Sali kinowej prowadzą drzwi o szerokości 80 cm, które pozbawione są progu. Drzwi z salą łączy niweleta o nachyleniu 16,5%, co może utrudniać dostęp osobom korzystającym z wózka. Osoby na wózkach mogą stanąć przy pierwszych dwóch rzędach, gdyż do kolejnych prowadzą schody.

Na poziomie 0 znajduje się Galeria im. Lanckorońskich do której prowadzą szklane drzwi.

W przestrzeni Galerii im. Lanckorońskich są zamontowane niwelety, które służą połączeniu pomieszczeń Galerii znajdujących się na różnych poziomach.

Aby dotrzeć do Ekspozycji w Izdebce w Wieży Grodzkiej znajdującej się na poziomie 0 należy przejść z Dawnej Sieni Poselskiej do Izby w Wieży Grodzkiej a następnie pokonać schody składające się z 3 stopni. Przy schodach prowadzących do Izdebki w Wieży Grodzkiej nie ma zamontowanej poręczy.

Z Dawnej Sieni Poselskiej można przejść do Biblioteki Królewskiej w której prezentowane są wystawy czasowe. Należy pokonać przejście o szerokości 81 cm i schody składające się z 7 stopni. Stopnie mają noski. Przy schodach zamontowana jest po obu stronach poręcz na wysokości 95 cm.

Z Dawnej Sieni Poselskiej można przejść klatką schodową do wystawy znajdującej się w Piwnicy. Należy również pokonać 7 stopni, które prowadzą do Biblioteki Królewskiej a następnie 14 stopni i kolejne 3 stopnie prowadzące do Piwnicy. Wystawa zlokalizowana w Piwnicy jest niedostępna dla osób poruszających się na wózku. Szklana podłoga w Piwnicy może być utrudnieniem dla osób niedowidzących.

Na poziomie 0 znajduje się Sklep muzealny.

Do sklepu prowadzą szklane, pozbawione kontrastów kolorystycznych drzwi o szerokości 107 cm. W sklepie zagwarantowano prawidłową przestrzeń manewrową 150x150 cm. Lada jest umieszczona na kilku wysokościach., maksymalna jej wysokość to 101,5 cm. Pod ladą brak miejsca na nogi dla osoby poruszającej się na wózku.

Na poziomie 1 znajdują się Apartament Wielki,  Apartament Królewski, Apartament Księcia Stanisława,  Sale Sejmowe, Galeria Porcelany, Galeria Wettynów, Pokoje Królewiczowskie. Szerokość i wysokość ciągów komunikacyjnych na poziomie 1 jest prawidłowa. Przejścia pomiędzy salami mają charakter przejść otwartych o prawidłowej szerokości 138 cm, pozbawionych progu. W części sal ustawiono miejsca odpoczynku.

Na poziomie 2 znajdują się Gabinet Numizmatyczny i Mieszkanie Żeromskiego. Szerokość i wysokość ciągów komunikacyjnych na wystawie jest prawidłowa. Przejścia między salami mają charakter przejść otwartych o prawidłowej szerokości, pozbawionych progu.

Komunikacja pionowa:

Zamek Królewski znajduje się na poziomach od -1 do 2. Komunikację pionową zapewniają winda i schody.

Winda znajduje się po lewej stronie od Punktu Informacyjnego i zapewnia komunikację na poziomach od -1 do 2 (oprócz Biblioteki Królewskiej i Piwnicy). Wejście do windy jest oddalone od wejścia głównego. Kabina windy ma wymiary 95 cm na 133 cm. Drzwi do kabiny mają szerokość 80 cm. Winda wyposażona jest w dedykowany jej panel zewnętrzny. Panel zewnętrzny ma sygnalizację świetlną oraz wypukłe przyciski, brak oznaczeń w alfabecie Braille’a. Panel nie kontrastuje kolorystycznie z otoczeniem. Winda nie jest wyposażona w sygnalizację dźwiękową informującą o jej przyjeździe.

