"Dziewczyna w ramie obrazu" według Andrzeja Dragana

Mówi się, że Rembrandt był malarzem dusz. Jego wielowymiarowe, subtelne portrety od wieków przykuwają uwagę i uwodzą. Tajemnicze i uduchowione spojrzenie Dziewczyny w ramie obrazu nie pozostawiło obojętnym Andrzeja Dragana, fizyka i uznanego artysty fotografa, filmowca, a także kompozytora. Twórca zmierzył się z nietypowym projektem, w ramach którego zrekonstruował fotograficznie portret autorstwa Rembrandta. Czy można skopiować Mistrza? Dragan podjął się tego wyzwania. W swojej pracy cierpliwie i misternie odtwarzał tzw. oświetlenie rembrandtowskie, które chciał uchwycić na swojej fotografii.

Dziewczyna z portretu Rembrandta, najpiękniejsza z zamkowych zbiorów,  wyciąga do widza ręce poza ramę obrazu i wydaje się być tuż obok. Fotografia Dragana także uzyskała ten efekt trójwymiarowości oraz lekkiego rozmycia granic między dziełem a widzami. Czy spojrzenie współczesnej dziewczyny działa na nas z tą samą siłą co jej starszej o kilkaset lat rówieśniczki? Każdy może to ocenić sam, oglądając zaskakujące efekty odważnego projektu artystycznego Andrzeja Dragana na stronie Zamku Królewskiego oraz w zamkowych mediach społecznościowych.

Zapraszamy  na wystawę Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy, na której oprócz cennych portretów pędzla Rembrandta, znajdą się dzieła innych holenderskich mistrzów ze zbiorów polskich i zagranicznych, a także wyjątkowe artefakty rodem z XVII-wiecznych Niderlandów. Wystawie towarzyszy katalog, wydany przez zamkowe wydawnictwo Arx Regia – do nabycia  w sklepie internetowym wraz z innymi pamiątkami związanymi z wystawą.