Bezcenne – utracone
BEZCENNE – UTRACONE
Z KOLEKCJI ZAMKU KRÓLEWSKIEGO
W WARSZAWIE
W wyniku wojen, okupacji
i rabunków, jakie dotknęły nasz kraj
w XX wieku – tysiące dzieł sztuki zostało zniszczonych
lub wywiezionych z terenu Polski.
Los wielu z nich pozostaje nieznany.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1992 r. gromadzi dane na temat strat poniesionych przez Polskę w wyniku II wojny światowej oraz podejmuje działania, mające na celu odnalezienie i odzyskanie utraconych zabytków www.mkidn.gov.pl. Starania Ministerstwa wspiera projekt Muzeum Utracone www.muzeumutracone.pl, który promując wiedzę o poszukiwanych obiektach, daje unikalną szansę ich powrotu do życia w świadomości społecznej, a także zwiększa możliwości ich realnego odzyskania. W tworzeniu bazy danych zaginionych dzieł sztuki uczestniczy również Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów www.nimoz.pl, który na łamach czasopisma „Cenne, bezcenne, utracone” zamieszcza katalog strat oraz obszerne prezentacje zabytków.
Wśród zbiorów zrabowanych i wywiezionych z polskich muzeów, których strata jest szczególnie dotkliwa dla polskiego dziedzictwa narodowego, są wybitne dzieła sztuki z kolekcji króla Stanisława Augusta, w tym bezcenne zabytki z przedwojennego wyposażenia Zamku Królewskiego w Warszawie.
W czasie drugiej wojny światowej zaginęły między innymi stół konsolowy Jeana-Louisa Prieura z Sali Tronowej oraz stojący na nim wielki zegar rotacyjny.
Oprac.: Elżbieta Malanowska
Więcej informacji w: E. Malanowska, Stół konsolowy Jeana-Louisa Prieura z Sali Tronowej w Zamku Królewskim w Warszawie, „Kronika Zamkowa” 2003, nr 1 (45), s. 65-79
Więcej informacji >