Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stuecie urodzin Jana Pawła II

Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II

24 marca 13 czerwca 2021 r.

Ekspozycja, mająca zainaugurować obchody 100. rocznicy urodzin Papieża, przypadającej 18 maja 2020 r., która z powodu sytuacji pandemicznej, uczci ich zamknięcie  w 2021 r. Wystawa ma być spotkaniem z niezwykłym człowiekiem wiary, ale nade wszystko – hołdem złożonym wybitnemu Polakowi. Dlatego po raz pierwszy w Polsce pojawią się arcydzieła włoskiego malarstwa, użyczone specjalnie na tę ekspozycję przez Muzea Watykańskie: Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską Fra Angelica, Święty Mateusz z aniołem Guida Reniego, Uczynki miłosierdzia. Spragnionych napoić i podróżnych w dom przyjąć Olivuccia di Ciccarella, Odkupiciel Antonia Allegriego, zwanego Correggiem, Święta Trójca z martwym Chrystusem Ludovica Carracciego, Madonna z Dzieciątkiem Giovanniego Battisty Salviego zwanego Sassoferatem i Obserwacje astronomiczne Donata Cretiego.

Koncepcję wystawy oparto na opowieści biograficznej Karola Wojtyły i późniejszym papieskim nauczaniu, skierowanym do Polaków podczas pielgrzymek do Ojczyzny. Ekspozycję podzielono na cztery części, do których prowadzą symboliczne bramy.

Wystawie towarzyszą utwory dedykowane Janowi Pawłowi II, skomponowane przez wybitnych polskich kompozytorów: Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara
i Krzysztofa Pendereckiego.

Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II to niezapomniana podróż do świata wartości chrześcijańskich, wiary, dialogu, piękna i kultury.

Wystawie będzie towarzyszył bogaty program dodatkowy, w tym cykl wykładów i szkolny program edukacyjny dla dzieci.


Wystawa pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji kard. Gianfranca Ravasiego, Przewodniczącego Papieskiej Rady Kultury, i prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

logo 0

logo

logo2