Godzina ze sztuką w Zamku

Godzina ze sztuką w Zamku

Projekt zainspirowany ogólnopolskim Dniem Wolnej Sztuki, który zakłada przybliżenie każdemu odbiorcy najcenniejszych zabytków kultury zgromadzonych w polskich muzeach. Nasz program rozszerza konwencję o comiesięczne spotkania, tak aby dzieła sztuki stały się częścią naszej codzienności, a zdobyte wiadomości i doświadczenia pozostawały w nas na dłużej i skłaniały do częstszych refleksji nad sztuką dawną. Godzina ze sztuką to pomysł na ciekawe spędzenie czasu i nietypowe poznanie zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Proponujemy, by zamiast szybko biec przez sale muzealne, zatrzymać się na dłużej przy wybranych obiektach. Jest wtedy czas na dyskusję, zadawanie pytań oraz pełną kontemplację i dogłębne zrozumienie dzieła, czyli odpowiedzenie sobie na nurtujące każdego pytanie: ,,co tak naprawdę artysta miał na myśli”.


Termin i miejsce: niedziela, godz 12.00, zbiórka w Sieni Wielkiej

Wstęp: na podstawie biletu w cenie 5 zł.


21 października 2018 r. - Rembrandt "Dziewczyna w ramie obrazu", 1641

Prowadzenie: Przemysław Głowacki

Dziewczyna w ramie obrazu oraz Uczony przy pulpicie Rembrandta to prawdziwe klejnoty w kolekcji Zamku Królewskiego. Do ich historii powracamy z ogromną przyjemnością. Oba obrazy powstały w kluczowym momencie kariery malarza – apogeum jego popularności, która już niedługo miała się zakończyć. Na spotkaniu nie tylko przyjrzymy się dokładnie dziełom, ale zastanowimy się również, jakie mogły być przyczyny kryzysu w życiu Rembrandta i w jaki sposób go przezwyciężył.

rembrandt


18 listopada 2018 r. - Tożsamość narodowa w twórczości Stanisława Wyspiańskiego

Spotkanie towarzyszące wystawie Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej

Prowadzenie: Joanna Szumańska

Podczas niedzielnego spotkania zaprezentujemy pastele Stanisława Wyspiańskiego, a także fragmenty jego dramatów. Porozmawiamy o tym, w jaki sposób twórczość wybitnego artysty i dramatopisarza kształtowała tożsamość narodową Polaków. Przyjrzymy się Portretowi podwójnemu Elizy Pareńskiej i symbolice w pastelu Macierzyństwo.

S. Wyspiański


16 grudnia 2018 r. - Portrety równoległe. Stanisław August i Henryk IV

Prowadzenie: Joanna Szumańska

Tematem niedzielnego spotkania będą portrety metaforyczne obu władców, utrwalone nie tylko w malarstwie i rzeźbie, ale również w wierszach i sztukach teatralnych. Zastanowimy się nad tym, w jaki sposób Stanisław August utożsamiał się z Henrykiem IV i jak legenda o królu francuskim funkcjonowała na polskim dworze. Podczas spotkania zaprezentujemy również fragmenty słynnej Henriady Woltera.

Stanisław August i Henryk IV

Dokumenty do pobrania