Ferie po Królewsku online

zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
zdjęcie 4
zdjęcie 5
zdjęcie 6
zdjęcie 7
zdjęcie 8
zdjęcie 9
zdjęcie 10
zdjęcie 11
zdjęcie 12
zdjęcie 13
zdjęcie 14
zdjęcie 15
zdjęcie 16
zdjęcie 17
zdjęcie 18
zdjęcie 19
zdjęcie 20


Ferie po Królewsku online

 

Ponad trzydzieści filmów zostało opublikowanych na stronach internetowych Rezydencji Królewskich oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach wspólnych aktywności akcji Ferii po królewsku online w Rezydencjach Królewskich. Codziennie, przez 14 dni, na stronach internetowych instytucji biorących udział w akcji oraz na ich profilach w mediach społecznościowych pojawiały się propozycje zajęć online dla dzieci i młodzieży. Wirtualne spacery po muzeach, muzyczne warsztaty, bajki i legendy dla najmłodszych oraz atrakcyjne spotkania ze znanymi youtuberami uzupełniały programy indywidualne, przygotowane przez każdą z Rezydencji.

W projekcie udział wzięły aktorki – Joanna Moro, Agata Załęcka i Ida Nowakowska – znana również, jako prowadząca programy telewizyjne i rozrywkowe. Muzyczny cykl projektu poprowadził kompozytor i muzyk, Piotr Rubik. W pierwszym jego odcinku towarzyszyła mu reprezentantka Polski na Eurowizję Junior, Ala Tracz z siostrą Olą. Do akcji dołączyła Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Agata Kornhauser-Duda. Atrakcję dla młodzieży stanowili polscy influencerzy, w tym Karolina Żebrowska, Amelia Zalewska, Kinga Sawczuk oraz Sheo.

Akcja Ferie po królewsku online w Rezydencjach Królewskich została entuzjastycznie przyjęta nie tylko  przez użytkowników indywidualnych – publikacje osiągały milionowe zasięgi –  ale i spotkała się z dużym wydźwiękiem w mediach – zarówno tradycyjnych, jak  i internetowych, gdzie  bieżące informacje były dostępne przez cały okres ferii. Szczególną rolę odegrały tu media regionalne, udostępniające bezpośrednie relacje z Rezydencji w całej Polsce oraz Polskie Radio S.A. i Polskie Radio Dzieciom S.A., a także TVP ABC, które akcję objęły swoim patronatem. Według badań Instytutu Monitoringu Mediów, informacje i relacje medialne z akcji dotarły do prawie 38,9 mln odbiorców.

Osiem spacerów po muzeach, szesnaście królewskich bajek, siedem warsztatów muzycznych!

W pierwszym tygodniu ferii, codziennie rano, Ida Nowakowska razem z Leną i Olkiem, dziećmi uczestniczącymi w zwiedzaniu, zabierała młodych widzów na wirtualne spacery z cyklu Muzeum oczami dziecka. Uczestnicy mogli zwiedzić: Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Okręgowe na Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Muzeum Narodowe na Zamku w Lublinie. W drugim tygodniu ferii, w siedmiu z tych rezydencji, gościły Muzyczne spacery po Rezydencjach Królewskich,połączone z warsztatami prowadzonymi przez Piotra Rubika. Serię zakończy teledysk do piosenki Niech mówią, że to nie miłość, z udziałem nagrań dzieci biorących udział w warsztatach wokalnych oraz nagrań nadesłanych przez uczestników

Joanna Moro i Agata Załęcka każdego wieczoru przenosiły najmłodsze pociechy w czasie. Dzięki legendom i baśniom mogły one poznawać historie polskich miast i zamków w serii Królewskie bajki. Dzieci miały okazję posłuchać zarówno popularnych legend, jak i poznać te mniej znane: od Bajek Ignacego Krasickiego, poprzez legendy, m.in. o Syrenie, Złotej Kaczce, czy Smoku Wawelskim; Legendę o pożarach miasta Lublina, czy Legendę o Henryku Sandomierskim i pięknej Judycie, po bajkę Gdzie jest wydra? Czyli śledztwo w Wilanowie! W niedzielne przedpołudnie, prosto z Zamku Królewskiego w Warszawie, Opowieść o Janku Kominiarczyku i o dymiącym piecu króla Stasia przeczytała Pierwsza Dama, Pani Agata Kornhauser-Duda.

