12 kwietnia 2015 r. - Villa d’Este w Tivoli – ogród śpiewających fontann

 Zapraszamy na wykład  z cyklu poprzedzającego otwarcie Ogrodu GórnegoVilla d’Este w Tivoli – ogród śpiewających fontann

 

 

 12 kwietnia 2015 r. (niedziela)

godz. 13.00

Sala Odczytowa (Kinowa)

Prowadzenie  Magdalena Tworzowska

 

Villa d’Este w Tivoli to jeden z najsławniejszych ogrodów włoskich. Położony około 30 km od Rzymu powstał z inicjatywy kardynała Ippolita d’Este w latach 1550-1575. Jego twórcą był architekt neapolitański Pirro Ligorio, który oparł swój projekt na antycznych wzorach i inspiracjach mitologicznych.

Głównym elementem ogrodu jest woda tworzącą malownicze kaskady, wzbijająca się wysoko w górę w fontannach, szumiąca wśród bujnej zieleni, oblewająca znienacka zaskoczonych zwiedzających w różnych miejscach (giocchi d’acqua).

Zgodnie z regułami baroku ogród zachwyca, zdumiewa i bawi. Był wzorem dla innych europejskich ogrodów. Odwiedzany chętnie przez uczestników Grand Tour’u stał się też inspiracją dla wielu artystów. Malowali go J.H.Fragonard, C.Corot, W.Turner czy J.Stanisławski. Franciszek Liszt, który mieszkał w willi przez jakiś czas, pod wpływem szumu fontann skomponował jeden ze swoich najbardziej znanych utworów na fortepian Jeaux d’eau a Ville d’Este.

W 2001 roku Villa d’Este została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Bezpłatne zaproszenia do odbioru w Punkcie Informacji zamkowej w Sieni Wielkiej na tydzień przed wykładem. Ilość miejsc ograniczona.

Więcej:>