Schody Środkowe:

  1. nie zawężają trasy wolnej od przeszkód w ciągu pieszym,
  2. mają prawidłową szerokość użytkową od 237 cm do 277 cm,
  3. składają się z ciągów o prawidłowej liczbie stopni – 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11 i 12,
  4. stopnie mają stałą, prawidłową wysokość - 13,5 cm,
  5. w każdym ciągu, poza ciągiem z 3 stopniami, występują stopnie zabiegowe o nieregularnej powierzchni poziomej, co może być utrudnieniem dla wielu użytkowników,
  6. schody nie posiadają oznaczeń kontrastem koloru i faktury,
  7. spoczniki maja za małe wymiary,
  8. schody mają noski,
  9. schodom po prawej stronie towarzyszy ściana a po lewej balustrada o zbyt małej wysokości  - 98 cm.

Schody Północne:

  1. nie zawężają trasy wolnej od przeszkód w ciągu pieszym,
  2. wszystkie ciągi mają prawidłową szerokość użytkową od 211 cm do 221 cm,
  3. składają się z ciągów o prawidłowej liczbie stopni – 3, 8, 10, 11 i 12,
  4. w każdym ciągu, poza ciągiem z 3 stopniami, występują stopnie zabiegowe o nieregularnej powierzchni poziomej, co może być utrudnieniem dla wielu użytkowników,
  5. schody nie posiadają oznaczeń kontrastem koloru i faktury,
  6. spoczniki mają za małe wymiary,
  7. schody mają noski,
  8. schodom po prawej stronie towarzyszy ściana, a po lewej balustrada o zbyt małej wysokości 93 cm i zbyt dużych otworach,
  9. schodom nie towarzyszą poręcze.

Schody Wielkie:

  1. nie zawężają trasy wolnej od przeszkód w ciągu pieszym,
  2. mają prawidłową szerokość użytkową od 252 cm do 280 cm,
  3. składają się z ciągów 17 stopni,
  4. stopnie mają stałą, poprawną wysokość 14,5 cm,
  5. schody nie posiadają oznaczeń kontrastem koloru i faktury,
  6. schody mają noski ale niweluje je leżący na nich dywan.

Schody Władysławowskie:

  1. schody nie zawężają trasy wolnej od przeszkód w ciągu pieszym,
  2. mają prawidłową szerokość użytkową 200 cm,
  3. składają się z  ciągów o liczbie stopni – 10, 21, 22, 29 stopni.
  4. stopnie mają zmienną, poprawną wysokość od 14,5 cm do 15,5 cm,
  5. w każdym ciągu występują stopnie zabiegowe o nieregularnej powierzchni poziomej, co może być utrudnieniem dla wielu użytkowników,
  6. schody nie posiadają oznaczeń kontrastem koloru i faktury,
  7. wielkość spoczników jest zbyt mała,
  8. schody mają noski, ale niweluje je leżący na nich dywan. Dzięki dywanowi nawierzchnia schodów jest antypoślizgowa. Na ostatnim ciągu schodów nie ma dywanu i tam nawierzchnia schodów jest śliska.

Schody prowadzące do sali nr 3 wystawy Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego:

  1. schody to dwa ciągi o liczbie stopni 8 i 5,
  2. szerokość użytkowa schodów wynosi 113 cm,
  3.  wysokość stopni jest stała i wynosi 16,5 cm,
  4. stopnie mają noski i nie są skontrastowane,
  5. schodom po lewej stronie towarzyszy poręcz, która ma zbyt duże otwory. Poręcz znajduje się na wysokości 100 cm a na jej końcach nie zamontowano oznaczenia dotykowego i w alfabecie Braille’a,
  6. górnemu, niezabudowanemu podestowi schodów towarzyszy murek o wysokości 92 cm.

Pałac pod Blachą

Pałac pod Blachą mieszczący się pod adresem Plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa znajduje się na terenie Starego Miasta i jest integralną częścią Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum Rezydencji Królów I Rzeczypospolitej.

Dojść do budynku można na dwa sposoby – bezpośrednio z Placu Zamkowego lub też od strony ulicy Grodzkiej. Wejście główne do Pałacu prowadzi z Dziedzińca Pałacowego. Jego nawierzchnię stanowi nierówna kostka brukowa. Dojście z Placu Zamkowego prowadzi traktem wyłożonym kostką brukową (tą samą którą wyłożony jest dziedziniec Pałacu pod Blachą). Od ulicy Grodzkiej na dziedziniec prowadzą schody. Schody mają prawidłową szerokość użytkową 175 cm. Wysokość stopni jest stała i wynosi 16 cm. Schody nie mają nosków. W poszczególnych biegach liczba stopni wynosi 16 stopni i 17 stopni. Szerokość stopni wynosi 33 cm. Schodom nie towarzyszą poręcze; schody nie są skontrastowane. Schody można wyminąć korzystając z pasa ruchu kołowego. Pas wyłożony jest kostką brukową a jego nachylenie podłużne sięga 12%.

