Lekcje muzealne online

Motywy antyczne w Zamku Królewskim w Warszawie quiz

W czasie, kiedy Zamek jest niedostępny, zapraszamy Was na filmowy spacer po wspaniałych salach królewskiej rezydencji. Posłuchajcie opowieści o elementach wystroju wnętrz nawiązujących do antyku.

Skąd wzięła się moda na antyk? Jakie starożytne motywy możemy zobaczyć w apartamentach króla? Obejrzyjcie film, a później sprawdźcie swoją wiedzę w naszym quizie. Powodzenia!

Archeologia co to jest?

Czym zajmują się archeolodzy? Edukatorka Monika Radzikowska opowiada o ich niezwykłych odkryciach, także tych związanych z dawnymi dziejami Zamku Królewskiego w Warszawie.

Legendy Warszawy: Jednorożec

Co znajdowało się tuż za murami dzisiejszej Starówki? Czy mieszkał tam groźny potwór? Skąd pochodzi herb Nowego Miasta? Edukatorka Monika Radzikowska przedstawia legendę znaną nieco mniej niż opowieść o Warszawskiej Syrence, ale równie fascynującą!

Krótka historia Zamku Królewskiego

Czy wiecie, że całkiem niedawno Zamku nie było? Jego burzliwe losy przedstawia Sławomir Szczocki. Opowiada o powstaniu warszawskiej rezydencji, królach, którzy ją rozwijali, jej zniszczeniu podczas II wojny światowej i wielkiej odbudowie.

Zamkowe opowieści: godzina 11.15

Dlaczego niektóre zamkowe zegary, niezależnie od pory dnia, wskazują godzinę 11.15? Czy słońce może się uśmiechać? Co skrywa wnętrze Wieży Zegarowej? Sławomir Szczocki opowiada o XX-wiecznych dziejach Zamku, przyglądając się wyjątkowym czasomierzom.

Spacer z Canalettem po dawnej Warszawie

Czego możemy dowiedzieć się o XVIII-wiecznej stolicy, oglądając dzieła mistrza Canaletta? Tomasz Drapała przygląda się obrazowi Krakowskie Przedmieście od kolumny Zygmunta i próbuje odpowiedzieć na to pytanie.


Pobaw się z nami wielką sztuką!

Aby czas w domu minął mile i ciekawie, zapraszamy do wspólnej zabawy w ramach akcji Z@mek online!
Rozpoczynamy cykl muzealnych zadań i wyzwań.
Codziennie o godz. 11.00 na naszym profilu na Facebooku pojawi się zadanie do wykonania w domu.
Efekty swoich prac umieszczajcie w komentarzach, czekamy na Wasze pomysły!

Zadanie dnia:

Zagraj w zamkowe "Memory"!

Poprzednie zadania:

Korona

Elekcja Stanisława Augusta

Gabinet Sztuki królewicza Władysława Wazy

Zamkowe kolorowanki

Portret króla Stanisława Augusta

Królewska układanka

Rysuj z Canalettem

Znajdź 10 różnic

Selfie z Rembrandtem

#Zostanwdomu

Okiem nadwornego fotografa zdjęcia z warsztatów fotograficznych

Duchy w Zamku

Z wizytą u króla


Zajęcia cykliczne

Szkatułka księżniczki, skarb królewicza

Cykl zajęć przeznaczonych dla dzieci w wieku 3–6 lat, wprowadzający najmłodszych w świat zamkowych tajemnic, zagadek i niespodzianek. Gdzie mieszkała księżniczka? Gdzie król jadał obiad? Jak można namalować taaaki duży obraz? Wszystkie te i podobne pytania traktujemy z należytą powagą.


Szlakiem Orientalnych Opowieści

W pałacu Pod Blachą znajduje się, jedna z najcenniejszych na świecie, kolekcja Kobierców Wschodnich z daru Teresy Sahakian. W tajemniczej atmosferze Orientu proponujemy rodzicom i dzieciom udział w cyklu zajęć przeznaczonych specjalnie dla nich. Nasza oferta obejmuje: warsztaty muzyczne, plastyczne, prezentację orientalnych baśni i legend, spotkania z muzykami oraz wizyty autorów książek dla dzieci. Naszym zamysłem jest wspólne działanie dorosłych i dzieci.

Zamkowa Akademia Młodego Eksploratora

Zajęcia dla dzieci w wieku 8–12 lat, podczas których poznają one fascynujących dzieł sztuki, które były świadkami przeszłości, a także wykonają prace plastycznych związane z danym tematem. Uczestnicy mogą uzyskać dyplom ukończenia Akademii (wymagana obecność na przynajmniej 6 zajęciach).