Cztery pory roku przy świecach

 
       
  •  

Cztery pory roku przy świecach

Wyjątkowe spotkania łączące wykład z krótkim koncertem lub pokazem tańca dawnego oraz lampką wina, a wszystko w blasku płonących świec. Taka formuła pozwala na dłuższe rozmowy i dyskusje wśród publiczności. Dodatkową tradycją tych spotkań jest to, że osoby je prowadzące i artyści występują w strojach wzorowanych na modzie minionych epok. Wieczory wpiszą się w jubileuszowy Rok Wazowski 2019 jako atrakcyjny komentarz do dwóch ekspozycji czasowych: Rządzić i olśniewać. Klejnoty i biżuteria w XVI i XVII w. w Polsce oraz Świat polskich Wazów. Przestrzeń – ludzie – sztuka. Z tej okazji przeniesiemy się w czasie do XVII wieku, kiedy w Zamku urządzano koncerty, bale, balety i przedstawienia teatralne. Inne spotkanie będzie poświęcone 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki i usłyszymy jego pieśni przy akompaniamencie fortepianu.


Wstęp: na podstawie biletu w cenie 25 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy)


waza

11 października 2019 r., godz. 18.00 – wieczór przy świecach z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki

Program:

wykład: Opery Stanisława Moniuszki jako dzieła muzyczne i literackie polskiego Romantyzmu, dr Wojciech Kral

koncert pieśni Stanisława Moniuszki: Anna Maria Adamiak (sopran), Robert Kulas (fortepian)

lampka wina

Dr Wojciech Kral - filolog słowiański, badacz literatury i muzyki, meloman. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i studium organistowskiego. Obronił doktorat nt. motywów śródziemnomorskich w twórczości rosyjskiego poety, pisarza i kompozytora, Michaiła Kuzmina. Współpracuje z Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie i innymi instytucjami kulturalnymi.

Dzieła sceniczne Stanisława Moniuszki zostały skomponowane do tekstów poetyckich i dramaturgicznych. Librecistami byli cenieni literaci, jak Jan Chęciński, Włodzimierz Wolski czy Stanisław Bogusławski. Warto zwrócić uwagę na tematykę, nawiązującą w librettach oper Moniuszki do wątków narodowych, szlacheckich, ale też ludowych i społecznych. Nie należy też zapominać o wpływie epoki Romantyzmu we Francji, Włoszech i w Niemczech na twórczość Moniuszki. Dopiero po szczegółowym rozpatrzeniu dzieła kompozytora stają się czytelne i jasne, po dziś dzień zachwycając swoją inwencją.

Anna Maria Adamiak - śpiewaczka operowa, operetkowa i musicalowa, aktorka, pedagog. W swoim repertuarze posiada utwory od baroku do współczesności. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi (wydział wokalno-aktorski), studiów podyplomowych Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie (Międzywydziałowe Studium Pieśni, Mistrzowskie Studia Wokalne), Akademii Świętokrzyskiej (wychowanie muzyczne). Ukończyła także Podyplomowe Studia Zarządzania Kulturą w Strukturach Unii Europejskiej PAN). Nagrała płytę pt. „Nowe piosenki Andrzeja Zaryckiego.” Laureatka licznych konkursów wokalnych i interpretacyjnych – m.in. Międzynarodowego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej Festiwal Pieśni (edycja czeska), Złotego Liścia Retro, nagrody Jupiter, finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Kabaretowej im J. Przybory, uczestniczka Międzynarodowego Konkursu Operowego im. St. Moniuszki w Warszawie, International Vocal Competition in Zaragozza (Hiszpania).

Robert Kulas - absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, filii w Białymstoku w klasie fortepianu prof. Krystyny Wachowskiej i Podyplomowych Studiów w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Ukończył też studia prawnicze, podyplomowe Studium Zabytkoznawstwa i Konserwacji Zabytków w Toruniu oraz filozoficzne studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje i koncertuje z wieloma znakomitymi śpiewakami i instrumentalistom z kraju i zagranicy. Laureat Złotego Liścia Retro za propagowanie muzyki dwudziestolecia międzywojennego w Polsce i za granicą.


22 listopada 2019 r. godz. 18.00 - jesienny wieczór przy świecach na wazowskim zamku

Bilet upoważnia do wstępu na wystawę Świat polskich Wazów. Przestrzeń – ludzie – sztuka.

Program:

  • koncert: Tańce i balety na balu królowej Ludwiki Marii – Balet Cracovia Danza
  • wykład: Jutrzenka na chmurze wstępuje do nieba, a Kupidyn za nią leci. Jak wyglądały przedstawienia w teatrze Władysława IV w Zamku Królewskim - Iwona Libucha
  • lampka wina


Tańce i balety na balu królowej Ludwiki-Marii

Tancerze Baletu Cracovia Danza pokażą tańce polskie, włoskie i francuskie tańczone na balu królewskim w poł. XVII wieku. Tancerze przebrani za dworzan wprowadzą widzów w atmosferę balu na dworze polskim za czasów panowania Władysława IV i Marii-Ludwiki Gonzagi. W trakcie tańców towarzyskich nie zabraknie popisów baletowych z repertuaru baletmistrzów francuskich, odtworzonych z oryginalnych choreografii. Program prezentuje narodziny stylu barokowego w tańcu i początki baletu francuskiego w Polsce, które zawdzięczamy obecności i mecenatowi królowej Marii-Ludwiki.

Iwona Libucha – teatrolog, tłumacz i kustosz z Zamku Królewskiego opowie o barokowych przedstawieniach i baletach w teatrze króla Władysława IV, który znajdował się w południowym skrzydle wazowskiego Zamku.