W pobliżu wejścia do budynku brak jest dedykowanego miejsca parkingowego dla osób z niepełnosprawnością.

Wejście główne znajduje się ponad poziomem terenu otaczającego budynek. Do wejścia można dostać się pokonując schody. Schody mają prawidłową szerokość od 225 cm i składają się z 2 stopni. Stopnie mają wysokość 7,5 cm i 9 cm. Schody nie mają nosków. Schody nie posiadają oznaczeń kontrastem koloru i faktury. Schodom nie towarzyszą balustrada ani pochwyty. Nawierzchnia przed wejściem jest równa, o właściwym nachyleniu i antypoślizgowa.

Do wewnątrz prowadzą pojedyncze drzwi, które są manualne, dwuskrzydłowe, pełne, drewniane, otwierane do środka. Drzwi wyróżniają się kolorystycznie na tle fasady budynku. Pojedyncze skrzydło drzwi ma szerokość 60 cm. W drzwiach znajduje się wysoki próg o wysokości 3 cm. Drzwiom towarzyszą nie kontrastujące z nimi kolorystycznie klamki, zamontowane na wysokości 155 cm. Obok drzwi brak informacji o nazwie i przeznaczeniu budynku zarówno wizualnej jak i dotykowej.

Wejście na poziomie -2 znajduje się ponad poziomem terenu otaczającego budynek. Do wejścia można dostać się pokonując 2 stopnie lub korzystając z pochylni. Nawierzchnia schodów i pochylni uległa wytarciu i nie jest antypoślizgowa. Schody mają szerokość 165 cm. Schody mają niezbudowane stopnie, jedynie z ogranicznikami przymocowanymi do spodu stopni, co powoduje że mają one noski. Schody nie posiadają oznaczeń kontrastem koloru i faktury. Pochylnia służy do pokonania różnicy wysokości 30,5 cm i pozbawiona jest zadaszenia. Jej nachylenie wynosi do 10%. Do wnętrza prowadzą manualne, dwuskrzydłowe, pełne, drewniane, otwierane do środka drzwi. Pojedyncze skrzydło drzwi ma szerokość 54 cm. Czytnik kart i dzwonek znajdują się na wysokości 166 cm, poza spocznikiem, co może utrudniać ich użytkowanie. Wewnątrz przycisk otwierania drzwi jest zamontowany na wysokości 135 cm. Drzwi są bardzo ciężkie, co może utrudniać ich obsługę. Drzwiom towarzyszą nie kontrastujące z nimi kolorystycznie klamki zamontowane na wysokości 162 cm. Nawierzchnia przed wejściem jest równa i o właściwym nachyleniu, ale jest śliska. Obok drzwi brak informacji o nazwie i przeznaczeniu budynku zarówno wizualnej jak i dotykowej. Od wewnątrz drzwi są oznakowane wizualnie za pomocą tablicy z napisem ,,Wyjście ewakuacyjne”.

Komunikacja pozioma

Korytarze w Pałacu pod Blachą zazwyczaj mają prawidłową szerokość. Zbyt wąski korytarz występuje na poziomie -1 – tam jego szerokość wynosi 148 cm oraz na poziomie 1 gdzie korytarz ma szerokość 116 cm. Wysokość korytarzy jest prawidłowa. Nawierzchnia korytarzy jest równa i antypoślizgowa. W ramach korytarzy na poziomie -1 i poziomie 0 pojawiają się niwelety mające za zadnie wyrównanie poziomów korytarzy.

Komunikacja pionowa

Pałac znajduje się na poziomach od -2 do 2 - komunikację pionową zapewniają schody oraz winda.

