Szachy w średniowieczu. Średniowiecze w szachach

 

15 października – 30 grudnia 2015 r.

 

Galeria Wystaw Czasowych II p.

 

 

Historia gry w szachy to pasjonująca opowieść, umożliwiająca wędrówkę w czasie i przestrzeni. Dzięki uprzejmości Muzeum Archeologicznego w Poznaniu pokażemy 20 plansz, prezentujących dzieje powstania szachów, drogi ich przenikania na tereny europejskie, zmieniające się w czasie nazewnictwo oraz spojrzenie średniowiecznych autorów na toczone wówczas rozgrywki.

 

Gra wywodzi się najprawdopodobniej z kultury hinduskiej, a jej początki sięgają VI wieku n.e. Niezależnie od szerokości geograficznej, pod którą się pojawiały, zyskiwały grono gorących zwolenników. Od samego początku szachy spełniały funkcję dydaktyczną, ponieważ były swoistym instruktażem prowadzenia wojny. Aspekt edukacyjny okazał się szczególnie ważny na terenie Europy, gdzie umiejętność gry w szachy stała się elementem wychowania rycerskiego i kultury dworskiej. Współczesny człowiek nie musi znać zasad gry, by rozumieć związane z nią analogie i odniesienia, choćby w dziedzinie batalistycznej. Symbolika szachowa używana jest powszechnie w języku potocznym, czego dowodem są popularne metafory, przysłowia i porównania.

 

Zwiedzający będą mogli podziwiać wielkoformatowe figury oraz rozegrać partie kopiami figur średniowiecznych, które specjalnie na wystawę wykonał Tomasz Pokorski. Z pewnością uatrakcyjni to wycieczkę w przeszłość i zapoznanie się z historią gry, która zyskała miano królewskiej.
 

Komisarz wystawy:

Agnieszka Bocheńska (tel. 22 35 55 546, e-mail: a.bochenska@zamek-krolewski.pl)

 

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Zamku

Wstęp wolny


Source URL: https://www.zamek-krolewski.pl/node/1115