#Feriepokrólewsku były również obecne w najpopularniejszych wśród młodzieży mediach społecznościowych: Facebooku. Instagramie, YouTube’ie, TikToku. Materiały o akcji przygotowali na swoich kanałach polscy influencerzy: Karolina Żebrowska, Amelia Zalewska (Mela Modela), Kinga Sawczuk, Mateusz Ciawłowski oraz Sheo, zabierając w podróż do Rezydencji Królewskich najstarszych uczniów.

Konkurs plastyczny!

Ponad 100 prac zostało zamieszczonych w odpowiedzi na konkurs plastyczny pt. Moje królestwo, który został zorganizowany przez Rezydencje Królewskie w ramach feryjnej akcji. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie siebie w roli króla lub królowej, w dowolnej technice plastycznej. Jury miało wyjątkowo trudne zadanie wyboru dziesięciu najlepszych spośród wielu prac, nadesłanych z różnych stron świata. Do każdego z laureatów trafi komplet nagród ufundowanych przez poszczególne rezydencje, składający się z: plecaka-worka oraz gry Monopoly: Edycja Zamek Królewski (Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum); publikacji edukacyjnej Muzeum zachwytów (Muzeum Łazienki Królewskie); gry Memory (Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka); książki Pani Mróweczka  w Sandomierzu, słodyczy oraz vouchera rodzinnego na zwiedzanie Muzeum (Muzeum Okręgowe  w Zamku Królewskim w Sandomierzu); zeszytów edukacyjnych i vouchera rodzinnego na zwiedzanie Muzeum (Muzeum Narodowe w Lublinie); vouchera rodzinnego na zwiedzanie Muzeum (Muzeum Zamkowe w Malborku).

wyniki konkursu plastycznego "Moje królestwo"

Nie tylko na ferie! Nie tylko w Polsce!

Wszystkie materiały filmowe, przygotowane w ramach akcji Ferie po królewsku online w Rezydencjach Królewskich, są dostępne na specjalnie przygotowanych stronach internetowych Rezydencji Królewskich oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Przez długi czas jeszcze będą stanowiły doskonałą bazę dydaktyczną dla nauczycieli i rodziców, do wykorzystywania zarówno  w procesie edukacji, jak i w czasie wolnym. Sposób przygotowania poszczególnych serii – połączenie rozrywki z nauką – powoduje, że pogłębiając wiedzę historyczną, wspomniane filmy są ciekawe dla widzów w każdym wieku. Komentarze uczestników ferii online potwierdzają, że taka forma promocji polskiej kultury i tożsamości narodowej jest bardzo skutecznym sposobem docierania nawet do najmłodszych odbiorców. Jest to również bardzo dobra zachęta do osobistego odwiedzenia Rezydencji. Zasięg publikacji informacji o Feriach po królewsku online w Rezydencjach Królewskich wskazuje, że zapotrzebowanie na tego rodzaju materiały przekracza granice Polski. Były one na bieżąco udostępniane przez placówki dyplomatyczne, w tym Instytuty Polskie, szkoły, instytucje oraz media polonijne, a także przez wiele osób prywatnych, mieszkających poza granicami Polski. Akcja Ferie po królewsku online była także polecana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Programy indywidualne Rezydencji

Rezydencje królewskie przygotowały bogaty program zajęć online dla rodzin i grup zorganizowanych. Tańce, przedstawienia teatralne, wspólne majsterkowanie, zajęcia i warsztaty plastyczne, filmy  i webinaria  zgromadziły tysiące uczestników. Wykorzystywane były wszelakie platformy internetowe, również te, używane na co dzień w edukacji online.

