Cztery pory roku przy świecach

 
       
  • andrzejfrolow
  • Chorea Antiqua
  •  

Cztery pory roku przy świecach

Wyjątkowe spotkania łączące wykład z krótkim koncertem lub pokazem tańca dawnego oraz lampką wina, a wszystko w blasku płonących świec. Taka formuła pozwala na dłuższe rozmowy i dyskusje wśród publiczności. Dodatkową tradycją tych spotkań jest to, że osoby je prowadzące i artyści występują w strojach wzorowanych na modzie minionych epok. Wieczory wpiszą się w jubileuszowy Rok Wazowski 2019 jako atrakcyjny komentarz do ekspozycji czasowej Świat polskich Wazów. Przestrzeń – ludzie – sztuka. Z tej okazji przeniesiemy się w czasie do XVII wieku, kiedy w Zamku urządzano koncerty, bale, balety i przedstawienia teatralne. Inne spotkanie będzie poświęcone 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki i usłyszymy jego pieśni przy akompaniamencie fortepianu.


Wstęp: na podstawie biletu w cenie 25 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy)

Sprzedaż biletów rozpocznie się miesiąc przed wydarzeniem.

zakup biletów online - https://bilety.zamek-krolewski.pl/


22 listopada 2019 r. godz. 18.00 - jesienny wieczór przy świecach na wazowskim zamku

Bilet upoważnia do wstępu na wystawę Świat polskich Wazów. Przestrzeń – ludzie – sztuka.

Program:

  • koncert: Tańce i balety na balu królowej Ludwiki Marii – Balet Cracovia Danza
  • wykład: Jutrzenka na chmurze wstępuje do nieba, a Kupidyn za nią leci. Jak wyglądały przedstawienia w teatrze Władysława IV w Zamku Królewskim - Iwona Libucha
  • lampka wina


Tańce i balety na balu królowej Ludwiki-Marii

Tancerze Baletu Cracovia Danza pokażą tańce polskie, włoskie i francuskie tańczone na balu królewskim w poł. XVII wieku. Tancerze przebrani za dworzan wprowadzą widzów w atmosferę balu na dworze polskim za czasów panowania Władysława IV i Marii-Ludwiki Gonzagi. W trakcie tańców towarzyskich nie zabraknie popisów baletowych z repertuaru baletmistrzów francuskich, odtworzonych z oryginalnych choreografii. Program prezentuje narodziny stylu barokowego w tańcu i początki baletu francuskiego w Polsce, które zawdzięczamy obecności i mecenatowi królowej Marii-Ludwiki.

Iwona Libucha – teatrolog, tłumacz i kustosz z Zamku Królewskiego opowie o barokowych przedstawieniach i baletach w teatrze króla Władysława IV, który znajdował się w południowym skrzydle wazowskiego Zamku.

waza