13.Festiwal Ogrody Muzyczne Litwo, ojczyzno moja/Tėvyne Lietuva….
30 czerwca – 28 lipca 2013
Dziedziniec Wielki Zamku Królewskiego w Warszawie

www.ogrodymuzyczne.pl


13. Ogrody Muzyczne Litwo, ojczyzno moja/Tėvyne Lietuva… po odpoczynku na ciepłym Cyprze /edycja 2012/ zapraszają do ożywczego chłodu i cienia ogrodów litewskich. Do refleksji przy dźwiękach dobrej muzyki i wśród zieleni, tym razem – zieleni „kraju lat dziecinnych” Adama Mickiewicza. Gościem Honorowym tegorocznego festiwalu będzie Republika Litewska, która 1 lipca 2013 roku obejmuje Prezydencję w Unii Europejskiej. „Litewskie” Ogrody Muzyczne w Warszawie to nie tylko muzyka i tematy litewskie, to przede wszystkim wzajemne przenikania i inspiracje kultur Polski i Litwy, ale również tematy rosyjskie, koncerty, wydarzenia  i projekcje z okazji 200. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego, Giuseppe Verdiego i Richarda Wagnera. I wiele, wiele innych ważnych muzycznych i artystycznych tematów.

 

Ideą naczelną festiwalu jest prezentowanie zjawisk oryginalnych, mało znanych w Polsce. O związkach polskiej kultury z kulturą Litwy będą mówili goście festiwalu, znakomici polscy pisarze, artyści i podróżnicy. Festiwal Ogrody Muzyczne to jednak, jak zwykle, i przede wszystkim: film, opera, balet, koncerty i widowiska muzyczne, czyli po prostu…dobra muzyka: na żywo i na ekranie.

 

Opera na wielkim ekranie

W repertuarze operowym 13. Ogrodów znajdą się dzieła wybitnych kompozytorów, m.in. Broniusa Kutavičiusa. Zobaczymy m.in. projekcję opery Lokys, opartej na motywach legendy o mężczyźnie-niedźwiedziu. W ramach 13. Ogrodów Muzycznych zobaczymy też klasyczne dzieła największych mistrzów opery z Europy. Będą to: Kopciuszek Gioacchino Rossiniego /najnowsze dzieło Andrei Andermana, producenta, który realizuje „na żywo” opery w miejscach, w których toczyła się akcja danej opery. Ta zrealizowana została w Turynie/, Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego, czyli realizacja Michała Znanieckiego, uznana w Hiszpanii za najlepsze przedstawienie operowe 2012 roku oraz Cyganeria Giacomo Pucciniego – produkcja Festiwalu w Salzburgu z 2012 r. z udziałem gwiazd światowego formatu: Anny Netrebko i Piotra Beczały.

 

Film

Warto wspomnieć, że Ogrody to też projekcje ważnych z punktu widzenia tematu i ostatnich lat filmów o tematyce muzycznej. Przede wszystkim na uwagę zasługują Lang Lang – sztuka bycia wirtuozem – film nagrodzony w ubiegłym roku nagrodą Festiwalu Złota Praga 2012. Z innych warto wspomnieć te, związane z muzycznymi rocznicami: Benefis Bernarda Ładysza w Operze Narodowejzapis filmowy z benefisu wielkiego polskiego śpiewaka Bernarda Ładysza z Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie, z 2012 roku. Filmy, nawiązujące do tematyki litewskiej, to znana i ceniona Dolina Issy z 1982 roku wg powieści Czesława Miłosza w reżyserii Tadeusza Konwickiego oraz związany z nim osobą polskiego poety Wiek Czesława Miłosza – film produkcji LTR. Warto wspomnieć, że od wielu lat repertuar filmowy i operowy festiwalu dobiera dla Ogrodów Barbara Pietkiewicz – Dyrektor Programowy  Festiwalu.

 

Balet i widowiska muzyczne

13. Ogrody Muzyczne to również wyjątkowe spektakle baletowe. Ale też niezwykłe widowiska muzyczne, których w tej edycji znajdzie się kilka. Są wśród nich: cieszący się od wielu lat niesłabnącym powodzeniem balet Opery w Wilnie Barbara Radziwiłłówna w choreografii Anżeliki Choliny. To unikalna królewska love story z tragiczną bohaterką: Barbarą Radziwiłłówną – królową Polski i Litwy, żoną Zygmunta Augusta: piękną, inteligentną, czarującą, uczynną, wykształconą „kobietą renesansu”. Interesującym baletowym wydarzeniem będzie też słynny Kwintet fortepianowy A-dur Pstrąg op. 114 Franza Schuberta, zatańczony w całości przez Balet Opery w Zurichu – na ekranie Ogrodów.

