Srebrne kufle gdańskie XVII i XVIII wieku. Typologia, stylistyka, ikonografia
Gdańsk Silver Tankards of the 17th and 18th Centuries
autor: Anna Frąckowska

Książka Srebrne kufle gdańskie XVII i XVIII wieku jest drugą, po Manufakturze porcelany i fajansu w Korcu autorstwa Anny Szkurłat, publikacją z nowej zamkowej serii bogato ilustrowanych albumów monograficznych, przeznaczonych dla miłośników sztuki, kolekcjonerów, antykwariuszy, muzeów i domów aukcyjnych. Podobnie jak książka o Korcu wydana jest też w angielskiej wersji językowej.

 

Bogato ilustrowany album Srebrne kufle gdańskie XVII i XVIII wieku. Typologia, stylistyka, ikonografia jest próbą monograficznej prezentacji srebrnych kufli wykonanych w gdańskich warsztatach złotniczych w XVII i XVIII w. Naczynia te należały do najbardziej okazałych, a zarazem typowych i charakterystycznych dla Gdańska, świeckich wyrobów złotniczych. Cieszyły się niesłabnącą  popularnością przez ponad 150 lat, a do dziś zachowały się w setkach egzemplarzy.

 

Autorka, dr Anna Frąckowska, starała się przedstawić wszystkie aspekty powstawania oraz użytkowania barokowych srebrnych kufli gdańskich. Omówiła genezę naczyń, przemiany  ich formy i etapy tworzenia, zwracając uwagę na materiał i techniki złotnicze.

 

Na blisko siedmiuset fotografiach publikacja prezentuje niezwykle bogatą tematykę dekoracji, ikonografię i różnorodne wzory graficzne. Na rozkładówkach można podziwiać po raz pierwszy przedstawione w ten sposób rozwinięcia całych scen mitologicznych i biblijnych, zdobiących kufle. Dzięki zdjęciom detali, czytelnik może podziwiać kunszt i precyzję gdańskich złotników.

 

Autorka w ciekawy sposób opisuje okoliczności zamawiania naczyń, rozległy krąg zleceniodawców i właścicieli, przeznaczenie i sposób wykorzystania kufli. Prezentuje kufle także jako przedmiot kolekcjonerstwa w XIX i XX w.

 

Ważną częścią książki jest ilustrowany katalog srebrnych kufli gdańskich, liczący ponad 430 pozycji, uwzględniający zarówno egzemplarze zachowane, jak i już nieistniejące – naczynia znajdujące się w zbiorach muzealnych, kościelnych, kolekcjach prywatnych i znane z rynku antykwarycznego. Autorka analizuje je bardzo szczegółowo. Tak duża liczba znanych dzieł umożliwiła jej zrekonstruowanie obrazu wytwórczości kufli gdańskich. Świadczy o olbrzymiej popularności przedmiotów, którym lokalni mistrzowie nadali oryginalny styl i charakter i które stały się wizytówką gdańskiego ośrodka złotniczego.

Książka została wydana dzięki finansowaniu ze środków Fundacji Teresy Sahakian. Dostępna jest w sklepie z pamiątkami oraz w Salonie Książki Muzealnej w Zamku Królewskim w Warszawie.

ISBN wersji polskiej: ISBN 978-83-7022-196-6
ISBN wersji angielskiej: ISBN 978-83-7022-197-3


Source URL: https://www.zamek-krolewski.pl/node/1071