El Greco "Ekstaza św. Franciszka" z Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach

 Ekstaza świętego Franciszka

16 września 2 listopada 2014 r.

 

Izba w Wieży Grodzkiej

 

 

 

Obraz Ekstaza świętego Franciszka, znajdujący się w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach to jedno z najcenniejszych dzieł europejskiego malarstwa epoki nowożytnej w kolekcjach muzealnych w Polsce i jedyne dzieło El Greca w naszym kraju.

 

Obraz datowany jest na lata ok. 1575 – 1580. Nie wiemy, jakie były jego losy bezpośrednio po namalowaniu, nie znamy nazwisk jego kolejnych właścicieli. Nie wiemy również kiedy i w jakich okolicznościach trafił on na ziemie polskie; odnośnie tego proponowano do tej pory różne hipotezy. Dla szerszej publiczności obraz został odkryty w roku 1964. Stało się to podczas inwentaryzacji zabytków, którą – dla Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk przeprowadzały Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska.

 

Podczas spisywania dzieł na terenie parafii w Kosowie Lackim, w mieszkaniu proboszcza badaczki zauważyły obraz przedstawiający świętego Franciszka. Obraz nie prezentował się tak, jak możemy go podziwiać obecnie – był mocno zabrudzony i pociemniały, nie była widoczna żadna sygnatura. Płótno wydało się jednak na tyle interesujące, że w następnych latach zdecydowano się przeprowadzić jego szczegółowe badania i analizę porównawczą. Podczas konserwacji spod zabrudzonych warstw ukazała się piękna kompozycja, a ponadto sygnatura (zachowana częściowo) artysty: Domenikos Theotokopulos, zapisana alfabetem greckim.

 


 

 

 

Niedzielne spotkania wokół obrazu El Greca

 

 Jesienny wieczór przy świecach z cyklu Cztery pory roku na Zamku 

 

Od połowy lutego 2015 r. obraz  Ekstaza świętego Franciszka będzie można oglądać w Muzeum Narodowym w KrakowieWstęp na wystawę, na podstawie biletu wstępu do Galerii Lanckorońskich.

 

Wystawa otwarta była:

 

1630 września: od poniedziałku do soboty w godz. 10.0018.00 w niedzielę w godz. 11.0018.00

 

1 listopada: wystawa niedostępna  (Zamek był nieczynny)

2 listopada, w niedzielę w godz. 11.00 – 16.00

 

 


logo1 logo2

 

 

 

 

logotypy