 

13. Ogrody zaprezentują także niezwykłe widowiska muzyczne, na żywo i na ekranie:

- Sandglasses – wyjątkowe widowisko muzyczne, przygotowane przez artystów litewskich z okazji objęcia rzez Republikę Litwy prezydencji w UE, prezentowane „na żywo” na scenie Ogrodów;

- Rain – widowisko cyrkowo-baletowe w wydaniu filmowym – uroczy, kameralny cyrk na scenie. Stare pianino, piękne melodie, od niechcenia jakby wykonywane, zapierające dech akrobacje;

- C(H)OEURS – poruszające widowisko, złożone z utworów Giuseppe Verdiego i Richarda Wagnea z okazji 200-lecia urodzin obu kompozytorów. Choreografia: Alain Platel – jeden z najbardziej interesujących reżyserów i choreografów naszych czasów. Na scenie – Teatro Real Madryt (ponad 100 osób: chóry i balet).

 

Passages i Koncerty  specjalne

Program koncertów Festiwalu Ogrody Muzyczne 2013 kładzie nacisk na muzykę współczesną: 100. rocznica urodzin Witolda Lutosławskiego będzie uświetniona podczas festiwalu w sposób szczególny. Warto podkreślić, że od lat rolę dyrektora muzycznego Ogrodów pełni wybitny polski kompozytor współczesny, Zygmunt Krauze. Utwory Witolda Lutosławskiego, zestawione z muzyką kompozytorów litewskich i litewsko-polskich  usłyszymy na różne sposoby, między innymi podczas koncertu inaugurującego festiwal,
w wykonaniu orkiestry Sinfonia Iuventus i sopranistki Marty Boberskiej pod dyrekcją Moniki Wolińskiej. W czasie festiwalu usłyszymy również między innymi: Olgę Pasiecznik wraz z Natalią Pasiecznik, Lukasa Geniušasa /recital specjalny – 24 Preludia Sergiusza Rachmaninowa/, Andrzeja Bauera, Cezarego Duchnowskiego, zespół Kwadrofonik, Orkiestrę Świętego Krzysztofa, Chór Aidija i wielu innych. W wykonaniu Zespołu Polskiego Marii Pomianowskiej Lutosławski zabrzmi na instrumentach tradycyjnych. Kulminacją i jednocześnie zwieńczeniem festiwalu będzie niewątpliwie koncert Nino Rota Ensemble, który wystąpi w finale 13. Ogrodów Muzycznych. W programie tego koncertu zabrzmi muzyka filmowa Nino Roty, grana i śpiewana przez grupę sześciu uroczych Włoszek.

Gościem Honorowym festiwalu jest Republika Litewska, reprezentowana przez Partnerów Honorowych: Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej, Ambasadę Republiki Litewskiej w Polsce i Centrum Kultury Litewskiej. Mecenasem festiwalu jest PKN Orlen. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Ogrody Muzyczne, jego współorganizatorem – Zamek Królewski w Warszawie i Stołeczna Estrada. Partnerami festiwalu są: Fundacja Sahakian, Biuro Turystyczne SAMBIA oraz firma Litwa Travel. Patronat medialny objęli: grupa Agora; Gazeta Wyborcza.pl, Gazeta.pl, dziennik Metro, Radio TOK.fm i AMS, a także: Twoja Muza, The Visitor i Reporter.pl. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy. A nad wszystkim czuwa niezmiennie od 12 lat, pomysłodawca i twórca festiwalu, jego dyrektor generalny – Ryszard Kubiak.

 

 

PROGRAM

 

 

Bilety i karnety do nabycia w kasach Zamku Królewskiego, od 17 czerwca 2013 roku w godzinach otwarcia kas oraz w dniach wydarzeń festiwalowych do pół godziny po rozpoczęciu każdego wieczoru.

 

Godziny otwarcia kas (przedsprzedaż):
poniedziałek środa w godz. 9.50 - 17.00
czwartek
w godz. 9.50 - 19.00
piątek
sobota w godz. 9.50 - 17.00
niedziela
w godz. 10.50 - 17.00

 

CENY BILETÓW:

Bilet normalny – 7
Bilet ulgowy (emeryci, renciści, uczniowie, studenci) – 6

Karnet normalny – 70
Karnet ulgowy (emeryci, renciści, uczniowie, studenci) – 60
Karnety nie obejmują koncertów 5 i 28 lipca

Koncert specjalny – Finał 28 lipca 2013 - Koncert Nino Rota Ensemble:
Bilet specjalny – 40

Koncert specjalny – Koncert 5 lipca 2013 - Recital Lukasa Geniušasa
Bilet specjalny – 40

Pakiet specjalny/2 bilety na koncerty 5 i 28 lipca łącznie 60

 

 

Informacje prasowe:

Anna Kierkosz, 502 599 634; a.kierkosz@ogrodymuzyczne.pl

Izabela Witkowska-Martynowicz; 664 118 303; i.witkowska@zamek-krolewski.pl


Source URL: https://www.zamek-krolewski.pl/node/1075