Witaj maj, Trzeci Maj! – program towarzyszący 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Witaj maj, 3 maj!
Konstytucja 3 maja - faksymile rękopisu
Sala Senatorska fot. A. Ring
Jean-Pierre Norblin de la Gourdaine - Zaprzysiężenie Konstytucji 3 maja 1791 r., 1804-1806
Jan Matejko - Konstyucja 3 maja 1791 roku

 

Święto Narodowe Trzeciego Maja to dla nas jedna z najważniejszych dat w roku. To właśnie na Zamku, w Sali Senatorskiej, uchwalono bowiem ów jeden z najważniejszych w polskiej historii dokumentów.  Pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja była prawdziwym ewenementem politycznym, a zarazem desperacką próbą wydobycia państwa z głebokiego kryzysu. Choć sformułowana w niej światła koncepcja reformy państwa nie została niestety zweryfikowana w praktyce z uwagi na działania ościennych mocarstw, Ustawa rządowa do dziś pozostaje jednym z najbardziej wzniosłych symboli dążeń Polaków do życia w wolny, suwerennym i sprawiedliwym kraju.

Wydarzenia:

26 kwietnia w Sali Senatorskiej zostanie otwarta wystawa Stanisław Małachowski. Bohater. Mit. Symbol, poświęcona jednej z postaci, które w największym stopniu przyczyniły się do uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wystawa włączona zostanie w Trasę Królewską i będzie można ją oglądać do 5 czerwca 2022 r.

27 kwietnia o godz. 17.00 odbędzie się debata Za, a nawet przeciw, która rozpocznie projekt Centrum Myśli Jana Pawła II Dwa kolory – między buntem a posłuszeństwem. Formularz rejestracyjny dostępny jest na oficjalnej stronie Centrum Myśli Jana Pawła II

Czytaj więcej:

Akt prawny Konstytucji 3 maja

Sekrety obrazu Jana Matejki Konstytucja 3 maja 1791 roku
Krótki opis obrazu Konstytucja 3 maja 1971 roku z zaznaczonymi najważniejszymi postaciami

Filmy edukacyjne przybliżające poszczególne zapisy Konstytucji 3 maja

Lekcja muzealna online prowadzona na żywo przez edukatora dla kl. II-VIII oraz szkół ponadpodstawowych

WITAJ MAJOWA JUTRZENKO, CZYLI O KONSTYTUCJI 3 MAJA I JANIE MATEJCE

Obraz Jana Matejki Konstytucja 3 Maja pojawia się w niezliczonych podręcznikach, programach, postach czy też okolicznościowych drukach ulotnych. Ale czy umiemy powiedzieć, co naprawdę namalował wielki mistrz pędzla? Na ile malarska wizja, odpowiada historycznej prawdzie? Podczas lekcji przybliżymy postać Jana Matejki, przedstawimy dzieje obrazu Konstytucja 3 Maja. Uczniowie poznają wydarzenie przedstawione na płótnie oraz dowiedzą się jak należy je odczytywać.

Koszt 120 zł od klasy

Formularz zamówienia 

  • Film edukacyjny Konstytucja 3 maja 1791 roku. Sekrety obrazu Jana Matejki

Czy jeden z najbardziej popularnych polskich obrazów jest rzeczywiście dobrze znany? Czy potrafimy odpowiednio odczytać intencję jego autora? W jakim stylu został namalowany? Zapraszamy do obejrzenia filmu o ciekawostkach związanych z dziełem Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791 roku” z udziałem dziennikarki Anny Popek i edukatora Zamku Królewskiego w Warszawie Tomasza Drapały.


 

  • Film edukacyjny z serii Ożywione obrazy.

Wielkoformatowe płótno Jana Matejki to "Konstytucja 3 Maja 1791 roku" to najsłynniejsze przedstawienie tego wyjątkowego momentu w dziejach Rzeczypospolitej, jakim był dzień zaprzysiężenia Ustawy Rządowej. Przyjrzyjmy się bliżej triumfalnemu pochodowi posłów z Zamku Królewskiego do kolegiaty św. Jana wśród wiwatujących mieszkańców Warszawy i zwróćmy uwagę na szczegóły, skrywające w sobie całą skarbnicę wiedzy na temat tego niezwykle ważnego, a zarazem jakże trudnego czasu w historii Polski.

  • Film edukacyjny Konstytucji 3 maja. Historia prosto z Zamku

    Prawo to regulowało ustrój Rzeczypospolitej Obojga Narodów czasów Stanisława Augusta, m.in. ograniczało demokrację szlachecką, znosiło liberum veto i wprowadzało monarchię dziedziczną. Kto jest autorem tekstu konstytucji? Czy powstał on jednego dnia? Jak wyglądał przebieg obrad Sejmu Wielkiego w dniu 3 maja 1791 r.? I co wspólnego z tym wydarzeniem ma Jan Matejko, malarz z zupełnie innej epoki? Na te i inne pytania odpowiada nasz kustosz Sławomir Szczocki.

  • Film O parlamentaryzmie i demokracji szlacheckiej

    Nie każdy wie, że Zamek Królewski w Warszawie to nie tylko symbol polskiej władzy monarchicznej, ale także matecznik polskiego demokratyzmu. To właśnie w zamkowych izbach przed wiekami odbywały się sejmy walne, a dziś na trasie zwiedzania odnaleźć można wiele dzieł sztuki i ciekawych pamiątek nawiązujących do tradycji polskiego parlamentaryzmu. Ich śladami w dzisiejszym odcinku z cyklu "Historia prosto z Zamku" podąży Mariusz Szczygieł w towarzystwie kustoszki Agnieszki Lichacz. #HistoriaProstoZZamku

1. Konstytucja 3 maja o społeczeństwie

2. Konstytucja 3 maja o władzy