Dorośli

zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3

Historia sztuki inaczej. Czytaj więcej>

Zapraszamy do udziału w alternatywnym kursie historii sztuki. Dlaczego alternatywnym? Bo wśród omawianych artystów znajdą się nie tylko ci znani i lubiani, ale też ci, których twórczość jest wciąż zbyt mało spopularyzowana, a na pewno na to zasługuje. Kurs będzie okazją do prześledzenia najważniejszych stylów i tendencji w sztuce od późnego gotyku do czasów po II wojnie światowej.


Godzina ze sztuką. Czytaj więcej>

Projekt zainspirowany ogólnopolskim Dniem Wolnej Sztuki, który zakłada przybliżenie każdemu odbiorcy najcenniejszych zabytków kultury zgromadzonych w polskich muzeach. Nasz program rozszerza konwencję o comiesięczne spotkania, tak aby dzieła sztuki stały się częścią naszej codzienności, a zdobyte wiadomości i doświadczenia pozostawały w nas na dłużej i skłaniały do częstszych refleksji nad sztuką dawną. Godzina ze sztuką to pomysł na ciekawe spędzenie czasu i nietypowe poznanie zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Proponujemy, by zamiast szybko biec przez sale muzealne, zatrzymać się na dłużej przy wybranych obiektach. Jest wtedy czas na dyskusję, zadawanie pytań oraz pełną kontemplację i dogłębne zrozumienie dzieła, czyli odpowiedzenie sobie na nurtujące każdego pytanie: ,,co tak naprawdę artysta miał na myśli”.


Kurs rysunku i malarstwa. Czytaj więcej>

Spotkania odbywające się raz w tygodniu w pracowni plastycznej urokliwego pałacu Pod Blachą pozwolą poznać tajniki różnych technik malarskich i rysunkowych. Pod okiem artysty plastyka uczestnicy kursu nabiorą doświadczeniach w technikach wodnych, olejnych, graficznych i innych. Nie wymagamy żadnych wcześniejszych doświadczeń na polu malarstwa czy rysunku. Ważna jest chęć poznania, doświadczenia i poszukiwania własnej drogi twórczej.


Klucz w Zamku. Czytaj więcej > 

Spotkania na żywo z polskimi artystami w przestrzeni ekspozycyjnej Zamku. Podczas wydarzenia wybrane dzieło sztuki współczesnej, zestawione z muzealną kolekcją, wchodzić będzie z nią w ciekawy i intrygujący dialog, ujawniając nieoczywiste na pierwszy rzut oka związki, inspiracje, zapożyczenia z epok minionych. Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki współczesnej, ale i tej dawnej, bo kluczem do zrozumienia „dzisiaj” jest „wczoraj”, także w sztuce. Udział na podstawie bezpłatnej wejściówki pobranej w kasie Zamku przed wydarzeniem. Spotkania prowadzi Monika Przypkowska.


Barwy Orientu. Czytaj więcej>

Kraje Orientu wciąż fascynują, pobudzają wyobraźnię, niepokoją… Niezwykłe spotkania poświęcone kulturze, religii, sztuce i obyczajom krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu – wykłady, koncerty muzyki i pokazy tańca orientalnej – odbywają się w pałacu Pod Blachą na wystawie dywanów i kobierców z daru pani Teresy Sahakian. Prowadzą je najwybitniejsi specjaliści z różnych dziedzin nauki, badacze kultury orientalnej, pisarze, tłumacze, muzycy, wreszcie podróżnicy.


Zapraszamy do śledzenia naszego profilu Edukacja w Zamku Królewskim w Warszawie