Mecenasi sztuki, 13 września 2015 r.

13 września 2015 r.

 

Sala Wielka

 

godz. 18.00


 

 

WYKONAWCY:

 

Charlene Farrugia (Malta) – fortepian

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W PROGRAMIE:

 

Sergiusz Prokofiew – Sonata fortepianowa nr 3 op. 28                                                         

Fryderyk Chopin – Andante Spianato i Wielki Polonez Brillante op. 22      

 

Franciszek Liszt – Après une lecture du Dante – Fantasia quasi Sonata                   


Przerwa

 
Charles Camilleri  – Due Canti

 

Karl Fiorini          – Les âmes effleurées

                           

                          Reflets Flous

 

Alberto Ginastera – Sonata op. 22                                                              
                            

                          Allegro Marcato
                            

                          Presto Misterioso
                           

                          Adagio molto appassionato
                            

                          Ruvido ed ostinato

 

Chwalona przez muzyków, publiczność i krytyków muzycznych jako "enfant terrible maltańskiego fortepianu", Charlene Farrugia jest jedną z najwybitniejszych artystek młodego pokolenia. Zadebiutowała w wieku 13 lat jako najmłodsza solistka, która wystąpiła z Narodową Orkiestrą Malty. Jej występ, który został przyjęty owacją na stojąco, jest do dziś pamiętany przez krytyków i publiczność. Od tego czasu jest stałą solistką orkiestry, często zapraszaną do otwarcia sezonu Malta Philharmonic Orchestra. Jej występy solowe z Orkiestrą obejmują I Koncert fortepianowy Mendelssohna, Koncert na dwa fortepiany Poulenca, Koncert fortepianowy Griega, II Koncert fortepianowy Chopina wykonany podczas obchodów dwusetnej rocznicy jego urodzin w 2010 roku, IV Koncert fortepianowy Rachmaninowa, Concerto pour la main gauche... Ravela. Jej debiutancka płyta, nagrana dla wytwórni NAXOS, zawiera I Koncert fortepianowy maltańskiego kompozytora Charles’a Camilleriego, nagrany wraz z  Malta Philharmonic Orchestra.

 

Charlene Farrugia jest laureatką pierwszych nagród zdobytych w 10. krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Została zaproszona do wykonania solowych recitali, miedzy innymi we Włoszech, Francji, Irlandii, na Malcie, Węgrzech, w Chorwacji, Słowenii, Holandii, Belgii, Portugalii, Monako, Rosji, Rumunii, USA oraz Wielkiej Brytanii. Pojawiła się także jako solistka wraz z Blackheath Halls Orchestra (Wielka Brytania), Rotterdam Ensemble (Holandia), WinterGreen Orchestra (Wirginia, USA), orkiestrą Filharmonii w Kaliningradzie (Rosja), orkiestrą Filharmonii w Arad (Rumunia), Camerata Austriaca (Austria), orkiestrą Filharmonii Malty (Malta). Ma na swoim koncie także prawykonania kilku utworów na fortepian solo oraz muzyki kameralnej. Między innymi można tu wymienić premierę Trois piece pour piano et orchestre Karla Fioriniego wykonaną wraz z Rotterdam Ensemble, Für Bálint András Varga znanego austriackiego kompozytora Johannesa Marii Stauda oraz Allegro Barbaro Bashkima Shehu, wykonaną wraz z Kaliningrad Philharmonic Orchestra. Byłą zapraszana do prowadzenia kursów mistrzowskich oraz jako juror w europejskich konkursach pianistycznych.

 

W wieku 14 lat koncertowała w Filadelfii. Jej recitale spotkały się  z ogromnym uznaniem publiczności. Drugie tournée w Wirginii składało się się z dwukrotnie wykonanego II Koncertu fortepianowego Chopina, co zostało przyjęte owacjami na stojąco. Inne ważne występy to recitale fortepianowe dla szefów różnych państw w trakcie ich oficjalnych wizyt na Malcie, a także dla Ryszarda, księcia Gloucester; recital fortepianowy w Zamku św. Anny w Brukseli; serii The Story Of London zorganizowanej przez burmistrza Londynu Borisa Johnsona i wiele innych.

 

Po zakończeniu edukacji muzycznej na Malcie u pianistki Amodio Chircop, Charlene Farrugia zdobyła najwyższe wyróżnienie jako absolwentka Uniwersytetu Maltańskiego. Następnie kontynuowała studia w Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie, którą ukończyła z tytułem magistra gry na fortepianie w klasie Diany Ketler oraz uzyskała licencjat w London Royal Academy of Music (LRAM). Ostatnio uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej w dziedzinie fortepianu w klasie Kennetha Hamiltona (University of Cardiff). W chwili obecnej uczy na kursie fortepianu Degree Plus na Uniwersytecie Maltańskim.  Uważana jest za jedną z największych światowych pianistek. Została wyróżniona tytułem EMMA for Peace. Jej mentorem jest Boris Petrushansky.

 

Charlene Farrugia jest wspierana przez Malta Arts Fund, MGSS, Janatha Stubbs, Iana Tomlina, Malta Piano Trust, Friends of the RAM oraz Christophera Eltona.