36 x Rembrandt

 
       
  • Dziewczyna w ramie obrazu, olej, deska topolowa, 1641
  • Uczony przy pulpicie, olej, deska topolowa, 1641
  •  

36 x Rembrandt

5 października3 listopada 2019 r.

Galeria Malarstwa i Sztuki Zdobniczej (Parter)

Zamek Królewski w Warszawie wystawą 36 x Rembrandt włącza się w międzynarodowe obchody Roku Rembrandta. 36 oryginalnych dzieł holenderskiego mistrza – obrazy, rysunki i grafiki będzie można obejrzeć od 5 października do 3 listopada 2019.

Rok 2019 został ogłoszony Rokiem Rembrandta, by w sposób szczególny upamiętnić 350. rocznicę śmierci Rembrandta van Rijn (1609–1669), jednego z największych i najlepiej rozpoznawalnych artystów wszech czasów. Genialny malarz, rysownik oraz rytownik stał się symbolem rozkwitu holenderskiej sztuki siedemnastego wieku, zwanego Złotym Wiekiem. Z tej okazji wiele muzeów na całym świecie organizuje liczne wystawy i przedsięwzięcia kulturalne, by zaprezentować szerokiej publiczności dzieła mistrza.

4 października, czyli dokładnie w 350. rocznicę śmierci artysty, Zamek Królewski w Warszawie otworzy wystawę 36 x Rembrandt. Zostaną zaprezentowane na niej dwa z trzech obecnych w polskich kolekcjach obrazy Rembrandta z Zamku – Dziewczyna w ramie obrazu i Uczony przy pulpicie.

Będą im towarzyszyć oryginalne rysunki oraz grafiki Rembrandta z polskich zbiorów, tworząc razem grupę 36 autorskich dzieł wielkiego Holendra.

Prezentowane dzieła pochodzą m.in. z Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie oraz Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie i przedstawiają studia postaci kobiet, starców, uczonych oraz autoportrety Rembrandta i wizerunki osób z jego otoczenia. Poza możliwością zapoznania się z różnymi technikami, w jakich tworzył Rembrandt, eksponowana selekcja rycin i rysunków tworzy ciekawy kontekst dla zamkowych obrazów, sytuując je w szerszej perspektywie twórczości artysty.

W Roku Rembrandta Zamek świętuje również 25. rocznicę otrzymania daru prof. Karoliny Lanckorońskiej, dzięki której Dziewczyna i Uczony znalazły się w jego zbiorach. Z tej okazji na wystawie opowiemy również o tym bezprecedensowym w dziejach polskiej muzeologii geście oraz o niezwykłej, a zarazem bardzo burzliwej historii obrazów i ich kolejnych kolekcjonerów.

Dopełnieniem opowieści o nadzwyczajnych losach Dziewczyny i Uczonego Rembrandta będzie ukazanie ich popularności na przestrzeni wieków poprzez prezentację ich późniejszych powtórzeń tworzonych w różnych technikach. Kopie będą eksponowane w sąsiedztwie oryginałów, co jest unikatową okazją do ich porównania oraz do weryfikacji umiejętności kopistów.

Więcej o obrazach Rembrandta >

Wykłady towarzyszące wystawie >

Wystawie będzie towarzyszył katalog zapraszający do swoistej kontemplacji portretów duszy – jak zwykło się określać Rembrandtowskie malarstwo.

___________________________________________________________________

Godziny otwarcia

wtorekczwartek: godz. 10.0018.00

piątek: godz. 10.0020.00

sobota: godz. 10.0020.00

niedziela: godz. 11.0020.00

Ostatnie wejście – na godzinę przed zamknięciem.

Bilety w cenie:

15 zł (normalny), 10 zł (ulgowy), 1 zł (dzieci i młodzież do 16. roku życia) dostępne w kasie Zamku oraz online.

Promocyjne ceny biletów w kasie przy łączonym zakupie biletu na wystawę oraz Trasę Zamkową:

5 zł (normalny), 1 zł (ulgowy)

W środy obowiązuje wstęp płatny.

Kuratorzy wystawy:

Alicja Jakubowska (ajakubowska@zamek-krolewski.pl)

Magdalena Królikiewicz (mkrolikiewicz@zamek-krolewski.pl)

Ośrodek Sztuki, Dział Malarstwa w Zamku Królewskim w Warszawie

tel. 22 35 55 363

Scenografia wystawy:

nowy motyw Adam Orlewicz

Kontakt dla prasy:

Izabela Witkowska-Martynowicz (iwitkowska@zamek-krolewski.pl)

tel./fax. 22 35 55 221; kom. 664 118 303


Mecenas wystawy:

KGHM Polska Miedź S.A.

Partnerzy wystawy:

Ambasada Niderlandów

Olczak-Klimek Van Der Kroft Węgiełek. Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska

Jake Vision

Lidex

MARSH

Patroni medialni:

Polskie Radio

TVP Kultura

Jake Vision

AMS

LaVie

Stolica

Mówią Wieki