Winda – obsługuje wszystkie piętra. Wejście do windy jest nieznacznie oddalone od wejścia głównego. Drzwi do windy znajdują się w prawidłowej odległości od przeciwległej przegrody/ściany. Obok drzwi windy nie zamieszczono informacji o numerze kondygnacji. Brak informacji w alfabecie Braille’a. Drzwi windy nie kontrastują kolorem ze ścianą. Winda wyposażona jest w dedykowany jej panel zewnętrzny. Panel zewnętrzny ma sygnalizację świetlną oraz wypukłe przyciski, brak oznaczeń w alfabecie Braille’a. Panel umieszczony jest na prawidłowej wysokości 104 cm. Panel nie kontrastuje kolorystycznie z otoczeniem. Winda nie jest wyposażona w sygnalizację dźwiękową informującą o jej przyjeździe. Wewnątrz kabiny zastosowano informację głosową o piętrze, na którym się zatrzymuję oraz o kierunku jazdy. Nie ma różnicy poziomów między podłogą windy a posadzką. Kabina windy ma prawidłowe wymiary 110 cm na 140 cm. Drzwi do kabiny mają poprawną szerokość 90 cm. Winda ma charakter przelotowy. Panel wewnętrzny zamontowany jest tylko na prawej ścianie bocznej kabiny. Panel nie kontrastuje z otoczeniem. Przyciski panelu mają sygnalizację świetlną, mają wypukłe symbole, ale nie są opisane w alfabecie Braille’a. Przyciski pięter są umieszczone nad przyciskami funkcyjnym. Przycisk poziomu 0 jest oznaczony kolorem zielonym i wystaje ponad pozostałe przyciski. Przycisk alarmu został oznaczony kolorem żółtym. W kabinie na lewej ścianie zamontowano lustro na wysokości od 90 cm. 

Klatka schodowa główna - Schody prowadzące w górę nie zawężają trasy wolnej od przeszkód w ciągu pieszym. Mają prawidłową szerokość użytkową 190 cm. Składają się z ciągów o prawidłowej liczbie stopni – od 4 do 9 stopni. Stopnie mają stałą, poprawną wysokość - 17 cm. Schody nie posiadają oznaczeń kontrastem koloru i faktury. Schody mają noski ale niweluje je leżący na nich dywan. Spoczniki mają prawidłowe wymiary.

Schody w dolnym odcinku umiejscowione są między ścianami a następnie między ścianą po prawej stronie a balustradą po lewej stronie. Balustrada ma wysokość 120 cm. Przy schodach umieszczonych między ścianami brak poręczy. Przy następnych ciągach poręcz znajduje się tylko po lewej stronie w obszarze 3 stopnia na wysokości 120 cm. Poręcz nie jest prawidłowo wydłużona. Nie da się o nią zahaczyć, bo kończy się w ścianach. Poręcz nie kontrastuje kolorystycznie z otoczeniem. Na końcach poręczy nie zamontowano oznaczenia dotykowego i w alfabecie Braille’a.

Schody prowadzące z parteru na poziom -1 - nie zawężają trasy wolnej od przeszkód w ciągu pieszym. Mają prawidłową szerokość użytkową 150 cm. Składają się z ciągów o prawidłowej liczbie stopni – 11 i 16 stopni. Stopnie mają stałą, poprawną wysokość 17 cm. Schody nie posiadają oznaczeń kontrastem koloru i faktury. Schody mają noski. Spoczniki mają prawidłowe wymiary. Schody w górnym odcinku umiejscowione są między ścianami a następnie między balustradami o wysokości 110 cm. Przy schodach umieszczonych między ścianami poręcz jest tylko po prawej stronie. Przy dolnym ciągu poręcz znajduje się po obu stronach. Wszystkie poręcze znajdują się na wysokości 110 cm. Poręcze nie są prawidłowo wydłużone ani zawinięte. Na końcach poręczy nie zamontowano oznaczenia dotykowego i w alfabecie Braille’a. Nawierzchnia stopni jest równa i antypoślizgowa.

Klatka centralna - schody nie zawężają trasy wolnej od przeszkód w ciągu pieszym. Mają prawidłową szerokość użytkową 127 cm. Stopnie mają stałą, poprawną wysokość 16 cm; nie posiadają oznaczeń kontrastem koloru i faktury.  Schody mają noski. Spoczniki mają prawidłowe wymiary. Schody umiejscowione są między ścianami, poza dolnym biegiem – po lewej stronie balustrada o prawidłowej wysokości 110 cm. Schodom z obu stron towarzyszą poręcze umieszczone na wysokości 110 cm. Poręcze nie są prawidłowo wydłużone ani zawinięte. Poręcze nie kontrastują kolorystycznie z otoczeniem. Na końcach poręczy nie zamontowano oznaczenia dotykowego i w alfabecie Braille’a. Poręcze mają nieprawidłowy kształt o szerokości 6 cm. Nawierzchnia stopni jest równa i antypoślizgowa.

