3 maja po królewsku

Obraz Jana Matejki "Konstytucja 3 maja 1791 roku"
Przykłady rekonstrukcji strojów z epoki

 

Jak co roku zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniach edukacyjnych towarzyszących obchodom Święta Narodowego Trzeciego Maja. Oto, co przygotowaliśmy tym razem:

29 i 30 kwietnia (weekend), godz. 11.00-15.00, Nowa Izba Poselska (na trasie zwiedzania) miniwarsztaty z ukłonu dworskiego i tańca dawnego. Krótkie formy animacji dla publiczności prowadzi edukatorka w kostiumie wzorowanym na stroju z epoki. Wydarzenie organizowane w ramach międzynarodowego dnia tańca (29.04).

29 kwietnia7 maja na trasie zwiedzania (Nowa Izba Poselska) – prezentacja kostiumów historycznych wzorowanych na strojach z XVIII wieku. Na manekinach zobaczyć będzie można kontusz, żupan oraz suknie, które w dniach warsztatów tańca będą stanowić ciekawe tło do działań edukacyjnych.

29 kwietnia3 maja przy obrazie Jana Matejki Konstytucja 3 maja 1791 roku dostępne będą specjalne druki edukacyjne, z których będzie można dowiedzieć się, kto został przedstawiony na obrazie, oraz poznać ciekawostki związane z samym płótnem. Druki zrealizowane są w ramach obchodów Jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, których tegoroczne hasło związane jest z prezentacją zamkowej kolekcji, oraz Roku Jana Matejki.

Zapraszamy także do obejrzenia cyklu krótkich filmów edukacyjnych poświęconych Konstytucji 3 maja.