15. Festiwal Ogrody Muzyczne

logotypy

 

15. Festiwal Ogrody Muzyczne

 

Kwitnące ogrody

 

130 lipca 2015 r.

 

Dziedziniec Wielki


 

Od 1 do 30 lipca 2015 r. Dziedziniec Wielki  Zamku Królewskiego w Warszawie stanie się miejscem jubileuszowej, 15. edycji znanego i lubianego przez warszawiaków festiwalu. Gościem honorowym tegorocznych Kwitnących ogrodów będzie Wielkie Księstwo Luksemburga, które 1 lipca 2015 roku obejmuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Ogrody Muzyczne w Warszawie, to coroczne muzyczne święto. Także tego lata prezentowane będą słynne opery i widowiska baletowe, filmy muzyczne i  koncerty. Poruszonych zostanie wiele innych ważnych muzycznych i artystycznych tematów. Poznamy fenomen Księstwa Luksemburga, jednego z najmniejszych państw na świecie – współpomysłodawcy powstania Unii Europejskiej, dziś wielkiego centrum finansowego i jednego z najbogatszych krajów UE.

OPERA NA EKRANIE
 

Obecność polskich artystów w nowojorskiej Metropolitan Opera stała się dla Barbary Pietkiewicz-Kraśko, dyrektora programowego festiwalu, mocnym impulsem do prezentacji takich oper, jak: Łucja z Lammermooru, Don Giovanni, Eugeniusz Oniegin, Jolanta i Zamek Sinobrodego. Wystąpili w nich: Mariusz Kwiecień i Piotr Beczała. Organizatorzy planują rozmowę z Mariuszem Trelińskim – reżyserem dwóch z powyższych inscenizacji i gościem jednego z festiwalowych wieczorów.
 

TANIEC NA EKRANIE
 

Sekcja filmowa 15. Ogrodów Muzycznych w dużej mierze poświęcona będzie tańcowi. Taniec na ekranie to program, w którym będzie można zobaczyć największe sławy w historii tańca i baletu XX wieku, m.in. Freda Astaire’a, Rudolfa Nurijewa, Birgit Cullberg, Margot Fonteyn czy  Johna Neumeiera.

Dokument Historia tańca przybliży postać niedawno zmarłej Mai Plisieckiej – primabaleriny, która pragnęła tańczyć poza podziałami kulturowymi.

Zaprezentowany zostanie również film Antyportret (pierwsza nagroda na Festiwalu Złota Praga) o znakomitym choreografie, Nachu Duacie. Dowidzieć się z niego będzie można, dlaczego artysta został wyrzucony z Compañía Teatro de la Danza w Madrycie oraz, w jaki sposób, podejmując herkulesowy wysiłek, walczył o występy na światowych scenach tanecznych i trafił do Rosji…

Kolejny obraz to obsypany nagrodami filmowymi Billy Elliot (reż. Stephen Daldry) – opowieść o młodym chłopcu z ubogiej górniczej rodziny, którego surowy ojciec zapisuje na zajęcia z boksu, kiedy w rzeczywistości Billy marzy o karierze baletmistrza w Królewskiej Akademii Tańca. Film, pozornie biograficzny, ukazuje także dramat środowiska angielskich górników  i atmosferę strajków w latach 80. ubiegłego wieku.

Koncert (polska premiera) – to zabawny film muzyczny z dramatyczną historią w tle. Oskarżony o zdradę ojczyzny, wybitny rosyjski dyrygent, Andrei Filipov – cudowne dziecko Teatru Bolszoj – zostaje zdegradowany do funkcji sprzątacza. Szansa na wielki powrót pojawia się, gdy francuski teatr Châtelet proponuje orkiestrze Bolszoj koncert. Filipov postanawia zebrać swoich byłych muzyków (także usuniętych z Teatru) i udać się do Francji, by wystąpić z nimi zamiast prawdziwego zespołu. Czy dwa tygodnie wystarczą, by przeprowadzić tę szaleńczą akcję? Film nagrodzony został na wielu festiwalach (m.in. Cezarem i Złotym Globem).
 

KONCERTY
 

Koncerty w Ogrodach Muzycznych, najbardziej bezpośrednia forma obcowania z muzyką, to wydarzenia o wyjątkowym charakterze. W tym roku dyrektor muzyczny festiwalu, Zygmunt Krauze, zaskoczy widownię festiwalu po raz kolejny.

Inauguracja festiwalu odbędzie się pod znakiem Big Bandu – świetnego zespołu z warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina, który wykona m.in. Ebony Concerto Igora Strawińskiego. Tego wieczoru nie zabraknie również prezentacji polskiego jazzu współczesnego, z jego przedstawicielem, znakomitym saksofonistą, Zbigniewem Namysłowskim, który swoje kompozycje wykona wraz z Big Bandem.

Wydarzeniem specjalnym będzie koncert związany z objęciem prezydencji w Radzie Unii Europejskiej przez Wielkie Księstwo Luksemburga, który odbędzie się 9 lipca. Wystąpi polsko-luksemburski skład – wspaniała formacja Lucilin, założona w Luksemburgu w 1999 roku w celu promocji dzieł muzycznych XX i XXI wieku. W podstawowym składzie jest to kwartet smyczkowy z perkusją i fortepianem, ale podczas Ogrodów Muzycznych Lucilin powiększy się o świetną polską formację – Hashtag Ensemble z Wojciechem Błażejczykiem na czele. Nazwa „Hashtag” wzięła się z zamiaru promowania nowej muzyki poprzez nowoczesne formy komunikacji, a „Ensemble” – ponieważ razem zawsze raźniej. Lucilin i Hasthag Ensemble to prawdziwe wydarzenie na skalę krajową, nowy projekt, który łączy ludzi poza wszelkimi podziałami. 

