Godzina ze sztuką w Zamku

Godzina ze sztuką online *


Termin: trzecia niedziela każdego miesiąca, godz. 12:00.

Bilety w cenie 10 zł, dostępne > online do godz. 15:00 18.06.2021


20 czerwca 2021 r., godz. 12.00Królewska kolekcja obrazów Stanisława Augusta. Malarstwo holenderskie i flamandzkie

Zbiór obrazów Stanisława Augusta to jedna z najwspanialszych Polskich kolekcji. Zgromadzona w XVIII wieku, nie miała szansy przetrwać do naszych czasów w całości. Obrazy holenderskie i flamandzkie stanowiły bardzo ważną i liczną część zbiorów. Do dziś na ekspozycji Zamku Królewskiego w Warszawie możemy podziwiać dwa wspaniałe arcydzieła pędzla Rembrandta. Jeżeli chcecie się Państwo dowiedzieć, jakie były losy kolekcji ostatniego króla, zapraszamy na spotkanie.

Prowadząca: Dominika Jackowiak Zamek Królewski w Warszawie

*Zajęcia na platformie Zoom. Przy zakupie biletu konieczne jest podanie adresu e-mail, na który wysyłany zostanie link do wykładu. Linku do wykładu nie można przekazywać innym osobom.

ARCHIWUM SPOTKAŃ:

16 maja 2021 r. godz. 12.00Obserwacje astronomiczne Donata Cretiego osobliwy alians sztuki i nauki XVIII wieku

Mars, Jowisz, czy Wenus są częstymi bohaterami włoskiego malarstwa barokowego, jednak wyłącznie jako bogowie antyczni, ukazani w scenach zaczerpniętych z mitologii. Nazwane ich imionami planety pozostawały w tym czasie w sferze zainteresowań astronomów i astrologów. Wraz z rozwojem przyrządów do obserwacji astronomicznych ciała niebieskie ujawniały coraz więcej tajemnic i szczegółów, a ich oglądane przez teleskopy powierzchnie były drobiazgowo odrysowywane przez astronomów i współpracujących z nimi rysowników. Jednak prace takie ilustrowały jedynie naukowe dzieła, nie stanowiąc tematu dla artystów, tworzących dla szerszej publiczności.
Przy okazji wystawy Arcydzieła Watykanu mamy możliwość zobaczyć w Zamku Królewskim w Warszawie zupełnie wyjątkowe obrazy. Obserwacje astronomiczne to namalowany 1711 roku przez Donato Cretiego (1671-1749) i Raimonda Manziniego (1668-1744) cykl ośmiu przedstawień znanych wówczas planet oraz Słońca, Księżyca i komety ujętych w formie… scen rodzajowych w nocnych pejzażach arkadyjskich. Zapraszamy na Godzinę ze sztuką.

Prowadzący: Jan Przypkowski, dyrektor Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie

18 kwietnia 2021 r. godz. 12.00Simone Martini i włoskie malarstwo temperowe

Mało kto wie, że Zamek Królewski na Wawelu posiada w swoich zbiorach obraz namalowany przez włoskiego mistrza ze Sieny, Simone Martiniego (1284-1344). Anioł to prawdziwe arcydzieło malarstwa tablicowego w skali całego świata. Przy okazji wystawy Arcydzieła Watykanu mamy zaszczyt prezentować ten obraz w Zamku Królewskim w Warszawie. Jeżeli chcecie się Państwo dowiedzieć jakie były losy obrazu oraz poznać najskrytsze tajniki, jednej z najszlachetniejszych technik malarskich - tempery jajowej zapraszamy na Godzinę ze sztuką.

Prowadząca: Dominika Jackowiak, Zamek Królewski w Warszawie

21 marca 2021 r. godz. 12.00Traktat ryski i powrót dzieł sztuki do Zamku Królewskiego w Warszawie

Traktat ryski, zawarty w marcu 1921 r., kończył formalnie wojnę polsko-bolszewicką, ale nie rozwiązywał wszystkich kontrowersyjnych kwestii w stosunkach polsko-radzieckich w dwudziestoleciu międzywojennym. Na mocy traktatu wróciła jednak do Polski spora cześć dzieł sztuki zagrabionych przez Rosjan od 1772 r., w tym wiele elementów wyposażenia Zamku Królewskiego.

Prowadzący: Maciej Antosiewicz i Monika Przypkowska, Zamek Królewski w Warszawie

Zapraszamy do śledzenia naszego profilu Edukacja w Zamku Królewskim w Warszawie