Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy

Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy

29 czerwca19 września 2021 r.Dwa słynne obrazy Rembrandta, pochodzące z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie, jego ryciny, dzieła innych holenderskich mistrzów ze zbiorów polskich i zagranicznych, a także cenne artefakty rodem z XVII-wiecznych Niderlandów można podziwiać w ramach wystawy przybliżającej historyczno-kulturowy kontekst twórczości jednego z największych artystów w historii światowego malarstwa.

18 września zapraszamy na finisaż wystawy Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy. Tego dnia wystawę można zwiedzać do godziny 20:00 (ostatnie wejście o godzinie 19:00).

18 września odbędzie się także ostatni wykład online z bogatego cyklu towarzyszącego wystawie. Prelekcję pt. Odkrywanie różnych gatunków malarstwa holenderskiego: co sprawia, że sztuka holenderska jest tak wyjątkowa? wygłosi Helen Hillyard z Dulwich Picture Gallery, a jej zapis będzie dostępny na zamkowym kanale YouTube.


Bilety na wystawę dostępne są w kasach Zamku i online. Kup bilet>

"National Geographic" z wizytą na wystawie:Mariusz Szczygieł z wizytą na wystawie:
Zaproszenie na wystawę przez kurator Alicję Jakubowską:


Zobacz zapis wyjątkowego projektu Andrzeja Dragana, w ramach którego artysta zrekonstruował fotograficznie słynny portret autorstwa Rembrandta:

Dziewczyna w ramie obrazu i Uczony przy pulpicie pędzla Rembrandta van Rijna to dwa najcenniejsze obiekty z zamkowej kolekcji i zarazem jedne z kilku najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach. Choć oba dzieła są stałym elementem zamkowej ekspozycji, tym razem zostaną wyeksponowane w sposób specjalny – jako koronna część wystawy czasowej przybliżającej niezwykłe uniwersum, jakim była Holandia w XVII stuleciu, a więc w okresie swojego wielkiego kulturowo-ekonomicznego rozkwitu, zwanego „Złotym wiekiem”. W historii sztuki okres ten zaznaczył się jako osobny, szczególny rozdział, a Rembrandt – przy całej swojej wybitności i niepowtarzalności – był jego emblematycznym reprezentantem.

Aby głębiej i pełniej odebrać arcydzieło, warto zanurzyć się w towarzyszący mu historyczno-kulturowy kontekst. To właśnie jego wielostronnemu naświetleniu służyć będzie ekspozycja, na której poza dziełami malarskimi Rembrandta znajdą się jego ryciny, a także około 200 innych obiektów, w tym obrazy holenderskich mistrzów z polskich i zagranicznych kolekcji, ciekawe artefakty z epoki: broń, ceramika delfcka, mapy, meble i inne wytwory rzemiosła oraz niedostępne na co dzień starodruki. Więcej o wystawie>


28 czerwca 2021 r. odbył się wernisaż wystawy Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy, będącej kolejnym ważnym wydarzeniem przygotowanym w ramach obchodów Jubileuszu 50-lecia Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

Oczekiwany z niecierpliwością wernisaż zaszczycili swoją obecnością m.in. Pani Ambasador Królestwa Niderlandów Daphne Bergsma, Pan Ambasador Włoch Aldo Amati, Pani Magdalena Gawin, Wiceminister Kultury  i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, a także Jakub Lewicki – Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków.

„Wróciliśmy!” – rozpoczął uroczystość prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, podkreślając tym samym rangę pierwszego po okresie pandemii wernisażu na Zamku z udziałem gości.

Zapis relacji z wernisażu>


Relacja wideo:


Wystawie towarzyszy katalog, zawierający teksty eseistyczne oraz zdjęcia i reprodukcje dzieł sztuki, a także linia pamiątek zawierających motywy związane z tematyką ekspozycji – do nabycia w sklepie muzealnym stacjonarnym (czynnym od wtorku do soboty w godz. 11.00–17.00) oraz internetowym.

Dla osób zwiedzających wystawę obowiązuje rabat w wysokości 10% na zakup katalogu w sklepie muzealnym za okazaniem biletu.


Cykl wykładów towarzyszący wystawie


Program edukacyjny towarzyszący wystawie


Materiały audiowizualne na temat obrazów Rembrandta w kolekcji Zamku Królewskiego


Wystawa przygotowana została w ramach obchodów

Jubileuszu 50-lecia podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

godło

jubileusz

zamek

mkdnis

unesco

Mecenas

kghm

Partner Strategiczny Jubileuszu

totalizator

Partnerzy Jubileuszu

orlenppnbp

Partnerzy Zamku

pkpic

ino

lidex

marsh

Patroni medialni

prtvpnational geographicpap
amsstolicalaviemw