Toalety

Toaleta na poziomie 0

Przed wejściem do toalety zagwarantowano poprawną przestrzeń manewrową. Drzwi prowadzące do toalety mają prawidłową szerokość 90 cm, ale znajduje się w nich próg o wysokości 1 cm. Drzwi są lekkie w użyciu. Oznaczenie toalety to piktogramy na drzwiach. Klamka o prawidłowym kształcie została zamontowana na wysokości 108 cm. Włącznik światła znajduje się na prawidłowej wysokości 90 cm, ale jego umiejscowienie za załomem ściany jest trudne do zlokalizowania. Powierzchnia manewrowa przed muszlą klozetową to 82 cm na 150 cm. Po prawej stronie zagwarantowano przestrzeń do transferu – przestrzeń ta ma 90 cm na 150 cm, po stronie lewej brak takiej przestrzeni. Po prawej stronie muszli toaletowej towarzyszy składany pochwyt. Muszla jest stabilna i jednolita, ale posiada wcięcie. Spłuczka została zamontowana na wysokości 105 cm, ale przycisk znajduje się za plecami osoby korzystającej. Pochwyt zamocowany jest na poprawnej wysokości - 85 cm i ma długość 80 cm. Przestrzeń manewrowa przed umywalką ma wymiary 95 cm na 150 cm. Górna krawędź umywalki znajduje na wysokości 83 cm, a dolna krawędź na wysokości 73 cm. Pod umywalką zagwarantowano poprawną przestrzeń na nogi. Przy umywalce zamontowano pochwyt po prawej stornie. Pochwyt zamontowany jest na prawidłowej wysokości 85 cm. Umywalka wyposażona jest w prawidłowy typ baterii z dźwignią, jednak wylewka jest zbyt krótka. W toalecie zamontowano lustro na wysokości 35 cm nad umywalką. Lustro jest mocowane pod kątem i znajduje się we wnęce. Podajnik mydła znajduje się na wysokości 92 cm. Podajnik ręczników papierowych umiejscowiony jest na wysokości 126 cm. W toalecie nie został zamontowany system przyzywowy.

Toalety na poziomie -1

Są to dwie toalety dedykowane, które mają zbliżone parametry. Oznaczenie toalet to piktogramy na drzwiach. Szerokość drzwi wynosi 90 cm. Klamka o prawidłowym kształcie została zamontowana na wysokości 106 cm. Włącznik światła znajduje się na wysokości 128 cm. Powierzchnie manewrowe przed toaletami oraz przestrzeń do transferu mają zbyt małe parametry. W obu toaletach muszla jest stabilna i jednolita, ale posiada wcięcie. Spłuczki są zamontowane z tyłu, co może być utrudnieniem. Umywalki wyposażona są w prawidłowy typ baterii z dźwignią, jednak wylewka jest zbyt krótka. W toaletach nie został zamontowany system przyzywowy.

Posterunek przy wejściu głównym

Stanowisko ma postać lady wydzielonej biurkiem i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia głównego. Całość lady znajduje się na wysokości 79 cm i nie zapewnia miejsca na nogi. Posterunek nie jest wyposażony w pętlę indukcyjną ani nie ma dostępu do tłumacza polskiego języka migowego.

Szatnia

Znajduje się na poziomie 0 i ma postać lady wydzielonej biurkiem; znajduje się w pewnej odległości od wejścia głównego. Całość lady znajduje się na wysokości 87 cm i nie zapewnia miejsca na nogi. Szatnia nie jest wyposażona w pętlę indukcyjną ani nie ma dostępu do tłumacza polskiego języka migowego. Wejście do szatni, z którego musi skorzystać osobą ja obsługująca, ma szerokości 57 cm z progiem o wysokości 6,5 cm. Miejsca odpoczynku ulokowane są obok szatni. Są to ławki bez podłokietników i oparcia.

