"Darmowy listopad w rezydencjach królewskich 2019"

 
       
  •  

Oferta Zamku Królewskiego – Muzeum w ramach akcji

"Darmowy listopad w rezydencjach królewskich 2019"

230 listopada 2019 r.

Atrakcje specjalne

do 30 listopada 2019 r. – gra miejska "Otwórz Skarbiec Wazów"

Rozwiąż wazowską zagadkę i wygraj jedno z 200 zaproszeń na wystawę czasową Świat polskich Wazów. Przestrzeń – ludzie – sztuka!By zobaczyć ekspozycję i poznać sekrety dynastii, wystarczy otworzyć jeden z sześcianów w kolorze Zamku, które znajdziecie w różnych miejscach Warszawy. Przy odrobinie sprytu, a przede wszystkim – dzięki wiedzy – każdy może otworzyć cenny skarbiec!

1421 listopada 2019 r. – pokój zagadek "Zaginione klejnoty Wazów"

Stylizowany namiot na Dziedzińcu Wielkim skrywać będzie liczne wazowskie zagadki, które pomogą uczestnikom odnaleźć… zaginione królewskie klejnoty! Wystarczy zarejestrować się na stronie: https://zaginione-klejnoty-wazow.bookero.pl/, a potem dać się porwać pasjonującej zabawie w tajemniczym pokoju zagadek. Zapraszamy uczestników w grupach 2−5 osób.

16 listopada – gra miejska „Rozgrywka o tron”

Życie polskich Wazów obfitowało w intrygi, plotki i romanse, ale nic nie rozpalało ówczesnej fantazji równie silnie jak walka o władzę. Podczas „Rozgrywki o tron” przyjrzymy się tym zabiegom, poznamy też codzienne sprawy i obyczaje dworskie z epoki, a wszystko to dzięki kolejnym zadaniom, które odbędą się na terenie Śródmieścia. Startujemy o godz. 11.00  na zamkowym Dziedzińcu Wielkim, rejestracja na wydarzenie dostępna jest na stronie: https://evenea.pl/event/rozgrywkaotron/. Emocjonującą zabawę polecamy parom, grupom znajomych i rodzinom!

___________________________________________________________________

Przypominamy, że zgodnie z ideą akcji Darmowy Listopad, w 2019 roku bezpłatnie zwiedzać można w Zamku Królewskim w Warszawie ekspozycje stałe, m.in. Apartament Wielki i Apartament Królewskiz Salą Wielką (Balową), Sypialnią, Salą Canaletta, Salą Senatorską, Pokojami Matejkowskimi oraz wystawę czasową Poczet królów Polski. Wizerunki władców na monetach i medalach, a także wystawę multimedialną Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie (wstęp na podstawie wejściówki do Zamku). Zapraszamy również do Apartamentu księcia Józefa Poniatowskiego oraz na wystawę kobierców wschodnich z kolekcji Fundacji Teresy Sahakian w pałacu Pod Blachą (bilety wydawane są w sieni pałacu).

W drugiej połowie listopada za darmo będzie można zwiedzić Bibliotekę Królewską – jedyne ocalałe z pożogi wojennej oryginalne wnętrze, Piwnicę Więzienną, Galerię Lanckorońskich z obrazami Rembrandta oraz Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej.

Zamek czynny jest od wtorku do soboty w godz. 10.0018.00; w piątki do 20.00; w niedziele – od 11.00 do 18.00. Arkady Kubickiego otwarte do 17.00; w piątki do 19.00; Ogród Dolny – do 20.00; Górny – do 18.00. Zamek nieczynny jest w poniedziałki oraz 1 listopada. 11 listopada czynny do godz. 16.00.

UWAGA! Ostatnie wejście na wszystkie ekspozycje – na godzinę przed zamknięciem

Zwiedzanie indywidualne. Obowiązują limity konserwatorskie – wstęp na podstawie biletów ewidencyjnych z konkretną porą zwiedzania. Możliwe jest zwiedzanie przez grupy po uiszczeniu opłaty za oprowadzanie z przewodnikiem i skorzystaniu z systemu słuchawkowego. W środy tylko zwiedzanie indywidualne.

________________________________________________________________

Lekcje muzealne (limit wyczerpany)

W ramach programu Darmowy Listopad Zamek Królewski przygotował 100 bezpłatnych lekcji muzealnych, przeznaczonych dla uczniów na wszystkich etapach edukacji szkolnej (przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe), z całej Polski,  których tematyka związana jest z osobą ostatniego polskiego króla – Stanisława Augusta, jego kolekcjami dzieł sztuki, a także dziejami Zamku Królewskiego i Warszawy w epoce stanisławowskiej. W 2019 r. Zamek Królewski świętuje 400. rocznicę ukończenia przebudowy gmachu, podjętej na zlecenie króla Zygmunta III, w wyniku której otrzymał on obecny kształt przypominający pięciobok. Z tej okazji, w ramach obchodów Roku Wazowskiego 2019, zostanie zorganizowanych 60 bezpłatnych lekcji muzealnych w ramach ministerialnego programu "Kultura Dostępna", poświęconych przedstawicielom dynastii Wazów na polskim tronie, a także ich pasjom artystycznym, mecenatowi i najważniejszym wydarzeniom z historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVI i XVII w.