Już w dniach 25 – 27 września 2015 r. w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy”. Podczas trzydniowej imprezy, zorganizowanej w ramach projektu Bibliomania, wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w licznych bezpłatnych zajęciach. Na odwiedzających czekają: warsztaty, pokazy, lekcje, spotkania autorskie i spektakle teatralne, a także bajki czytane na żywo i filmy animowane ze zbiorów Muzeum Animacji Se-Ma-For.


Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy” ma na celu promocję czytelnictwa wśród młodych oraz zachęcanie rodzin do aktywnego spędzania czasu. Dla najmłodszych, podobnie jak przed rokiem, przygotowane zostaną trzy strefy specjalne: w
Warsztatowni, organizowanej razem z firmą Astra, odbywać się będą warsztaty oraz innowacyjne lekcje na wesoło; w Strefie Małego Słuchacza dzieci posłuchają czytanych przez animatorów bajek oraz obejrzą pokazy animacji; w Sali Odczytowej (Kinowej) 25 września (piątek) odbędzie się konferencja dla specjalistów zajmujących się promocją czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.  Po zakończeniu sesji będą tam miały miejsce spotkania autorskie, warsztaty i pokazy. Nie zabraknie również strefy targowej z książkami, grami i zabawkami edukacyjnymi. Wśród wystawców znajdą się m.in.: Zielona Sowa, Bajki Grajki, FK Olesiejuk, Nasza Księgarnia, Tashka, Muchomor, Dwie Siostry oraz Bellona.


Oficjalnego otwarcia Festiwalu, w piątek 25 września o godzinie 12.00, dokona uwielbiana przez dzieci Nela Mała Reporterka – autorka pierwszej na polskim rynku serii podróżniczej dla najmłodszych. Fani Neli będą mogli liczyć także na inne atrakcje z jej udziałem oraz na spotkania z bohaterami ulubionych bajek,  m.in. z Cecylką Knedelek i Ciekawskim George’em.


Nowością tegorocznego Festiwalu będzie przegląd zespołów teatralnych Pięknie mówić, pięknie grać –  prezentacje młodzieżowych zespołów teatralnych z okazji 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Wszystkich, którzy zapragną chwilę odpocząć,  zapraszamy do Czytelni pod Chmurką, gdzie można będzie zażyć relaksu na leżakach, przeglądając magazyny parentingowe, poczytać dziecku bajkę lub oddać się ulubionej lekturze.

 

Wśród ciekawych propozycji nie zabraknie również wystaw ilustracji. W tym roku zaprezentujemy klasyczne rysunki Aleksandra Baszuna do Bajki o Siwobrodym Krasnalu, czytanej przez Piotra Fronczewskiego, nowatorskie ilustracje typograficzne Moniki Godlewskiej do książki Po prostu... od A do Z oraz przestrzenne ilustracje do książki Grzegorza Kasdepke Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela, wykonane przez Daniela de Latoura.

ZHP planuje organizację rozmaitych konkursów gier i turniejów plenerowych. Nie zabraknie więc atrakcji dla dzieci spragnionych aktywnej rozrywki.


Organizatorzy: Bractwo Kawalerów Gutenberga, Fundacja Historia i Kultura oraz Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum.

 

Mecenat nad wydarzeniem objęły: Warszawskie Targi Książki.

Współpraca: Narodowe Centrum Kultury, Warszawski Program Edukacji Kulturalnej, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Związek Harcerstwa Polskiego, Muzeum Książki Dziecięcej, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Animacji Se-Ma-For, Polska Sekcja IBBY,  Wydawnictwo Astra, Wydawnictwo Ameet, Drukarnia Lotos Poligrafia, trzymyszy.pl
 

Szczegółowy program Festiwalu będzie można znaleźć w pierwszych dniach września na stronie:  https://www.festiwalczytajmy.pl oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/festiwalczytajmy.

Kontakt: kontakt@festiwalczytajmy.pl, tel. (22) 45 70 407


Source URL: https://www.zamek-krolewski.pl/node/1113