Medalierzy polscy. Mój Jan Paweł II. 2014

1
2
3
4
5

banner

 

MEDALIERZY POLSCY. MÓJ JAN PAWEŁ II. 2014

 

24 czerwca – 21 lipca 2014 r.

Nowa Izba Poselska

Wystawa jest unikatowym wydarzeniem – ponad 70. najwybitniejszych polskich medalierów opowiada o swoich osobistych relacjach z osobą i dziełem Jana Pawła II, poprzez stworzone specjalnie na tę okoliczność prace. Ekspozycja wzbogacona została o wybrane dzieła medalierstwa światowego – ponad 200 medali uznanych artystów polskich i zagranicznych, które przypominają historię pontyfikatu i dzieło Jana Pawła II. Wydarzenie organizowane jest pod patronatem honorowym metropolity warszawskiego – Jego Eminencji księdza Kardynała Kazimierza Nycza. Ekspozycja powstała we współpracy Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz Stowarzyszenia Absolwentów DZIEŁO – przy Fundacji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Mecenasem wystawy jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzieła poświęcone upamiętnianiu wydarzeń pontyfikatu realizowane były od samego początku posługi papieskiej Jana Pawła II. Medale powstawały m.in. z okazji kolejnych pielgrzymek Papieża do Ojczyzny, rocznic, nadawania papieskiego patronatu instytucjom, stając się dziełami przede wszystkim okolicznościowymi. Okoliczności te – będąc swego rodzaju „protezą” – z jednej strony pomagały rozwiązać Artyście „zadany temat”, z drugiej stanowiły jednakże ograniczenie. Pozostał zatem kapitał osobistych odpowiedzi na pytanie o Osobę, dzieło, dziedzictwo Jana Pawła. Powyższe przemyślenia stały się punktem wyjścia pomysłu, by zwrócić się do polskich artystów rzeźbiarzy – medalierów z zaproszeniem do osobistego zmierzenia się z tematem Mój Jan Paweł II. Tak zrodziła się idea projektu. Kolekcja medalierska, która jest przedmiotem wystawy, składa się z prac ponad 70. polskich współczesnych artystów medalierów, którzy stworzyli specjalnie dla jej powstania dzieła poświęcone pamięci Jana Pawła II. Są to prace bardzo osobiste, mówiące o przemyśleniach, wydarzeniach z życia prywatnego. Artyści sięgnęli głęboko do swoich doświadczeń, które wywarły piętno na ich życiu. Często były to przebłyski konkretnych momentów, które miały miejsce wiele lat temu, a których medale stają się reminiscencją. Niektórzy natomiast podjęli trud symbolicznego zilustrowania wpływu Jana Pawła II na własną egzystencję. Jednocześnie grono zaproszonych artystów oddaje również wysoki i uznany w świecie poziom polskiej szkoły medalierskiej. Wielu autorów to nauczyciele akademiccy polskich uczelni artystycznych, członkowie prestiżowej międzynarodowej federacji medalierskiej FIDEM oraz laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów  rzeźbiarskich i medalierskich.

Wystawa czynna od poniedziałku do soboty w godz. 10.0018.00; we czwartki – do 20.00; w niedziele – od 11.00 do 18.00. Ostatnie wejście – na godzinę przed zamknięciem.

Bilety: 22 zł normalny; 15 zł – ulgowy; 14 zł/os. rodzinny; 1 zł – dzieci w wieku od 7 do 16 lat.
Wystawa jest włączona w Trasę Zamkową.

logo  

Kontakt: Bernard Marek Adamowicz – autor wystawy