Jedną z propozycji Zamku Królewskiego w Warszawie był film pt. Tajemnice królewskich koron na FB, któremu towarzyszyło zadanie dla dzieci: stworzenie własnej korony na podstawie rysunkowego segmentu. Muzeum Narodowe w Lublinie postanowiło wejść w Nowy Rok tanecznym krokiem! Na stronie internetowej oraz na Facebooku ukazały się filmy do nauki podstawowych kroków czterech dawnych tańców dworskich – allemnade, pawany, galiardy i branle’a. Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu zorganizowało cykl otwartych spotkań, związanych z najnowszą wystawą Nieobecni – z dziejów społeczności żydowskiej w Sandomierz, który spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. W spotkaniach brali w nich udział m.in. uczniowie polskiej szkoły w Wilnie.
Muzeum Żup Krakowskich, w ramach warsztatów online, przeprowadziło zajęcia dla 167 rodzin  z różnych stron Polski, a na ferie dla grup zorganizowanych zgłosiły się m.in. szkoły prowadzące zajęcia podczas ferii w mieście z Wieliczki, Warszawy, Starej Jarząbki, Rokietnicy, a nawet z Wilna i Chin(!). Łazienki Królewskie przygotowały różnorodne zajęcia online dla dzieci i młodzieży, podczas których można było zagrać rolę w spektaklu, zrobić ekologiczny karmnik, wykonać gipsowy odlew oraz stworzyć drzewa pełne niezwykłych, zimowych ptaków. Na uczestników czekały warsztaty teatralne  i artystyczne, pokazy w królewskiej formierni i zajęcia o tematyce ekologicznej. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprosiło dzieci i młodzież na dwór króla Jana III. Tym razem na warsztatach online uczestnicy ćwiczyli tańce dworskie, pomagali królowi zorganizować bal, poznawali tajemnice staropolskiej kuchni, ale też przyrodę ukochanej rezydencji króla. Wyjątkową atrakcją były spacery  z edukatorem po Królewskim Ogrodzie Światła, w których brało udział ponad 50 osób dziennie. Frekwencja na zajęciach online w Wilanowie wyniosła 945 osób. To tylko niektóre z zajęć i atrakcji przygotowanych przez Rezydencje Królewskie. Pełna ich lista, relacje oraz dostęp do materiałów online dostępne są na ich stronach internetowych.


Królewskie bajki

Muzeum oczami dziecka

Muzyczne spacery po Rezydencjach Królewskich

Zamkowe trendy


Zapraszamy do korzystania z polskiego dziedzictwa narodowego na stronach Polskich Rezydencji Królewskich! Znajdź nas: #feriepokrólewsku!

Znajdź nas: #feriepokrólewsku, polub, subskrybuj – bądź na bieżąco!

Zamek Królewski na Wawelu

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Muzeum Zamkowe w Malborku

Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu

Muzeum Narodowym w Lublinie

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Organizatorem akcji jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt jest zrealizowany w 7 Rezydencjach Królewskich: Zamku Królewskim w Warszawie, Zamku Królewskim na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Okręgowym w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Muzeum Narodowe w Lublinie.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP ABC i Polskie Radio S.A.


Oferta edukacyjna Zamku Królewskiego w Warszawie

na czas ferii zimowych 2021 r.

Ferie w Zamku

I. Zamek jakiego nie znacie - filmy edukacyjne z quizami

W poniedziałki i w czwartki zapraszamy rodziny na krótkie filmy edukacyjne dostępne na naszych kanałach społecznościowych. Opowiemy o królewskich zwyczajach i o przedmiotach, z których na pewno korzystali dawni władcy. Filmom towarzyszyć będą quizy, zagadki a czasami nawet warsztaty plastyczne do wykonania wspólnie w rodzinnym gronie.

Zadania plastyczne i linki do materiałów znajdziecie Państwo w opisach naszych filmów na YouTube.

Tematy filmów:

Tajemnice królewskich koron, Dominika Jackowiak

Złote i srebrne skarby Zamku Królewskiego w Warszawie, Sławomir Szczocki

Białe złoto - o królewskiej porcelanie, herbacie i nie tylko, Agnieszka Lichacz

Duch w Zamku, Tomasz Drapała


II. Zobacz jak tu pięknie – wirtualne zwiedzanie z Adamem Ferencym

Znany polski aktor, zaprezentuje w cyklu filmów najważniejsze zabytki Zamku Królewskiego w Warszawie: obrazy, rzeźby, meble, porcelanę. Natomiast przenikliwe oko kamery pokaże więcej niż można dostrzec zwiedzając wnętrza zamkowe. zobacz więcej >

 

m

 

z