Cztery pory roku przy świecach

 
       
  • Balet Cracovia Danza, fot. Ilja Van de Pavert
  • Cracovia Danza, fot. Ilja Van de Pavert
  •  

Cztery pory roku przy świecach

Wyjątkowe spotkania łączące wykład z krótkim koncertem lub pokazem tańca dawnego oraz lampką wina, a wszystko w blasku płonących świec.  Taka formuła pozwala na dłuższe rozmowy i dyskusje wśród publiczności. Dodatkową tradycją tych spotkań jest to, że osoby je prowadzące i artyści występują w strojach wzorowanych  na modzie minionych epok. Jesienne i zimowe spotkania będą. powiązane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości i wystawą Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej.


Wstęp: na podstawie biletu w cenie 20 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy)


23 stycznia 2019 r.,  godz. 18.00 – spotkanie karnawałowe:

wykład Bale, rauty, fajfy w Polsce międzywojennej, Anna Czekaj

koncert Lata 20., lata 30, Balet Cracovia Danza

II Rzeczpospolita umiała się bawić. Niezależnie od zasobności portfela, czas karnawału znaczony był szerokim pasmem balów, rautów i przyjęć prywatnych. Dla elit politycznych, dyplomatycznych i artystycznych „bywanie” stawało się wręcz obowiązkiem! Miłym, choć i stresującym niekiedy. Wykład „Bale, rauty i fajfy w Rzeczypospolitej międzywojennej” opowie o tym kiedy, u kogo, z kim i w czym wypadało się pokazywać.

Anna Czekaj - pracownik Działu Oświatowego Zamku Królewskiego w Warszawie. Historyk, Ukończyła historię na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe z retoryki, muzeologii i zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę magisterską pisała z dziejów wojskowości XVII-wiecznej. Prowadzi warsztaty z historii, historii sztuki, retoryki oraz cykle wykładów popularyzatorskich z zakresu historii. Entuzjastyczna wielbicielka kawalerii i gen. Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego.

Lata 20., lata 30.

Tancerze Baletu Cracovia Danza w swoim programie „Lata 20-ste, 30-ste” zabierają widzów w podróż po salonach międzywojennej Polski i Europy. Prezentując w sposób artystyczny najbardziej typowe formy tańca salonowego z tamtych czasów wskrzeszają atmosferę i czar szalonych bali i rautów lat 20 i 30. Wykwintne suknie z modnymi boa, eleganckie fraki i cylindry podkreślają urok układów i choreografii ówczesnych tańców. Niezapomniane piosenki Hanki Ordonówny i innych idoli tamtych czasów, gorące rytmy cha-chy, płynność walca, akrobatyczne figury charlestona i melancholijne tanga sprawiają, że prezentowany przez nas program jest niezwykle bogaty i różnorodny.