Noc Muzeów 2021

Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum

zaprasza na

Noc Muzeów 2021

15 maja (sobota)

godz. 11.0023.00

#ZakochaniWZamku

 

W tym roku w ramach Nocy Muzeów Zamek Królewski w Warszawie po raz pierwszy zaprasza na bezpłatne zwiedzanie już od godz. 11.00. Prócz zabytkowych wnętrz na specjalnie przygotowanej Trasie Królewskiej znajdą się także dwie wystawy czasowe.

W ramach akcji Noc Muzeów 2021 goście odwiedzający Zamek będą mogli zwiedzić Apartament Królewski –pomieszczenia mieszkalne króla – oraz Apartament Wielki – królewskie sale reprezentacyjne.

Będzie można zobaczyć między innymi kolekcję słynnych wedut Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, Salę Tronową z odtworzonymi srebrnymi haftowanymi orłami na zaplecku tronu, Salę Wielką – najpiękniejszą salę balową w Warszawie oraz Salę Rady – miejsce posiedzeń Rady Nieustającej, pierwszego w Rzeczypospolitej stałego rządu. W zabytkowych pomieszczeniach eksponowana jest niezwykła kolekcja dzieł sztuki, głównie obrazów i rzeźb, w tym dzieł Marcella Bacciarellego i André Le Bruna.

W ramach trasy zwiedzania dostępne będą wystawy czasowe: Traktat ryski – odzyskane dziedzictwo – specjalna ścieżka zwiedzania z oznaczeniem dzieł sztuki, które zostały odzyskane na mocy postanowień traktatu ryskiego – oraz Pasy kontuszowe z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie, prezentowane w Sali Rady.

Wystawa Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja dostępna będzie do godz. 17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00).

Wejście na podstawie bezpłatnych wejściówek, do odebrania w kasie biletowej w dniu wydarzenia. Na terenie całego muzeum będą obowiązywały obostrzenia sanitarne.

Noc w muzeum! Zamek otwarty w godz. 11.0023.00. Ostatnie wejście o godzinie 22.00.

Ogród Dolny będzie wyjątkowo otwarty do godz. 23.00, a o godz. 20.00 zostanie włączona nastrojowa iluminacja. Na galerii plenerowej prezentowana jest wystawa Odrodzony z ruin. Jubileusz Zamku Królewskiego w Warszawie. Nie będzie możliwości przejścia przez Zamek.

Stacjonarny sklep muzealny oferuje wyjątkowe pamiątki w godzinach otwarcia Zamku.

Osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w wydarzeniu, zapraszamy do korzystania z naszej oferty online.

Wydarzeniem Nocy Muzeów transmitowanym na żywo będzie koncert w ramach Strefy jazzu:

Zapraszamy!W ubiegłym roku Noc Muzeów odbyła się w formule online, tym razem królewskie wnętrza można będzie obejrzeć z bliska.