4 grudnia 2022 r. - Młodzi wirtuozi w Zamku Królewskim

Młodzi wirtuozi w Zamku Królewskim

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

4 grudnia 2022 r. (niedziela), godz. 12.00

Sala Koncertowa

.
Bilety na koncert można nabyć w kasach Muzeum i online.

Równocześnie koncert będzie można obejrzeć na kanale Youtube Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
 

W programie:

Angelis, Beethoven, Cahuzac, Chaczaturian, Clarke, Kurpiński, Paganini, Scarlatti, Vlasov

Wystąpią:

Leon Klimiuk – klarnet, Anna Hajduk-Rynkowicz – fortepian; Michał Skibińki – skrzypce

Elżbieta Różycka-Przybylak – fortepian; Hanna Szczęsna – wiolonczela, Maria Sterczyńska – fortepian;

Bartłomiej Widełka – akordeon; Duet w składzie Michał Szymański – flet, Maciej Smoląg – fortepian.

 

 

Leon Klimiuk

Leon Klimiuk –  15-letni klarnecista, uczeń ZPOSM I i II st. nr 3 im. G. Bacewicz w Warszawie, w klasie prof. Jerzego Czyrana. Leon jest laureatem konkursów o zasięgu międzynarodowym, regionalnym. Do jego najważniejszych osiągnięć artystycznych należą zdobyte trzykrotnie nagrody GRAND PRIX w XIV Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim w 2021r., w II International Gloria Artis Music Competition 2022 w Wiedniu oraz w konkursie Best Classical Musicians Awards 2022 w Londynie.

Koncertował wielokrotnie w warszawskim „Nowym Świecie Muzyki” (2017-2020) i salonie Chopina (2017-2020), na Zamku Królewskim w Warszawie (2019-2022), na Międzynarodowych Forach Młodych Muzyków w Warszawie (2017-2018) i innych ośrodkach kultury w Polsce. W bieżącym roku wystąpił w Basenie Artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej na charytatywnym koncercie dla Ukrainy pod patronatem ambasadora Włoch oraz w Sali balowej Zamku Królewskiego w Warszawie, w ramach „200-lecia romantyzmu w Polsce”. Został również zaproszony do udziału w koncercie "Mozart Junior Festival" 2022, organizowanym przez Warszawską Operę Kameralną, jako półfinalista i laureat nagrody specjalnej programu "Virtuosos V4+". W sierpniu 2022r. Leon zagrał koncerty na zamku królewskim w Niepołomicach, a we wrześniu 2022r. wziął udział w 11-tym Europejskim Kongresie Klarnetowym w Krakowie. Miał przyjemność zaprezentować się tam w repertuarze solowym oraz wystąpić z międzynarodowym Chórem Klarnetowym prowadzonym przez prof. Jana Jakuba Bokuna. Leon doskonali swoje umiejętności gry na klarnecie podczas kursów mistrzowskich u znakomitych profesorów: Sharon Kam, Joë Christophe’a, Jessica Bessac, Piotra Lato, Barbary Borowicz. Od 2019 roku Leon jest w gronie stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W 2021 roku został laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Michał Skibiński

Michał Skibiński
– 17-letni skrzypek, uczy się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie p. Elżbiety Puchalskiej. Od 2020 roku jest stypendystą KrajowegoFunduszu na rzecz Dzieci, w 2021 r. został stypendystą Marszałka Województwa Łódzkiego, w 2020 i 2021 roku otrzymał stypendium artystyczne MKiDN oraz w 2021r. został stypendystą programu Młoda Polska przyznawanego również przez MKiDN. Od najmłodszych lat bierze czynny udział w koncertach, konkursach i warsztatach muzycznych o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Swoje umiejętności rozwija jako solista jak również kameralista. Jego tegoroczne osiągnięcia: I nagroda – IV Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. W. Wiłkomirskiej w Częstochowie (8-13.11.2022), I nagroda - Szkolne Konfrontacje Zespołów Kameralnych w Łodzi ( 19.05.2022), I nagroda - VII Ogólnopolski Festiwal Skrzypcowy w Kielcach (28-30.04.2022).

Hanna Szczęsna

Hanna Szczęsna
– 18-letnia wiolonczelistka, uczennica OSM II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie, w klasie prof. Piotra Hausenplasa. W 2017 r. ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Warszawie w klasie wiolonczeli pani Danuty Stradowskiej. Laureatka I nagród w I, II oraz III Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. Leona Szymłowskiego w latach 2015, 2016 i 2017. Stypendystka Ministra Kultury w roku szkolnym 2016/2017. W 2018 r. zajęła II miejsce w Międzynarodowym Konkursie „Talents for Europe” w Dolnym Kubinie na Słowacji w kategorii zespołów kameralnych. W 2019 roku zdobyła I nagrodę w XIII Międzynarodowym Konkursie im. Jana Vychytila w Pradze. W tym samym roku zajęła II miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym Cellolove w Krakowie, a także II miejsce solo oraz III miejsce z zespołem kameralnym w Międzynarodowym Konkursie „Talents for Europe”. Jest laureatką I miejsca XIII Konkursu Młodych Wiolonczelistów we Wrocławiu. W roku 2020 zdobyła III nagrodę w XXI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach, a w 2022 – II nagrodę w  Gustav Mahler Cello Prize. Brała udział w programie Concertgebouworkest Young 2020/2021 oraz European Union Youth Orchestra 2022. Od 2018 roku stypendystka Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

