Zamkowe spotkania literackie

Zamkowe spotkania literackie

Cykl prowadzi Daniel Artymowski. Każde spotkanie inspirowane jest zamkowymi zbiorami sztuki i składa się z krótkiego wprowadzenia oraz prezentacji tekstów literackich w wykonaniu aktorów Teatru Atlantis: Barbary i Jacka Bursztynowiczów.


Dzień  i miejsce: sobota, godz 12.00

Wstęp: spotkania w Loży Masońskiej – bilet w cenie 10 zł (normalny), 5 zł (ulgowy), spotkania w Café Zamek – bilet w cenie 10 zł do nabycia w Café Zamek


Najbliższe spotkania:


16 listopada 2019 r., Loża Masońska, zbiórka w Sieni pałacu Pod Blachą

Król, biskup i poeta. Maciej Kazimierz Sarbiewski na dworze Władysława IV

Maciej Kazimierz Sarbiewski jest poetą bez mała zapomnianym. A przecież kiedyś był niemal najbardziej znaną postacią z Polski, obok Mikołaja Kopernika! Nazywany sarmackim Horacym, pozostawił po sobie wspaniały zbiór poezji łacińskich oraz bogatą korespondencję ze Stanisławem Łubieńskim – biskupem płockim, humanistą, literatem. Podczas spotkania zapoznamy się z tymi listami, a ich prezentację poprzedzi wykład o roli Sarbiewskiego na dworze króla Władysława IV.


23 listopada 2019 r., Mieszkanie Żeromskiego, zbiórka w Sieni Wielkiej

XXI tom "Dzienników" Żeromskiego i jego dziwne przypadki

Młodzieńcze Dzienniki Stefana Żeromskiego, wydane dwukrotnie w latach 50. i 60. XX w., były wielkim wydarzeniem czytelniczym. Pisane na gorąco, szczerze i bez pruderii – są do dziś jednym z najważniejszych dokumentów epoki. Dla pisarza i jego rodziny manuskrypty te stanowiły wielką, choć skrywaną przed obcymi wartość. Jak to możliwe, że do końca  lat 60. nikt nie wiedział o istnieniu zeszytu nr XXI? Rękopis odnalazł się już po wydaniu wszystkich tomów Dzienników. Kiedy oddzielił się od reszty? Jak i gdzie przetrwał dwie wojny światowe? Kto go przekazał Bibliotece Narodowej w 1969 r.?

Niezwykłe losy manuskryptu i ludzi, którzy go uratowali, będą tematem opowieści dr hab. Katarzyny Sobolewskiej, założycielki i wiceprezes Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego.

Prowadzenie: Daniel Artymowski

Wykład wygłosi dr hab. Katarzyna Sobolewska

Prezentacja tekstów: Jacek Pacocha


14 grudnia 2019 r., Café Zamek

Pełen satyrycznego Opaliński ducha… Humor I Rzeczypospolitej

Pełen satyrycznego Opaliński ducha, choć rozum kontentuje, nie głaszcze nam ucha… – napisał Franciszek Ksawery Dmochowski w Sztuce rymotwórczej. Miał on do Krzysztofa Opalińskiego, polityka i poety z czasów Wazów, pretensje o satyry pisane wierszem białym. Były to jednak utwory trafne i cięte, które poznamy na tle innych twórczości takich mistrzów gatunku, jak choćby Ignacy Krasicki.