Inne koncerty festiwalowe to m.in. występ Motion Trio – trzech wybitnych polskich akordeonistów, którzy wykonają program artystyczny złożony z własnych kompozycji, uświetnionych efektami wizualnymi. Orkiestra Sinfonia Viva wykona program specjalny – utwory Karola Szymanowskiego, Ryszarda Straussa i Benjamina Brittena, w których partię wokalną wykona Anna Mikołajczyk.

W programie festiwalu zagoszczą również wokalne recitale polskich i zagranicznych artystów. Znajdzie się wśród nich Iwona Sobotko (zdobywczyni Grand Prix oraz pierwszej nagrody w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Królowej Elżbiety w Brukseli), która z towarzyszeniem fortepianu wykona pieśni; m.in. utwory Richarda Straussa, Claude'a Debussy’ego i Mieczysława Karłowicza.

Raquel Camarinha,  przyjęta ciepło przez publiczność 12. edycji festiwalu, wystąpi w podobnym recitalu m.in. z utworem La Bonne Chanson Gabriela Faurego. W wykonaniu Cristiny Zavalloni usłyszymy pieśni Arnolda Schoenberga, a także co nieco o dobrej kuchni, czyli La bonne cuisine, autorstwa Leonarda Bernsteina.

W recitalu wokalnym z zespołem Music for a While wystąpi także Tora Augestad, którą publiczność festiwalu pamięta z pięknych wykonań piosenek Agnieszki Osieckiej.

DZIECIĘCE OGRODY MUZYCZNE
 

W programie 15. festiwalu nie zabraknie propozycji dla najmłodszej widowni – Dziecięce Ogrody Muzyczne odbywać się będą w każdy czwartek. Ze względu na zbliżający się 17. Konkurs Chopinowski, w tym roku przybliżymy dzieciom postać i twórczość Fryderyka Chopina. Będzie również mowa o powiązaniach  muzyka z… hip-hopem. Na spotkania zapraszamy: 2, 9, 16 i 23 lipca o godz. 10.0011.30 (wstęp wolny).

SYMPOZJUM NAUKOWE OGRODY MUZYCZNE 
 

Ze względu na jubileusz 15-lecia festiwalu, jego twórcy planują wydarzenie specjalne podczas którego zaproszonym gościom zostanie przedstawiony obraz wybrany na podstawie ankiety, przeprowadzonej podczas 14. edycji festiwalu przez Mateusza Miguta – psychologa i socjologa  muzyki. Spotkanie będzie okazją do zastanowienia się, kogo szczególnie interesowała dotychczasowa formuła festiwalu. W jaki jeszcze sposób można zachęcić nowych melomanów? Kim są uczestnicy festiwalu Ogrody Muzyczne i czego przede wszystkim od niego oczekują? Wśród zaproszonych na seminarium gości znajdą się przedstawiciele władz miasta, dziennikarze muzyczni, naukowcy i studenci oraz przedstawiciele świata kultury i muzyki.

Dyrektor generalny festiwalu, Ryszard Kubiak – pomysłodawca, inicjator i główny realizator imprezy, od czternastu już lat niezłomnie propaguje ideę Letniego Salonu Muzycznego (nazwa rozpropagowana również przez prasę) dla warszawiaków, i nie tylko dla nich. Ogrody Muzyczne rokrocznie przyciągają kilkadziesiąt tysięcy osób. Festiwal jest bowiem doskonałym wytchnieniem dla tych wszystkich, którzy są spragnieni atrakcyjnej wakacyjnej rozrywki.

Twórcy festiwalu zapraszają serdecznie na tegoroczne wydarzenia!
 

Więcej informacji:

Millenna Kamińska (tel. +48 501 104 764)

www.ogrodymuzyczne.pl
 

Program

 

Bilety

 

Bilety i karnety do nabycia w kasach Zamku Królewskiego, od 15 czerwca 2015 roku w przedsprzedaży /Kasy Zamku Królewskiego, w godzinach otwarcia kas/ oraz w dniach wydarzeń festiwalowych aż do godziny rozpoczęcia wieczoru.
 

Godziny otwarcia kas:
poniedziałekśroda w godz. 10.0017.00
czwartek w godz. 10.0019.00
piąteksobota w godz. 10.0017.00
niedziela w godz. 11.0017.00

 

Telefoniczna informacja o biletach:
Kasy Zamku Królewskiego w Warszawie
tel.: 22 355 51 70
Nie przyjmujemy rezerwacji biletów
 

CENY BILETÓW:
Bilet jednorazowego wstępu na projekcje10 zł

 

Karnet normalny80 zł
Karnet ulgowy /emeryci, renciści, uczniowie, studenci/ – 70 zł
Karnety nie obejmują wstępu na koncerty 1, 5, 6, 9, 12, 13, 19, 20 i 27 lipca.

 

Bilet jednorazowego wstępu na koncert15 zł