 

Barłomiej Widełka

Bartłomiej Widełka – 15 letni akordeonista, uczeń III klasy II stopnia Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu, w klasie mgr Dariusza Baszaka. Laureat konkursów akordeonowych. Do najważniejszych osiągnięć należą: Grand Prix i I miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym im. Prof. Mirosława Niziurskiego, I nagroda w XVII i XVIII Gorlickich Konfrontacjach Akordeonowych , II miejsce w XX Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych, II miejsce w 24 i 25 Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, I miejsce w 4 Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Solcu Kujawskim, I miejsce  w 4 International Accordion Days in Prague (Czechy),  II Miejsce w Premio Internazionale Della Fisarmonica Castelfidardo (Włochy). Uczestnik wielu warsztatów akordeonowych gdzie pod okiem polskich jak i zagranicznych profesorów doskonali umiejętności instrumentalne i rozwija swoją pasję. Objęty programem stypendialnym Krajowego Funduszu od 2022 roku.

 

Duet Michał Szymański, Maciej Smoląg

Michał Szymański

Michał Szymański – 19-letni flecista, absolwent Funduszu, jak również tegoroczny absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu, od października 2022 r. student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fletu dr hab. Agaty Igras. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów fletowych. Michał Szymański prowadzi aktywną działalność koncertową – występował m.in. w Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego w Katowicach (z towarzyszeniem Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą p. Macieja Kotarby), w Zamku Królewskim w Warszawie, na Zamku w Trebnitz (Niemcy) w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu, w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach, w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu czy Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Od stycznia 2021 roku Michał jest współtwórcą internetowego bloga o muzyce klasycznej „Przewodnik dla ucha”, a od kilku miesięcy również jego koordynatorem. Od tego roku współpracuje z Funduszem jako prowadzący koncerty stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci , dzieląc się z Państwem swoja wiedzą. Michał był w programie Funduszu od 2016 r.

Maciej Smoląg
Maciej Smoląg – 19-letni pianista, absolwent warszawskiej OSM II st. im Zenona Brzewskiego w klasie Karola Radziwonowicza, pod którego kierunkiem kontynuuje naukę będąc studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Maciej chętnie współpracuje kameralnie ze swoimi koleżankami i kolegami towarzysząc im podczas naszych prezentacji. Wielokrotnie mieliśmy okazję usłyszeć Maćka jako solistę na koncertach KFnrD zarówno w Muzeum Zamek Królewski w Warszawie jak i w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Maciej koncertował w kraju i za granicą m.in. we Frankfurcie n/Odrą z Brandenburską Orkiestrą Państwową, Filharmonii Narodowej; Zamku Królewskim w Warszawie; domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. W lipcu oraz sierpniu 2021 r. wykonał z kwintetem Filharmonii Gorzowskiej koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina w Słubicach oraz we Frankfurcie nad Odrą. Maciej nagrał  płytę z kontredansami Stanisława Moniuszki oraz tańcami polskimi Romualda Twardowskiego zrealizowaną przez wydawnictwo Pani Twardowska. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Maciej otrzymał nagrodę MKDNiS za udział w programie i konkursie międzynarodowym Wirtuozi V4+. Jest stypendystą Marszałka Województwa Lubuskiego oraz absolwentem Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

 

Młodym wykonawcom będą towarzyszyć pianistki, kameralistki związane z uczelniami wyższymi oraz szkołami muzycznymi: Anna Hajduk- Rynkowicz, Elżbieta Różycka, Maria Sterczyńska.

 

Młodzi Wirtuozi – jest to projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski oraz Muzeum Łazienki Królewskie, promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.

 

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego (OPP) założona w 1981 roku. Jest stowarzyszeniem naukowców, twórców, lekarzy i studentów. Głównym celem Funduszu jest pomoc wybitnie uzdolnionym uczniom w rozwijaniu zainteresowań naukowych i uzdolnień artystycznych, a także poprawa opieki nad zdolnymi dziećmi w polskim systemie edukacji. Przez Program ZDOLNI przeszło do tej pory kilkanaście tysięcy utalentowanych młodych Polaków – dziś to znakomici naukowcy, lekarze, propagatorzy nauki i artyści. Działalność stowarzyszenia opiera się na współpracy z licznymi uczelniami, ośrodkami badawczymi i instytucjami kultury, a także – z bardzo wieloma indywidualnymi pracownikami naukowymi, którzy jako wolontariusze chcą pracować ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy programu mają szansę wziąć udział w licznych warsztatach badawczych, seminariach, spotkaniach i konsultacjach z najlepszymi specjalistami z danej dziedziny. Corocznie stowarzyszenie zaprasza utalentowanych nastolatków na 20 specjalistycznych warsztatów badawczych, 9-10 seminariów humanistycznych, warsztaty muzyczne, plener plastyczny, dwa spotkania wielodyscyplinarne i trzy wielodyscyplinarne obozy naukowe. Ponadto, organizuje dla nich około 20 publicznych koncertów i 3-4 wystawy. Część oferowanej pomocy to indywidualne stypendia celowe.

 

Szersza informacja o Funduszu dostępna jest na stronie internetowej: www.fundusz.org