Ogrody zamkowe

Zamkowe Ogrody są czasowo niedostępne, ale to nie znaczy, że nie możecie ich podziwiać. Zapraszamy na wirtualny spacer!

Odtworzone Ogrody to zwieńczenie powojennej odbudowy Zamku. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 8 maja 2019 r., ich twórcy opowiedzieli o założeniach projektu i niezwykłej historii zamkowego zieleńca:

Z zamkowych Ogrodów świetnie widać okazałą elewację wschodnią. W 2013 r. zakończyła się jej renowacja, która odmieniła nadwiślańską panoramę:


Reprezentacyjny ogród zawsze stanowił niezbędne dopełnienie rezydencji monarchów i możnych.  Pierwsze wzmianki o Ogrodzie Zamku warszawskiego pochodzą z XV w., a więc z zamierzchłych czasów książąt mazowieckich. W kolejnych stuleciach jego losy były zmienne – na skutek zawirowań historycznych pojawiał się i znikał, kurczył i rozszerzał, popadał w zaniedbanie i odzyskiwał swój blask. Prawdopodobnie  jednak nigdy nie prezentował się tak okazale jak dziś.

Ogrody zamkowe – tworzą wzajemnie dopełniającą się całość, stylistycznie łączącą ducha modernizmu międzywojennego z elementami sztuki baroku. Elementami, które przetrwały z czasów przedwojennych, są dwa imponujące boskiety z grabów, tworzące zjawiskowy labirynt u stóp skarpy. Usytuowany na zboczu Ogród Górny został zaś pieczołowicie odtworzony na bazie dostępnej ikonografii, m.in. obrazów Canaletta, fotografii z okresu międzywojennego, a także planów rozbudowy ogrodów z końca lat 30., których realizację uniemożliwił wybuch wojny.

Ogrody zamkowe to dziś wymarzone miejsce odpoczynku, dostępne dla wszystkich chętnych. Z jednej strony otoczone majestatyczną bryłą Zamku, z drugiej otwierające się na piękną panoramę doliny Wisły, tworzą czarującą przestrzeń, będącą idealną odskocznią od zgiełku miasta.

fot. M. Kmieciński


Godziny otwarcia

Ogrody czynne są w godz.:

  • od 2 maja do 30 września Ogród Dolny i Górny codziennie 10.0021.30
  • październik Ogród Dolny i Górny codziennie 10.0020.00
  • listopad Ogród Dolny codziennie 10.00 - 20.00, Ogród Górny codziennie 10.0018.00
  • od  1 grudnia do 30 kwietnia – w sezonie zimowym dostępny jest wyłącznie Ogród Dolny

Wstęp bezpłatny

Ogrody dostępne są także w dni świąteczne, podczas których ekspozycja zamkowa jest nieczynna.


Wejście do Ogrodu Górnego:

1. przez Skarbiec: dla osób, które posiadają bilet na zwiedzanie wszystkich tras zamkowych, wystaw stałych i czasowych (Trasa Zamkowa, Galeria Lanckorońskich, pałac Pod Blachą, wystawa Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego)
2. od ulicy Steinkellera: przejście przez taras przy Cafe Zamek
3. od ulicy Grodzkiej i Arkad Kubickiego: wejście szerokimi schodami nad Arkadami


więcej informacji >