Cykl wykładów "Sześć wieków relacji polsko-tureckich"

s

Cykl otwartych wykładów w Zamku Królewskim w Warszawie

najbliższe spotkania

26 października 2017 r.

Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum po raz szósty organizuje cykl wykładowy poświęcony relacjom Polski z wybranym krajem – dawnym sąsiadem I Rzeczypospolitej. Po spotkaniach dotyczących stosunków z Litwą, Niemcami, Rosją, Ukrainą i Węgrami przyszła kolej na Turcję. Podczas najbliższych prelekcji i debat opowiemy o ponad 600-letniej historii relacji polsko-tureckich w sferze polityki, gospodarki i kultury – od momentu nawiązania stosunków dyplomatycznych w 1414 roku do chwili obecnej.

Pragniemy pokazać, że wspólne dzieje I Rzeczypospolitej i Imperium Osmańskiego to nie tylko wojny, ale również wzajemny dialog i przenikanie się odległych od siebie kultur. Nie zabraknie także tematów współczesnych, łączących oba kraje.

Motywem przewodnim cyklu są postaci z obrazu Marcella Bacciarellego Pokój chocimski – wielki wezyr Dilaver Pasza oraz Stanisław Lubomirski podające sobie dłonie. Obraz jest stałym elementem wystroju Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

O kolejnych wykładach informować będziemy na bieżąco, m.in. na stronie internetowej Zamku.

W ciągu całego roku projektowi towarzyszyć będzie przegląd filmów tureckich (seans raz w miesiącu) – w Sali Odczytowej (Kinowej) Zamku Królewskiego.

Koordynator projektu:

Marta Smolińska

tel. 22 35 55 336

m.smolinska@zamek-krolewski.pl


Archiwum spotkań:

Partnerzy cyklu:

emre turcja log

Partnerzy Zamku:

Logo warsawTIKAlidex

Współpraca:

logouw 

Patronat medialny:

wszechnicaco jest granePR
   
   
   

Poprzednie cykle:

Dokumenty do pobrania