Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA

Zespół powstał w 1988 r. przy Klubie Tanecznym FAN - TAN. Jego kierownikiem jest Pani Maria Czerwińska, która z grupą kilku tancerzy podjęła studia w Academie Internationale de Dances et Musiques Anciennes we Francji u najwybitniejszego włoskiego tancerza i choreografa Andrei Francalanci, a później u Lievena Baerta z Belgii i Dorothe Weltboter. Obecnie Zespół jest częścią Fundacji Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA.

 

Zespół CHOREA ANTIQUA był gościem wielu prestiżowych imprez i festiwali, m.in.: Międzynarodowych Turniejów Rycerskich, imprezie towarzyszącej rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem czy widowiska “Spotkanie sprzed 1000 lat” podczas obchodów 1000-lecia Zjazdu Gnieźnieńskiego. Brał udział w zdjęciach do filmu w reżyserii Macieja Wojtyszki “Mistrz i Małgorzata” oraz „Facet (nie)potrzebny od zaraz”. W spektaklach z cyklu Europejskie Dni Dziedzictwa: “Ogrody Królowej Bony” “Orszak Królowej Bony” oraz “Barbara Radziwiłłówna”. Poza tym występował na Zamku Królewskim, na zamku w Golubiu-Dobrzyniu, na zamku w Gniewie, w Pałacu Łazienkowskim, w Teatrze Północnym w Warszawie. Zespół wyjeżdżał również za granicę, np. do Kopenhagi, gdzie koncertował dla tamtejszej Polonii. W 2004 roku podczas dwutygodniowego tournée po Ukrainie zespół wraz z zespołem wokalno - instrumentalnym Staccato wystąpił w takich miastach jak: Lwów, Kijów, Odessa, Mikołajewo.

 

W swojej historii Zespół odnosił liczne sukcesy. W roku 1991 otrzymał tytuł Najlepszego Zespołu Artystycznego Roku, przyznawany przez Wydział Kultury i Sportu Urzędu Dzielnicy Ochota, a trzy lata później wyróżnienie na XIV Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Tanecznych. W roku 1995 tańczył na Zamku Królewskim, podczas I Turnieju Rycerskiego z okazji otwarcia wystawy 700-lecia Orła Białego. W latach 2004 i 2005 dwukrotnie zdobył III miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Tańca Dawnego Pavana. Na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Poloneza Para z Zespołu otrzymała specjalne wyróżnienie i ogromny aplauz publiczności za wykonanie Poloneza D-dur Macieja Radziwiłła. W ubiegłym roku Zespół obchodził swoje XXV-lecie. Z tej okazji, na zakończenie obchodów jubileuszów Fundacji CZE-NE-KA i Zespołu, zorganizowaliśmy m.in. Wielki Bal Andrzejkowy „W Krainie Czarów”, w którym wzięło udział wielu odtwórców i pasjonatów historycznych postaci i wydarzeń.

 

Kierownikiem i założycielką zespołu jest Maria Czerwińska. Za swoją działalność w dziedzinie kultury została odznaczona przez Ministra Kultury odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci medalem Henryka Jordana, a przez dzieci za działalność charytatywną Orderem Uśmiechu.

Od ponad 25 lat zespół prezentuje i popularyzuje oryginalne choreografie tańców dworskich od renesansu poprzez barok do końca XIX wieku. Renesans to okres wielkiego rozwoju kultury i sztuki, w tym także tańca, zwłaszcza na dworach królewskich i książęcych. Pełen dystynkcji taniec renesansowy przywiozła do Polski Królowa Bona Sforza. Służył zarówno rozrywce, jak również flirtowi. Kobiety ubierały się w długie ciężkie suknie, ale mężczyźni, dzięki odkrytym nogom, mogli w pląsach i podskokach popisywać się przed wybrankami swoich serc. Barok to wielki rozkwit kultury dworskiej i wielu słynnych bali organizowanych na dworach królewskich.