Skarby Stanisława Augusta. Złote monety kolekcjonerskie Narodowego Banku Polskiego

lorem

Skarby Stanisława Augusta

Złote monety kolekcjonerskie Narodowego Banku Polskiego

 

Pokój Marmurowy

15 czerwca31 grudnia 2021 r.


Król Stanisław August, mecenas sztuki i kolekcjoner numizmatów, pod koniec swego panowania wzorem innych władców epoki zlecił wykonanie serii medalierskiej z wizerunkami swoich poprzedników. Prace nad monetami ruszyły w 1791 r. Projektantem i wykonawcą pierwszych 11 stempli był nadworny medalier Jan Filip Holzhaeusser. Po jego śmierci dzieło kontynuował Jan Jakub Reichel. Ostatecznie seria liczyła 23 monety, z których ostatnia przedstawiała Augusta III. Artyści wzorowali się głównie na portretach Marcella Bacciarellego, stanowiących wystrój Pokoju Marmurowego w Zamku Królewskim w Warszawie.

Niekompletna, bo licząca jedynie 20 egzemplarzy królewska suita medalierska po powstaniu listopadowym została wywieziona do Kijowa, gdzie znajduje się do dziś. Wyjątek stanowi medal z wizerunkiem Zygmunta III, który jako jeden z najcenniejszych zabytków numizmatycznych Zamku Królewskiego w Warszawie można podziwiać na wystawie. Prezentowane są także tłoki mennicze, które w 1868 r. wywiezione zostały do Petersburga, a po rewindykacji trafiły do zbiorów Mennicy Polskiej SA.

W 2013 r. Narodowy Bank Polski rozpoczął emisję monet wzorowanych na serii zamówionej przez ostatniego króla. Zachowują one tę samą średnicę i wysokość reliefu królewskich portretów. Strona z imionami i życiorysami władców w języku łacińskim została nieco pomniejszona, tak aby zmieścić otok z nazwą państwa, nominałem, rokiem emisji oraz godłem Rzeczypospolitej Polskiej. Wzdłuż rantu monet zamieszczono imiona monarchów w języku polskim oraz nazwę serii: „Skarby Stanisława Augusta”.

Na wystawie można zobaczyć złote monety z tej serii o nominale 500 zł, prezentowane od strony ukazującej popiersia władców, oraz srebrne monety o nominale 50 zł, prezentowane od strony zawierającej życiorysy.

Dotychczas w ramach serii ukazało się 18 monet, a pozostałych 6 oczekuje na emisję, wśród nich 24. moneta z wizerunkiem Stanisława Augusta, nieposiadająca oryginalnego wzorca, jednak zaprojektowana zgodnie ze stylem epoki.

Relacja wideo z otwarcia wystawy:


Source URL: https://www.zamek-krolewski.pl/node/934