Dzień atrakcji towarzyszący wystawie

Josef Grassi

Portret Anetki Tyszkiewiczówny

z cyklu

Galeria jednego obrazu

19 lutego 2017 r.

Program:

 • 11.30 Empirowa szafa Anetki – warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 7-13 lat
  Pracownia plastyczna
  Prowadzenie:
  Agnieszka Terpiłowska filozofka, historyczka, badaczka procesów zachodzących w modzie, specjalizuje się w krawiectwie historycznym i etykiecie. Jest członkiem Stowarzyszenia Pułków i Regimentów Polskich 1717 – 1831 „Arsenał”.

Warsztaty plastyczne dla dzieci, podczas których dowiemy się jak ubierała się Anetka Tyszkiewiczówna w czasie, kiedy Napoleon przebywał w Warszawie, a Anetka brylowała na salonach i na balach.

 • 12.30 i 14.00 – Pokaz kontredansów
  Sala Wielka
  Wykonawcy: Zespół Tańca Dawnego Fontana dei Pazzi
 • 13.00 – Suknia poza modą, poza czasem – wykład
  Sala Odczytowa (Kinowa)
  Prowadzenie: Anna Nurzyńska-Dziemska – kostiumolog, zamuje się badaniem i rekonstrukcją ubiorów oraz haftów historycznych, a także historią tkanin jedwabnych. Specjalizuje się w okresie nowożytnym – od połowy XVII wieku, do końca wieku XVIII.

Wystąpienie dotyczące portretu Anetki Tyszkiewiczówny Potockiej, dzięki któremu poznamy historyczne konteksty stroju bohaterki, samego obrazu oraz nurtu estetycznego, w jakim jest utrzymany. Słuchacze dowiedzą się o przewrotnym spojrzeniu na modę pod koniec XVIII, czyli w okresie zarówno ożywienia intelektualnego, jak i sentymentalizmu

 • 14.30 – Warsztaty taneczne
  Sala Rady
  Prowadzenie: Zespół Tańca Dawnego Fontana dei Pazzi

Wstęp na warsztaty plastyczne i taneczne oraz wykład na podstawie bezpłatnych zaproszeń do pobrania w Punkcie Informacji od 13 lutego (tel. 22 35 55 170)

Wstęp na pokaz tańca bezpłatny dla wszystkich zwiedzających