Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich

Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich
po raz pierwszy w wirtualnej odsłonie
- podsumowanie programu 2020

Niezwykle popularny program Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich zaistniał w tym roku wyłącznie w przestrzeni internetowej. Ze względu na zagrożenie pandemiczne, pięć Rezydencji Królewskich podjęło się trudnego zadania przeniesienia wszystkich aktywności do rzeczywistości wirtualnej. I tak w ciągu zaledwie jednego miesiąca prawie 1,5 miliona osób wzięło udział  w interaktywnych webinariach online, historycznej debacie oraz w spacerach wirtualnych ze znaną aktorką Małgorzatą Kożuchowską, odwiedzając Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski  na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Zamkowe w Malborku oraz Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu. W tym samym czasie ponad 15 000 uczniów szkół podstawowych i średnich uczestniczyło w darmowych wirtualnych lekcjach przybliżających polską historię i kulturę.

Na tak duże zainteresowanie wpłynęła współpraca wszystkich partnerów programu, zamieszczających na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych materiały wideo dotyczące poszczególnych wydarzeń.

Darmowy Listopad to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, którego organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, mające na celu promocję siedzib polskich monarchów, zabytków i muzealnych zbiorów, przyciągające co roku do muzeów wielu odwiedzających – zarówno dzieci, młodzież, jak i seniorów. W tym roku obecność ich odnotowywaliśmy wyłącznie w formie online. W ramach akcji Darmowy listopad online 2020 przygotowana została broszura Zwiedź najsłynniejsze rezydencje królewskie.

Największym zainteresowaniem wśród internautów cieszył się cykl webinariów online Tu dzieje się historia oraz wirtualne spacery, podczas których kustosze muzeów oraz historycy odkrywali przed widzami królewskie skarby znane i nieznane Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienek Królewskich, Muzeum Zamkowego w Malborku oraz Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Filmowe podsumowanie tych wirtualnych wizyt jest dostępne w sieci pod adresem https://fb.watch/294ULdM-t8/

Wszystkie webinaria, historyczna debata, wirtualne spacery z poszczególnych Rezydencji Królewskich będą jeszcze dostępne do końca grudnia na profilach facebookowych i stronach internetowych placówek:

Zamek Królewski na Wawelu: https://wawel.krakow.pl/cykl/darmowy-listopad-online

Muzeum Łazienki Królewskie :https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/aktualnosci/darmowy-listopad-2018-w-lazienkach-krolewskich

Muzeum Zamkowe w Malborku: https://zamek.malbork.pl/wydarzenia/akcja-darmowy-listopad-rezydencjach-krolewskich-online-zwiedzaj-wirtualnie-743

Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu: http://www.zamek-sandomierz.pl/547-darmowy-listopad-w-rezydencjach-krolewskich-online

Mamy nadzieję, że Darmowy Listopad wzmocni markę Rezydencje Królewskie oraz zwiększy dostępność do dóbr kultury i – jak zapowiedział podczas inauguracji wydarzenia prof. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – do następnych edycji pozyskiwać będziemy kolejnych partnerów tego programu.

Dzięki wirtualnej aktywności, nowym technologiom i działaniom w social mediach Rezydencje Królewskie stworzyły w ramach programu Darmowy Listopad nową platformę edukacji i prezentacji sztuki, dostępną o każdej porze z każdego miejsca.


Darmowy listopad online 2020 w pięciu Rezydencjach Królewskich

6 listopada 2020 roku została zainaugurowana tegoroczna edycja programu Darmowy Listopad online 2020 – w tym roku w wyjątkowej odsłonie. Spacery wirtualne po muzeach, webinaria, historyczna debata, 500 wirtualnych lekcji dla szkół, historia na wesoło dla dzieci – to tylko kilka z wielu atrakcji, które przygotowały na listopad najsłynniejsze Rezydencje Królewskie w Polsce.


20 listopada o godz. 18.00 odbyła się debata online pięciu muzeów pod wspólnym tytułem: Rezydencje królewskie. Oficjalne i letnie


Zapraszamy na wirtualne zwiedzanie Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem które będą poświęcone:

6 listopada Zamkowi Królewskiemu w Warszawie

9 listopada Muzeum Łazienkom Królewskim

13 listopada Muzeum Zamkowemu w Malborku

16 listopada Zamkowi Królewskiemu na Wawelu

23 listopada Zamkowi Królewskiemu w Sandomierzu


W ramach akcji odbędzie się również pięć webinariów Tu się dzieje historia:

12 listopada – webinarium Wizyty królewskie na Zamku w Malborku

19 listopada o godz. 18.00 – webinarium Klejnoty i koronki. Dwa najpiękniejsze portrety w kolekcji Łazienek Królewskich

26 listopada o godz. 18.00 – webinarium Flamandzkie i holenderskie malarstwo w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu

27 listopada o godz. 18.00 – webinarium Aktualnie w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. "Ne'edár/ נֶעְדַּר(Nieobecni – z dziejów społeczności żydowskiej).

30 listopada o godz. 18.00 – webinarium Niepewne czasy, trudne wyzwania Rzeczpospolita na zakręcie dziejowym (XVII w.) z Zamku Królewskiego w Warszawie


Kontynuowana od 2012 roku akcja Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich, której organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących siedziby polskich monarchów, zabytki i muzealne zbiory. Jej celem jest edukacja poprzez sztukę, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i seniorów.

Do partnerów poprzednich edycji: Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie, dołącza w tym roku Muzeum Zamkowe w Malborku i Zamek Królewski w Sandomierzu.

Ze względu na zagrożenie pandemiczne, Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich będzie miał w tym roku po raz pierwszy wyłącznie formułę online.

Od 6 listopada br. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, jako organizator akcji, oraz każda z Rezydencji Królewskich biorących udział w programie, rozpocznie na swoich stronach internetowych oraz social mediach, udostępnianie materiałów edukacyjnych. W specjalnych sekcjach dedykowanych Darmowy listopadowi w Rezydencjach Królewskich znajdą Państwo w każdym tygodniu m.in. 3 duże nowe wydarzenia online: webinarium pod wspólnym hasłem Tu dzieje się historia, filmy Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem, stanowiące wirtualne spacery po wnętrzach poszczególnych muzeów z gościem specjalnym, znaną aktorką Małgorzatą Kożuchowską oraz historyczną debatę.

W mediach społecznościowych informacje o programie będą dostępne pod hasztagiem #darmowylistopad, co pozwoli na wspólną promocję programu wszystkich muzeów.

Oferta Zamku Królewskiego w Warszawie >

Codziennie, począwszy od 9 listopada, od poniedziałku do piątku, wybrana rezydencja będzie publikowała na Facebooku ciekawostki edukacyjne pod tytułem Historia na wesoło, a pozostałe będą je udostępniać, opatrując hasztagiem #darmowylistopad.

Dodatkowo uczestnicy akcji do wspólnego programu Darmowego listopada online 2020 dołączą swoje indywidualne propozycje, związane ze specyfiką każdej placówki, preferencjami edukacyjnymi, typem zbiorów i oczekiwaniami odbiorców.

Więcej informacji na temat akcji Darmowy listopad online 2020 znaleźć można na oficjalnych stronach uczestniczących w niej instytucji:

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Zamek Królewski na Wawelu
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
Muzeum Zamkowe w Malborku