Oferta edukacyjna dla szkół z okazji jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

 Fotografia-plonacego-Zamku-Krolewskiego-w-Warszawie-w-dniu-17-IX-1939-roku.jpg
Strazacy.jpg
Ruiny-Zamku-1945-CAF-ADM.jpg
  Tekst alternatywny Krótki opis, który jest wyświetlany jeśli obraz nie został załadowany. Jest używany przez czytniki ekranu i poprawia dostępność. 07eDARYPierwsza-skarbonka-AZK-Kedziorski.jpg (382.31 KB) Crop image
  Tekst alternatywny Krótki opis, który jest wyświetlany jeśli obraz nie został załadowany. Jest używany przez czytniki ekranu i poprawia dostępność. 026-Malowanie-plafonu.jpg (284.66 KB) Crop image

Oferta edukacyjna dla szkół z okazji jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

#JubileuszZamku


Szkoła podstawowa

JAK RATOWANO ZAMKOWE SKARBY? OPOWIESCI O ZNISZCZENIU I ODBUDOWIE ZAMKU KRÓLEWSKIEGO  W WARSZAWIE, dla kl. I-IV

Zapraszamy najmłodszych uczniów do wzięcia udziału w wyjątkowej lekcji. Przeniesiemy się w czasie do dramatycznych lat wojny, poznamy prawdziwych bohaterów, którzy z narażeniem życia ratowali zamkowe skarby.
Czy chcecie wiedzieć co się uratowało i komu zawdzięczamy odbudowę Zamku? Podczas zajęć uczniowie poznają wojenne losy Zamku, specjalistów którzy przyczynili się do jego odbudowy: architektów, dawnych rzemieślników i konserwatorów.

ZNISZCZENIE I ODBUDOWA ZAMKU KRÓLEWSKIEGO, dla kl. V-VIII

Historia o poświeceniu, odwadze i wytrwałości ludzi, którzy przyczynili się do przywrócenia ważnego symbolu niezawisłości narodu, jakim jest Zamek Królewski w Warszawie.

Podczas zajęć zaprezentujemy uczniom najważniejsze fakty z historii Zamku w XX wieku. Poznamy przyczyny, dla których Zamek został skazany na zagładę przez niemieckiego najeźdźcę. Wytłumaczymy powody wstrzymywania prac przy odbudowie przez powojenne władze komunistyczne. Zwrócimy uwagę na problemy, z którymi musieli borykać się budowniczowie Zamku. Zaprezentujemy unikatowe zdjęcia, pokażemy to, co udało się uratować i przywrócić z dawnego Zamku. Wytłumaczymy, dlaczego odbudowany gmach, znalazł się na prestiżowej liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Uczestnicy spotkania poznają takie pojęcia jak:

  • rekonstrukcja, renowacja, konserwacja
  • praca archeologa, historyka i konserwatora
  • ochrona dziedzictwa kultury.

Zajęcia oferowane w ramach lekcji online, płatne 120 zł od klasy. (Formularz zgłoszenia)


Szkoła ponadpodstawowa

ZNISZCZENIE I ODBUDOWA ZAMKU KRÓLEWSKIEGO, dla kl. I-IV

Czy wiecie, że w miejscu, gdzie dziś stoi Zamek, był pusty plac? Zniszczenie Zamku, a następnie wstrzymywanie przez długi czas prac restytucyjnych nie było dziełem przypadku. Historia zniszczenia i odbudowy Zamku daje świetną okazję do rozmowy na temat XX wiecznej historii Polski. Dzięki niej możemy uchwycić różnorodne konteksty (polityczny, społeczny, historyczny czy też ekonomiczny) naszych trudnych dziejów w historii najnowszej.

Historia odbudowy Zamku to również opowieść o ludziach, którzy mimo różnych trudności wykazali się odwagą, hartem ducha, wytrwałością i talentami, które pozwoliły przywrócić zniszczony zabytek. Ogrom pracy związany z odbudową wymagał wspólnego wysiłku przedstawicieli wielu zawodów – archeologów, historyków, architektów, konserwatorów i innych.

Podczas zajęć uczniowie poznają historię zniszczenia i odbudowy Zamku. Wytłumaczymy pojęcia, takie jak rekonstrukcja, renowacja, konserwacja, oraz zastanowimy się nad znaczeniem muzeum jako miejsca ochrony dziedzictwa kultury.

Zajęcia oferowane w ramach lekcji online, płatne 120 zł od klasy. (Formularz zgłoszenia)