11 czerwca 2015 r. – Dlaczego w Statucie Orderu Świętego Stanisława zamiast wizerunku krzyża orderowego widnieje pusta karta?

 
       
  • Krzyż Orderu Świętego Stanisława ze zbiorów Ordynacji Nieświeskiej Radziwiłłów, fot. A. Ring
  •  

Dlaczego w Statucie Orderu Świętego Stanisława zamiast wizerunku krzyża orderowego widnieje pusta karta?

 

–  wykład z cyklu towarzyszącego wystawie Praemiando Incitat. Order Świętego Stanisława 1765 – 1831. W 250. rocznicę powołania orderu 

 

11 czerwca 2015 r., godz. 17.00

 

Prowadzenie: Anna Saratowicz-Dudyńska, Dariusz Nowacki

 

Zapraszamy na ilustrowaną licznymi fotografiami opowieść o drugim z orderów dawnej Rzeczypospolitej – Orderze Świętego Stanisława, powołanym przez Stanisława Augusta 7 maja 1765 r. Spróbujemy rozwikłać zagadkę, dlaczego w staranie opracowanym Statucie Orderu brakuje wyobrażenia krzyża orderowego, choć z treści statutu wynika, że być powinno, a w miejscu na nie przeznaczonym tkwi pusta karta. Opowiemy te z o znakach orderowych – krzyżach i gwiazdach – i zastanowimy się, dlaczego cena płacona jubilerom za krzyż, pomimo inflacji, sukcesywnie spadała w ciągu trzydziestu lat rozdawania tego odznaczenia przez Stanisława Augusta z 45 do zaledwie 20 dukatów. Kim byli jubilerzy dostarczający krzyży orderowych i czy zaopatrywanie Wielkiego Mistrza w odznaki było synekurą? W jaki sposób można było zostać kawalerem Orderu Świętego Stanisława i czy powodem odznaczania zawsze były zasługi? Jak długo Stanisław August rozdawał ordery i jakie były losy ostatnich odznak orderowych, które król zabrał ze sobą, wyjeżdżając do Petersburga, gdzie 12 lutego 1798 r. zmarł w Pałacu Marmurowym.

 

Dariusz Nowacki – Zamek Królewski na Wawelu, kierownik Działu Złotnictwa , autor publikacji w zakresie dawnego złotnictwa i jubilerstwa.

 

Anna Saratowicz-Dudyńska – Zamek Królewski w Warszawie, kustosz działu sreber, zegarów i biżuterii, autorka publikacji na temat brązów złoconych, złotnictwa i jubilerstwa.