Punkt obsługi audio przewodników

Punkt ma postać lady wydzielonej biurkiem i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia głównego. Całość lady znajduje się na wysokości 100 cm i nie zapewnia miejsca na nogi. Punkt nie jest wyposażona w pętlę indukcyjną ani nie ma dostępu do tłumacza polskiego języka migowego.

Loża masońska

Pomieszczenie znajduje się na poziomie 0.  Do wejścia prowadzą 2 stopnie, które mają zmienną wysokość 9 cm i 11 cm. Schody nie posiadają oznaczeń kontrastem koloru i faktury. Do loży masońskiej prowadzą drzwi pełne, drewniane o prawidłowej szerokości 122 cm. W drzwiach znajduje się próg o dopuszczalnej wysokości do 2 cm. Pomieszczenie nie posiada opisu wizualnego oraz opisu w alfabecie Braille’a. Na drzwiach znajduje się niewypukły numer pomieszczenia znajdujący się na wysokości od 172 cm do 180 cm. Przestrzeń manewrowa o minimalnych wymiarach 150 cm na 150 cm dostępna jest dopiero na końcu sali. Wszystkie miejsca siedzące są z oparciami bez podłokietników, mają prawidłową wysokość 47 cm.

Apartamenty Księcia Józefa Poniatowskiego

Do apartamentów prowadzą drewniane, dwuskrzydłowe drzwi o szerokości jednego skrzydła 59 cm. Pomieszczenie nie posiada opisu wizualnego oraz opisu w alfabecie Braille’a. Na drzwiach znajduje się niewypukły numer pomieszczenia znajdujący się na wysokości od 172 cm do 180 cm. W niektórych pomieszczeniach wchodzących w skład apartamentów występują zawężania poniżej 90 cm.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym.

Arkady Kubickiego

Dojście do budynku

Dojście do wejść do Arkad prowadzi przez Ogrody Zamkowe. Ciągi piesze mają poprawną szerokość, ale nawierzchnia to nierówny staromiejski bruk, co sprawia, że dojście ma utwardzoną, nierówna nawierzchnię. Nie zastosowano oznakowania fakturowego dróg do budynku, nie zasygnalizowano wejścia do budynku - brak jest płytek ostrzegawczych przed wejściem.

Parking

W pobliżu wejścia do budynku brak jest dedykowanego miejsca parkingowego dla osób z niepełnosprawnością.

Wejście

Budynek posiada szereg identycznych wejść od strony ogrodów. Wejścia znajdują się na tym samym poziomie co teren otaczający budynek. Do wewnątrz prowadzą szklane, automatycznie otwierane drzwi. Drzwi otwierają się do zewnątrz i są zabezpieczone daszkiem. Drzwi zewnętrzne i wewnętrze są identyczne. Są to drzwi dwuskrzydłowe o szerokości 185 cm. W drzwiach brak jest progu. Zadaszenie nad wejściami jest umieszczone na prawidłowej wysokości, co najmniej 240 cm nad poziomem chodnika. Nawierzchnia przed wejściem jest równa i o właściwym nachyleniu. Obok drzwi brak informacji o nazwie i przeznaczeniu budynku zarówno wizualnej jak i dotykowej. W wejściu, przed drzwiami ani za nimi, nie zastosowano pasa ostrzegawczego. Drzwi nie mają kontrastowych oznaczeń na skrzydłach, ani ochronnych cokołów na dole drzwi. Drzwi nie wyróżniają się kolorystycznie na tle fasady budynku. Przed drzwiami i za nimi zagwarantowano prawidłową powierzchnię manewrową o wymiarach 150 cm na 150 cm. W wiatrołapie poza obrysem drzwi znajduje się prawidłowa powierzchnia manewrowa.

Komunikacja pozioma

Korytarz w Arkadach ma prawidłową szerokość i wysokość. Nawierzchnia korytarza jest zbudowana z sześciokątów przez co występują pewne nierówności. Nawierzchnia korytarza jest antypoślizgowa. Brak miejsc odpoczynku.

Komunikacja pionowa.

W ramach Arkad Kubickiego brak komunikacji pionowej.

Toalety dla osób z niepełnosprawnością

W obszarze damskich toalet oraz w obszarze męskich toalet znajdują się oznakowane kabiny dedykowana osobom z niepełnosprawnością. Toalety te nie spełniają wielu kryteriów dostępności.