Witaj maj, trzeci maj

Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, najważniejszego aktu prawnego w historii Rzeczypospolitej, pierwszego tego typu w Europie i drugiego na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 roku), proponujemy szereg działań w zakresie edukacji związanych z tym doniosłym jubileuszem.


Ścieżka edukacyjna dla dzieci na wystawie 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej

Przygotowana wraz z drukiem edukacyjnym z myślą o najmłodszych gościach wystawy. Zwiedzając ją za naszymi wskazówkami, dzieci wraz z rodzicami: odwiedzą salę, w której uchwalono Konstytucję, dowiedzą się jakie nowe prawa wprowadzała, poznają twórców Konstytucji oraz jej przeciwników, zrozumieją, dlaczego pomimo uchwalenia Konstytucji nasze państwo utraciło niepodległość jednak pamięć o tym wielkim wydarzeniu przetrwała w sercach kolejnych pokoleń Polaków. Powodzenia!

Tu do pobrania > druk edukacyjny


Lekcja muzealna online dla klas II-VIII i dla szkół ponadpodstawowych

WITAJ MAJOWA JUTRZENKO, CZYLI O KONSTYTUCJI 3 MAJA I JANIE MATEJCE

Obraz Jana Matejki pt. Konstytucja 3 maja 1791 roku pojawia się w niezliczonych podręcznikach, programach, postach czy też okolicznościowych drukach ulotnych. Ale czy umiemy odpowiedzieć, co naprawdę namalował wielki mistrz pędzla? Na ile malarska wizja odpowiada historycznej prawdzie? Podczas lekcji przybliżymy postać Jana Matejki i przedstawimy dzieje obrazu. Uczniowie poznają wydarzenie przedstawione na płótnie oraz dowiedzą się, jak należy je odczytywać.

Lekcje online na platformie Zoom, płatne 120 zł za klasę.

Zapisy przez formularz zgłoszeń


Konstytucja 3 maja – historia prosto z Zamku

Zapraszamy na film o dokumencie, który powstał w Zamku Królewskim w Warszawie 230 lat temu – Konstytucji 3 maja. Prawo to regulowało ustrój Rzeczypospolitej Obojga Narodów czasów Stanisława Augusta, m.in. ograniczało demokrację szlachecką, znosiło liberum veto i wprowadzało monarchię dziedziczną. Kto jest autorem tekstu konstytucji? Czy powstał on jednego dnia? Jak wyglądał przebieg obrad Sejmu Wielkiego w dniu 3 maja 1791 r.? I co wspólnego z tym wydarzeniem ma Jan Matejko, malarz z zupełnie innej epoki? Na te i inne pytania odpowiada nasz kustosz Sławomir Szczocki.


O parlamentaryzmie i demokracji szlacheckiej

Nie każdy wie, że Zamek Królewski w Warszawie to nie tylko symbol polskiej władzy monarchicznej, ale także matecznik polskiego demokratyzmu. To właśnie w zamkowych izbach przed wiekami odbywały się sejmy walne, a dziś na trasie zwiedzania odnaleźć można wiele dzieł sztuki i ciekawych pamiątek nawiązujących do tradycji polskiego parlamentaryzmu. Ich śladami w dzisiejszym odcinku z cyklu "Historia prosto z Zamku" podąży Mariusz Szczygieł w towarzystwie kustoszki Agnieszki Lichacz. #HistoriaProstoZZamku


Sekrety obrazu Jana Matejki Konstytucja 3 Maja 1791 roku

Czy jeden z najbardziej popularnych polskich obrazów jest rzeczywiście dobrze znany? Czy potrafimy odpowiednio odczytać intencję jego autora?  W jakim stylu został namalowany? Zapraszamy do obejrzenia filmu o ciekawostkach związanych z dziełem Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791 roku”.

QUIZ : Jak dobrze znasz obraz Konstytucja 3 Maja link > tutaj

QUIZ : Co naprawdę wiesz co Konstytucji 3 Maja, link > tutaj

PODCAST : Czytając Konstytucję... Konstytucja 3 maja o władzy i społeczeństwie,  premiera wkrótce


Schemat postaci przedstawionych na obrazie

Filmy edukacyjne poświęcone Konstytucji 3 maja