Перейти до основного вмісту

Uniwersytety Trzeciego Wieku

Uniwersytety Trzeciego Wieku

Na spotkaniach w Zamku Królewskim podzielimy się z Państwem swoją wiedzą i pasją. Chcemy, aby każde spotkanie stało się intelektualną przygodą, dlatego opowiemy o tym, co nas samych bardzo ciekawi, intryguje czy wręcz fascynuje. Każdy wykład będzie się łączył w ścisłym bądź szerokim zakresie z Zamkiem.

Wykłady prowadzone są przez pracowników Działu Edukacji, którzy mając duże doświadczenie w przekazywaniu wiedzy, postarają się w jak najciekawszy sposób zaprezentować poszczególne zagadnienia.

 

ROK AKADEMICKI 2022/23

 

Od gabinetów osobliwości do muzeów. Krótka historia kolekcjonerstwa

Kolekcje dzieł sztuki towarzyszyły władcom już od starożytności. Przepełnione klejnotami grobowce faraonów, średniowieczne skarbce królów a potem gabinety osobliwości, gromadziły najbardziej niespotykane obiekty. Również Zamek Królewski w Warszawie posiada w swoich zbiorach tysiące cennych dzieł sztuki. Obrazy, rzeźby, tkaniny, wyroby z ceramiki i metalu, wszystkie te obiekty mają swoją niepowtarzalną historię. Zapraszamy na spotkanie z najbardziej ciekawymi kolekcjami świata.

Prowadząca: Dominika Jackowiak

Sekrety dawnych mistrzów. Warsztat artysty pod lupą. Od średniowiecza do Jana Piotra Norblina

Czerwiec polski to gatunek owada który w XV i XVI wieku stanowił czołowy towar eksportowy Polski i Litwy. Mało kto wie, że po ususzeniu i sproszkowaniu zebranych w miesiącu czerwcu larw, stosowany był jako główny składnik barwnika, głębokiej niemalże purpurowej czerwieni. Zapraszamy na spotkanie, które będzie okazją do rozmowy na temat tajników dawnego malarstwa, wybitnych artystów i ciekawych historii z nimi związanych.

Prowadząca: Dominika Jackowiak

„Pamiętajcie o ogrodach. Przecież stamtąd przyszliście” – historia ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie

Dla władców ogród był miejscem wytchnienia, spotkań, ale i oznaką prestiżu. Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie zostały na nowo urządzone i otwarte dla zwiedzających po przerwie trwającej blisko pół wieku. Podczas wykładu prześledzimy historię ogrodów zamkowych, które w pewien sposób opowiadają nam również historię samego  Zamku i jego mieszkańców.

Prowadząca: Paulina Jasny

Znane i zapominane. Kobiety w życiu Stanisława Augusta

„Nie rozumiał bowiem Stanisław August życia bez kolorów damskiego uśmiechu” - Stanisław August ostatni król Polski, człowiek oświecenia był nie tylko mecenasem i kolekcjonerem sztuki, ale również kobiecych serc.  Podczas wykładu przyjrzymy się relacjom Stanisława Augusta z bliskimi mu kobietami, należącymi zarówno do kręgu jego rodziny, jak i spoza niej, z  przyjaciółkami i kochankami.

Prowadząca: Paulina Jasny

Nie zostawił potomka, lecz wolność zostawił… Rzecz o królu Zygmuncie Auguście w 450. rocznicę śmierci.

Kiedy słyszymy frazę Złoty Wiek w naszej wyobraźni pojawia się wizja państwa silnego, zamożnego, rozległego i rządzonego przez światłych władców. W Polsce jednoznacznie łączymy ten idylliczny obraz z panowaniem Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta. Drugi z wymienionych władców, wykształcony humanista, reformator, dyplomata i kolekcjoner, wywołuje dyskusje historyków do dziś dnia.  Podczas wykładu przedstawimy postać króla, zastanowimy się co było sukcesem a co niepowodzeniem jego panowania.

Prowadzący: Sławomir Szczocki

Jeszcze Polska nie umarła… Rzecz o Józefie Wybickim w 200. rocznicę śmierci.

