baner

 

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus organizuje w dniach 1822 czerwca 2014 r. nowy warszawski festiwal „Viva! Canaletto!”. Poprzez udział orkiestry złożonej z najzdolniejszych absolwentów polskich uczelni muzycznych, a także stylistyczną różnorodność repertuaru, festiwal będzie łączyć żywiołowy entuzjazm młodości z szacunkiem dla mistrzów minionych wieków. Będzie to wydarzenie wychodzące z działaniami artystycznymi w przestrzeń miasta i jego obiektów kulturalnych, a odwołujące się do postaci artysty, który przez swą twórczość – mającą wymiar europejski i międzynarodowy – odcisnął niezatarty ślad w kulturowym dorobku Warszawy i Polski. Bernardo Bellotto Canaletto to postać, która łączy Warszawę z licznymi ośrodkami kultury w Europie (m.in.: Wenecją, Dreznem, Londynem, Paryżem, St. Petersburgiem) – miastami, które malował i w których dziś wystawiane są jego dzieła. Canaletto przyczyniając się do ocalenia tożsamości Warszawy, w roku 75. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, 70. rocznicy Powstania Warszawskiego i dziesięciolecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej staje się postacią szczególną i symboliczną. Uosabia przesłanie o ponadczasowej roli artysty i niezniszczalnych duchowych wartościach kultury.

 

W programie tegorocznego, inauguracyjnego Festiwalu mieszkańców Warszawy i jej gości czekają niezwykłe atrakcje: po raz pierwszy zostanie zaprezentowany w stolicy koncert „Let’s Dance Chopin”, który w 2010 r. z sukcesem prezentowany był na Expo w Szanghaju. Tym razem tłem dla chopinowsko-jazzowo-symfonicznej parafrazy autorstwa Janusza Stokłosy stanie się Plac Zamkowy (19 czerwca). Na otwarcie festiwalu (18 czerwca) w Filharmonii Narodowej będzie można usłyszeć uwielbianą przez wszystkich IX Symfonię Beethovena pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego, z udziałem solistów: Barbarą Kubiak – sopran, Magdaleną Idzik –mezzosopran, Rafałem Bartmińskim – tenor, Piotrem Nowacki – bas oraz Chórem  Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku

 

W sobotę (20 czerwca) po południu i wieczorem na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego Kameralny Odjazd na Ujazdowie  młodzi, utalentowani muzycy wyłonieni spośród członków tej wyjątkowej orkiestry, jaką jest Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, wykonywać będą mieniącą się wszystkimi kolorami, przebogatą w różnorodności niespotykanych zestawień instrumentalnych barw, muzykę kameralną.

 

Na finał (22 czerwca) zapraszamy zaś do Teatru Narodowego, gdzie w Gali Operowej ponownie prowadzonej przez Tadeusza Wojciechowskiego – wieloletniego głównego dyrygenta Opery Królewskiej w Kopenhadze – zaśpiewają znakomici soliści międzynarodowego formatu, wychowankowie prof. Ryszarda Karczykowskiego: Tomasz Kuk – tenor, Tomasz Raff – bas, Bang Sung-Taek – baryton, Edyta Piasecka – sopran, Alicja Węgorzewska – mezzosopran.

 

Honorowy patronat nad festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum Andrzej Rottermund.
 

 

Program festiwalu:

 

18 czerwca 2014 r., godz. 19.30 Beethoven IX Symfonia.
Warszawa, Filharmonia Narodowa
Bezpłatne bilety na koncert do odbioru w kasach Filharmonii Narodowej od 5 czerwca 2014 r.
(od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.0014.00 oraz 15.0019.00)
 

 

19 czerwca 2014 r., godz. 19.00 Let’s Dance Chopin
Warszawa, Plac Zamkowy
Wstęp wolny
 

 

20 czerwca 2014 r., godz. 16.00 oraz godz. 18.00
Kameralny Odjazd na Ujazdowie
Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2
koncert plenerowy
Wstęp wolny

 

 

22 czerwca 2014 r., godz. 19.00 Gala Operowa
Warszawa, Teatr Narodowy, sala Bogusławskiego, Plac Teatralny 3
Bezpłatne bilety na koncert do odbioru w kasie Teatru Narodowego od 5 czerwca 2014 r.
(od wtorku do soboty, w godzinach 11.0014.30 oraz 15.0018.00)

 

Szczegóły na www.sinfoniaiuventus.pl

 

patroni


Source URL: https://www.zamek-krolewski.pl/node/1098