Józef Wybicki – autor słów hymnu Polski i… na tym najczęściej kończy się wiedza statystycznego Polaka. A przecież to tylko niewielka cząstka niezwykłej biografii. Prawnik, poseł, działacz polityczny, konfederat barski, powstaniec kościuszkowski, jeden z organizatorów Legionów Polskich we Włoszech, współpracownik Napoleona, polityk Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego i oczywiście… poeta. Podczas wykładu przypomnimy tę niezwykłą i nieco zapomnianą postać, człowieka pełnego hartu ducha, odwagi cywilnej i oraz wielkiego patrioty.

Prowadzący: Sławomir Szczocki

Matejko jaki jest każdy widzi, ale co naprawdę skrywają jego dzieła?

Kiedy słyszymy o obrazach Jana Matejki od razu mamy przed oczami monumentalne płótna z wielopostaciową kompozycją, zastygnięte grymasy, emocje, niesamowitą drobiazgowość szczegółów, ważne historyczne wydarzenia. Ale czy tak naprawdę  wiemy co przedstawiają obrazy? Czy rzeczywiście malarzowi chodziło o odtworzenie przebiegu historycznych zdarzeń i prawdziwych postaci historycznych? Czy namalowana zbroja króla Batorego tak wyglądała? Wykład o malarzu, jego życiu, najsłynniejszych  obrazach i sekretach.

Prowadząca: Marta Tarnawska-Banaszek

Rogaliki Jadwigi, ostrygi Stanisława, czyli obyczaje królewskiego stołu

Tak ważna rzecz dla człowieka jak pożywienie jest w relacjach historycznych pomijana, może dlatego, że jedzenie jest oczywiste. W źródłach stosukowo niewiele mamy wzmianek o tym, jak dawniej jadano, ale te szczątkowe informacje i tak dają nam pewien obraz kuchni królewskiej. Najwięcej informacji znajduje się w …rachunkach. Jak smakuje polewka piwna czy cukierki oblekane złotem nie wiemy, gdyż przepisy są nieprecyzyjne lub po potrawie została tylko piękna nazwa.

Prowadząca: Agnieszka Lichacz

Mamki, ochmistrzowie, preceptorzy, czyli o wychowaniu i edukacji dzieci królewskich w Rzeczpospolitej XVII i XVIII w.

Beztroskie życie czy dni wypełnione obowiązkami? Zabawy, nauka czy praktyki religijne? Co tak naprawdę wypełniało dzień królewskich dzieci? Kto był odpowiedzialny za ich wychowanie i edukację, a wreszcie czego uczono i do jakich ról przygotowywano synów i córki królewskie? Jak wyglądały relacje polskich władców z dziećmi, czy spędzali czas wspólnie i w jaki sposób? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć omawiając dzieciństwo i edukację dzieci królewskich na dworach Wazów, Jana III i Augusta III.

Prowadzący: Wojciech Siwek

Żony, matki, filantropki czy intrygantki? Sylwetki, role i wpływy polskich królowych w XVII i XVIII w.

O ile wielu potrafi wymienić polskich królów, o tyle większość królowych pozostaje dość nieznana. Tym bardziej warto przyjrzeć się sylwetkom żon polskich władców z XVII i XVIII w. Pomimo ograniczonej roli monarchów w Rzeczpospolitej niektóre królowe starały się realnie wpływać nie tylko na kwestię następstwa tronu dla swoich dzieci, ale także na politykę zagraniczną i wewnętrzną kraju. Inne z kolei skupiały się raczej na życiu rodzinnym. Nie brak też zabytków i fundacji, związanych z działalnością charytatywną i mecenatem królowych. W toku wykładu nie zabraknie oczywiście ciekawostek związanych z relacjami królewskich par w XVII i XVIII w. 

Prowadzący: Wojciech Siwek

Miejsca i Ludzie – moje fascynacje. Andrzej Wajda

Andrzej Wajda - najbardziej znany, najbardziej uhonorowany polski reżyser. Twórca ponad czterdziestu filmów fabularnych. Twórca „Polskiej Szkoły Filmowej”. Zdobywca Złotej Palmy w Cannes oraz Oskara za całokształt pracy filmowej - najważniejszej nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej…. tak naprawdę przez całe swoje życie był równolegle artystą plastykiem, rysownikiem, pejzażystą, który całą swoją życiową podróż dokumentował na kawałkach papieru. Zapraszamy Państwa na spotkanie z malarzem, rysownikiem - Andrzejem Wajdą i jego fascynacjami.      

Prowadzący: Tomasz Taraszkiewicz

Seksapil greckiej kariatydy. Moda w stylu antycznym dawniej i dzisiaj

Starożytna idea klasycznego piękna towarzyszyła kulturze europejskiej nie tylko w architekturze, rzeźbie i malarstwie. Odbijała się także głośnym echem w proponowanej kolejnym pokoleniom modzie. Odkrycia Herkulanum i na terenie Pompejów zainspirowało zmiany w ubiorze XVIII w. a swoboda i naturalność erechtejońskich kariatyd były ważnym punktem odniesienia dla mody XIX i XX wieku. Podziwiając dzieła sztuki z różnych epok prześledzimy nie tylko jak kształtowała się historia greckiego ubioru, ale też jak zainspirował on imperium rzymskie i epokę nowożytną. Zdjęcia z pokazów najsłynniejszych domów mody pozwolą też odpowiedzieć na pytanie czy i dzisiaj, w czasach futurystyczno-technologicznego boomu, grecka prostota zachwyca współczesnych projektantów.

Prowadząca: Monika Przypkowska

Pamięć czułych serc i relikwie bohaterów historycznych  

Płynący z Francji XVIII w. przykład kultu laickich relikwii narodowych wiązał się z ówczesnym czytaniem historii jako zbioru wydarzeń i osobistości. Gdy jednak inne państwa z czasem rozwijały bardziej złożoną przyczynowo skutkową narrację tożsamościową, Polacy byli tej możliwości pozbawieni. Naród – którego na mapie XIX wiecznej Europy nie scalały żadne państwowe granice – w swojej strategii przetrwania skupił się na romantycznym kulcie jednostek, co więcej polski Panteon - stworzony przez Stanisława Augusta w zamkowej Sali Rycerskiej i zbiory księżnej Izabeli Czartoryskiej w Świątyni Sybilli w Puławach – coraz bardziej się rozrastał. Wykład będzie poświęcony specyficznej polskiej pamięci sentymentalnej, ukaże ją w szerszym kontekście europejskim, wskaże jej inspiracje i początki, ale także zaskakujące współczesne kontynuacje.

Prowadząca: Monika Przypkowska

Między demokracją a dyktaturą

Zarys dziejów politycznych II Rzeczypospolitej od odzyskania niepodległości w 1918 roku aż do klęski wrześniowej w 1939 roku ze szczególnym uwzględnieniem sylwetek trzech kolejnych prezydentów: Gabriela Narutowicza, Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego i związanych z nimi kontrowersji. Nadal utrzymuje się na przykład opinia, że Gabriel Narutowicz wygrał wybory prezydenckie głosami mniejszości narodowych, ale czy takie twierdzenie odpowiada prawdzie, czy jest po prostu utartym stereotypem?

Prowadzący: Maciej Antosiewicz

Anna Jagiellonka - postać drugiego planu w centrum wydarzeń.

Losy córki Zygmunta Starego i Bony Sforzy oraz siostry Zygmunta Augusta są materiałem na ciekawą opowieść. Jak ostatnia z rodu Jagiellonów  odnalazła się w sytuacji, kiedy to na nią została zwrócona uwaga całego państwa?

Prowadzący: Tomasz Drapała

Podróż z Canalettem po osiemnastowiecznej Europie

Bernardo Bellotto zwany Canalettem urodził się w Wenecji. Tam też rozpoczęła się jego twórczość. Jednak dopiero po wyjeździe z rodzinnych stron rozwinął swój odrębny styl. Spotkanie będzie okazją do poznania tajników malarstwa Canaletta oraz do przyjrzenia się z bliska wielu miastom osiemnastowiecznej Europy.

Prowadzący: Tomasz Drapała

Oprowadzanie po wystawie Kopernik i jego świat. (09.05.2023 - 30.06.2023)

Zapraszamy słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku na zwiedzanie wystawy poświęconej wielkiemu odkrywcy oraz epoce, w której żył. Grupy  do 30 osób.

 

 

Cena wykładu dla grup do 30 osób: 300 zł.

Cena wykładu dla grup od 31 do 100 osób: 350 zł.

Można również zamówić wykłady online na platformie Zoom.

Cena wykładu online: 180 zł.

Kontakt, zamówienie i ustalenie terminu wykładu: Tomasz Drapała

tdrapala@zamek-krolewski.pl

Tel. 664 118 360

Zamówienia będą realizowane w miarę wolnych terminów i dostępności sal od 1 września 2022 r.


Zapraszamy do śledzenia naszego profilu Edukacja w Zamku Królewskim w Warszawie